قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان شپش با سرکه
درمان شپش با سرکه
درمان شپش با سرکه

درمان شپش با سرکه

درمان شپش با سرکه

آلودگی به شپش و راه درمان آن 

آلودگی به شپش سر (معمولی)، شپش تنه (بدن) و شپش ناحیه تناسلی (عانه) ازبیماری هایی است که اغلب در اثر عدم رعایت بهداشت ایجاد می شود. شپش تنه (بدن)، «پدی کولوس هیومانوس کورپوریس» (pediculus humanus corporis) نام دارد که از خون انسان تغذیه میکند. شپشی تنه با جستجوی دقیق در چین های لباس فرد مبتلا پیدا می شود. خراشیدگی های خطی و عفونت ثانویه به ویژه بر روی شانه ها، خط کمربند و باسنها دیده میشوند. بههنگام سوراخ کردن پوست، بزاق شپشی موجب خارش می شود.

شپش عانه که «فتیروس پوبیس» (phthirus publis) نام دارد شبیه خرچنگ و راه عمده انتقال آن، تماسی جنسیاست.

معمولا آلودگی محدود به موهای ناحیه تناسلی و شکم است ولی به ندرت موهای زیربغل، ابرو، مژهها و لبه موهای سر هم گرفتار می شوند. شپش در نزدیکی پوست، محکم به مو میچسبد و به شکل یک لکه زرد قهوهای یا خاکستریدیده می شود. شناسایی شپش به علت همرنگ بودن با پوست سخت است و گاهی دیر تشخیص داده می شود.

شپش سر، «پدیکولوس هیومانوس کاپیتیسی» (ph. Capitis) نام دارد و تخمهای آن بر روی موها دیده می شوند ولی خود شپش ها فقطگاهی بر روی موها قابل دیدن هستند. ضایعات ثانویه پوست سر خراشیدگیهای قرمز رنگی هستند که در بعضی موارد عفونت باکتریایی ثانویه به آنها اضافه می شود و در نتیجه موها به یکدیگر می چسبند و به حالت دلمه و بدبو در می آیند. از داروهایی که در درمان شپش استفاده می شود می توان از مالاتیون، پرمترین، لیندان و کروتامیتون نام برد. پس از شستشوی سر می توان شپش یا تخمهای آن را به وسیله شانه دانه ریز پیدا و از پوست سر یا موها جدا نمود.

این کار باید در تمام افراد خانواده انجام شود. میتوان با مالیدن مقداری ماده حالت دهنده به یک شانه دارای دندانه های ظریف و سپس، شانه کردن کامل موها، شپشها و تخمهای آنها را جدا کرد. این کار باید چندین روز انجام شود تا تمام شپشها و تخمهای آنها جدا شوند. به جای این کار می توان از شانه هایی که به طور الکتریکی شارژ میشوند استفاده کرد و شپشها را به وسیله آنها گرفت و کشت. این کار باید به طور منظم انجام شود. از شامپوهای از بین برنده شپش نیز میتوان استفاده کرد ولی در بعضی از کشورها، شپش ها به این شامپوها مقاوم شارل هانال اخیرا دارویی به نام دیمتیکون (dimeticon) در دسترس قرار گرفته که روی شپشها را به طور فیزیکی میپوشاند و آنها را خفه می کند.

برای درمان شپش عانه میتوان از مالاتیون، پرمترین، لیندان یا کروتامیتون استفاده کرد. خارش ناشی از شپش تنه نیز با مالیدن روزی ۲ بار مخلوط فنولی ۰/۵ درصد و لوسیون کالامین و استفاده از قرص یاشربت آنتی هسیتامین کنترل میشود و برای از بین بردن شپش های موجود در لباس ها یا رختخواب، باید آنها را در آبجوش شست و با اتوی داغ اتو نمود و یا به لباس ها و رختخواب پودر مالاتیون ۱٪ یا پودر DDT ده درصد پاشید.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *