قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / درمان طبی کوررنگی
کوررنگی
کوررنگی

درمان طبی کوررنگی

 درمان طبی کوررنگی

کوررنگی معمولاً از بدو تولد وجود دارد. اما معمولاً در اثر ژن غیرطبیعی به ارث رسیده از مادر ایجاد می شود. کوررنگی به کاهش توانایی افتراق رنگهای ویژه ای اطلاق می شود. این بیماری در اثر اختلال موجود در سلول های مخروطی که سلولهای تخصصی موجود در شبکیه حساس به نور در پشت چشم هستند ایجاد می شود. سه نوع سلول مخروطی وجود دارد که هرکدام به یکی از نورهای آبی، سبز یا قرمز حساس می باشند. اگر یک یا چند نوع از این سلولها مشکل داشته باشند کوررنگی ایجاد می شود.

شایع ترین کوررنگی، کوررنگی قرمز و سبز بوده و ممکن است دو نوع باشد. در یک نوع افراد قادر به افتراق بین سبز، نارنجی و قهوه ای و قرمز کم رنگ نیستند. شکل دیگر به این صورت است که رنگ قرمز را به صورت مبهم و غیرقابل تشخیص درمی آورد. کوررنگی قرمز – سبز توسط یک ژن غیرطبیعی بر روی کروموزوم به ارث میرسد. این بیماری معمولاً مردان را متبلا می سازد. زیرا زنان یک کروموزوم دیگر نیز دارند که اثر ژن معیوب را میپوشاند، اگرچه ممکن است زنها ژن غیرطبیعی را به کودکان خود انتقال دهند. نوع دیگر کوررنگی که بسیار نادرتر است شکلی از کوررنگی است که افتراق آبی و زرد را مشکل میکند. این شکل از بیماری می تواند ارثی باشد ولی وابسته به کروموزوم نیست و مردان و زنان را به نسبت مساوی مبتلا میکند. استحاله ی ماکولا و اختلالات چشمی دیگر ممکن است موجب کوررنگی شوند. همچنین اثراث سمی برخی داروها مثل کلروکین ممکن است موجبکوررنگی شود.

چه باید کرد : کور رنگی ، در طی آزمونهای بینایی معمول در دوران کودکی، خود را نشان میدهد. همچنین ممکن است در طی آزمون های طبی جهت اشتغال، مثل خلبانی هواپیما که نیاز به دید رنگی طبیعی دارد کشف شود. آزمون کوررنگی توانایی شما را برای دیدن اعداد در طرحی از نقاط رنگی، بررسی میکند. کوررنگی به ندرت یک عارضه ی جدی است. انواع ارثی آن غیرقابل در مانند. اما اگر توسط اختلالات چشمی یا داروها ایجاد شده باشد، گاهی می توان علتزمینه ای را درمان کرد.

دوبینی عبارت است از دیدن دو تصویر جدا از هماز یک شیء واحد. افراد دو بین از یک جسم واحد دو تصویر می بینند. تصاویر از هم جدایند ولی اغلب به طور واضح متمرکز شده اند. این اختلال چندین علتدارد و معمولاً با بستن یک چشم از بین میرود. اگر در شما دوبینی ایجاد شد باید سریعاً با پزشک تماس بگیرید زیرا ممکن است مشکل زمینه ای خطرناکی داشته باشید.

علل کور رنگی چیست؟

شایع ترین علت دوبینی ضعف یافلج یک یا چند عضله ی کنترل کننده ی حرکات یکی ازچشمهاست. حرکت چشم مبتلا مختل شده و در نتیجهباعث ایجاد چشم های متقاطع میشود دو تصویر مختلف از یک شیء واحد توسط سیستم بینایی دریافت می شود و مغز نمی تواند آنها را ترکیب کند. چرخش یا خم کردن سر ممکن است این مشکل را به صورت مختصر مرتفع سازد. البته تمامی انواع چشم های متقاطع موجب دوبینی نمی شوند. بسیاری از بیماری های جدی خطرناک که بر مغز و سیستم عصبی اثر میگذارند ممکن است موجب مختل شدن حرکات چشمی و منجر به دوبینی شوند. علل بالقوه شامل اسکلروز متعدد (MS)، آسیبهای سر، تومورهای مغز و برجسته شدن یک شریان به داخل سر به دلیل ضعف دیواره اش (آنوریسم) میباشند. در افراد پیرتر ممکن است اختلال حرکتی چشم که منجر به دوبینی می شود در نتیجه ی مرض قند (دیابت) رخ داده باشد و به ندرت نیز با تصلب شرایین (سخت شدن سرخرگها) و فشار خون بالا در ارتباط است. به ندرت نیز دوبینی در نتیجه ی تومور یا لخته خونی در پشت یکی از چشم ها، با تاثیر بر حرکات ان چشم ایجاد می شود.

تشخیص کور رنگی چگونه صورت میگیرد؟

پزشک از شما خواهد خواست که یک چشم خود را ببندید تا مشخص شود که آیا دوبینی از بین میرود یا خیر، ممکن است از شما بخواهد تصاویر دوتایی را توصیف کرده یا بپرسد آیا آنها در کنار هم یا بر روی یکدیگر دیده میشوند یا باکج شدن پدیدار میگردند. احتمالاً پزشک به دقت چشم های شما را معاینه کرده تا ببیند آیا عضلات چشمهایتان ضعیف یا فلج هستند یا خیر. ممکن است تست های بینایی ویژه ای را به منظور مشخص کردن حرکت چشم ضعیف انجام دهد. اگر دوبینی به صورت ناگهانی رخ دهد یا هیچ گونه علت مشخصی یافت نشود لذا باید سی تی اسکن فوری یا ام آر آی (MRI) به منظور بررسی اختلالات کاسه ی چشم یا مغز که می توانند بر جهت قرارگیری چشمها تأثیر بگذارند انجام شود. ممکن است. معاینه ی اعصاب نیز از شما بهعمل آید.

درمان  کور رنگی چیست؟

درمان دوبینی به وسیله ی درمان علت زمینه ای انجام می شود. یک اختلال جدی مانند آنوریسم احتیاج به درمان در بیمارستان دارد. دوبینی ایجاد شده در اثر مرض قند (دیابت) با مصرف انسولین و تنظیم آن در طول زمان برطرف می شود . اگر دوبینی برطرف نشد به شما توصیه میشود پوشش روی یک چشم بگذارید تا تصویر دوم را حذف کند. جراحی برای تطبیق عضلات چشمی، در صورتی کمک کننده است که دوبینی مدت ها تداوم داشته باشد.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *