قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / درمان طبیعی گریپ یا زکام
زکام یا گریپ هنگام مالاریا
زکام یا گریپ هنگام مالاریا

درمان طبیعی گریپ یا زکام

 درمان طبیعی گریپ یا زکام

زکام به معنی التهاب بافت مخاطی بینی است که آزاد شدن واسطه‌های التهابی مانند هیستامین موجب احتقان بینی، آبریزش بینی و کاهش حس بویایی می‌شود.

گریپ یا زکام در مزاج های صفراوی

این نوع گریپ یا زکام با علائمی چون سوزش چشم و سرهمچنین سیلان اشک، تلخی دهان و عطش و خروج رطوبت از دهان و بینی همراه است.

  •  به عنوان درمان می توانید باآب جوشانده ی سه با آن مدتی صبر کرده، بعد سر را آبکش کنید. بعد ۲ گرم مغز فولوس را بسایید و با یک لیوان شربت سکنجبین مخلوط کرده و میل کنید، همچنین با گلاب و ماء الشعیر غرغره کنید.

می توان کافور را نیز در بینی استشمام کرد.

زکام یا گریپ در مزاج های بلغمی

  • این بیماری به کسانی که دارای مزاج بلغمی هستند آسیب چندانی نمی رساند. هنگام درمان باید اول آب جوشانده ی مخلوط انجیر، ترنجبین، گل زوفا و ریشه ی شیرین بیان بنوشید و روی آن مقداری گل قند میل کنید و به جای آب هم گلاب رقیق شده بنوشید تاتلیین مزاج شود، باسبوس گندم، روغن بادام شیرین یا پوره ی مغز بادام شیرین حریره درست کنید و بخورید.
  • اگر لازم باشد که ماده یا مایع خروجی بینی رقیق شود با آب جوشانده که از مخلوط آویشن شیرازی، شوید و مغز ناخنک تهیه کرده اید سر را بشویید. ولی اگر سیلان مایع از بینی تمام شود می توانید از تبخیر شکر سرخ یا کاغذ یا سنبل یادانه های اسفند یا سندروس یا کندریا مرمکی یا میعه سایله و یا از قسط استفاده کنید.

زکام یا گریپ در مزاجهای سوداوی

کسانی که سوداوی مزاج هستند به ندرت مبتلا به گریپ یاز کام خواهند شد و در صورتی که به این بیماری مبتلا شوند آسیب بیشتری خواهند دید. زیرا به خشکی چشم ها و سنگینی سر، خشکی بینی و سردرد شدید دچار خواهند شد. هنگام شیوع بیماری، دهان بویی شبیه به چیزی که سوخته شده باشد، میدهد و بوی دود از بینی و دهان احساس میگردد و خیلی سریع تبدیل به عفونت سینوس ها خواهد شد به عنوان درمان میتوانید با نشاسته، شکر، تخم خشخاش و ماءالشعیر یا جو پوست کنده حریره بپزید و میل کنید، با مخلوط برگ کاهو، برگ، خطمی، کدو و گل بنفشه سر را بشویید. اگر سده یا ماده ی بیماریزا تمام شد می توانید از تبخیر سندروس نیز استفاده کنید.

زکام یا گریپ از سینه درد و نزله

  • به عنوان درمان ۵۰ گرم پوست خشخاش را در یک لیتر آب بجوشانید. آب آن را صاف کرده و با شکر مخلوط کنید، مجددا بجوشانید تا قوام آید. روزی سه بار هر بار کمی از آن را بخورید. هر صبح، ظهر و شب هر بار یک استکان آب ریحان تازه را در یک لیوان شیر مخلوط کنید و بنوشید و چند مرتبه در روز با آب جوشانده ی عدس و لعاب نشاسته غرغره کنید.

زکام یا گریپ هنگام مالاریا

هنگام درمان باید پوست گنه گنه، پوست بید، ریشه ی کاسنی، ریشه ی شیرین بیان، کلمبو و جنبطیانای رومی از هر کدام ۱ مثقال در ظرفی بریزید و تا یک بند انگشت بالاتر از داروها روی آن آب بریزید و بجوشانید. بعد با پارچه ای تمیز و با فشار، آب آن را صاف کنید بعد ۳ قسمت کرده و هر قسمت را یک روز صبح ناشتا بنوشید، صبح روز سوم پس از مصرف دارو برگ چغندر، گشنیز، برنج و عدس را بپزید آن را با ۲۵۰ گرم آبغوره مخلوط کنید و بخورید.

  •  جو و عدس را با چند عدد عناب نیم کوب شده، بجوشانید. آب آن را صاف کرده و روی مقداری اسپرزه بریزید و در جای خنک نگهدارید. هر روز صبح ناشتا مقداری از آب آن را بنوشید (ولی دانه های اسپرزه را نخورید). پس از این که آب آن نوشیده شد اسپرزه ها را هم زده و باز در جای خنک بگذارید. تا لعاب بیشتری ایجاد کند. پس از نوشیدن و تمام شدن آب ها، اسپرزه ها را دور بریزید.
  •  شاه تره، خارخاسک، ریشه کاسنی، گل خطمی و پوست بید از هر کدام ۲۵ گرم مخلوط و بجوشانید. آب صاف کرده ی آن را بنوشید و مقداری از آن آب را نیز تنقیه کنید
  •  شش را با عدس بپزید و پس از پخته شدن مقداری جو پوست کنده و پخته شده را در آن بریزید و مانند دم کردن برنج، آن رادم کنید و پس از دم کشیدن بخورید. هر روز صبح ناشتا مقداری ثعلب و صمغ عربی را نرم بسایید و در یک لیوان شیر جوشیده بریزید سپس آن را شیرین کرده و بنوشید.برگ کاسنی تازه را چرخ یا خرد کنید. با فشار، آب آن را بگیرید و یک لیوان از آن آب را بنوشید. این کار را چهل روز ادامه دهید.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *