قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / درمان عفونت قارچی با عسل و ماست
عفونت قارچی
عفونت قارچی

درمان عفونت قارچی با عسل و ماست

Thrush  عفونت قارچی

برفک نوعی عفونت قارچی است که توسط نوعی قارچ به نام «کاندیداآلبیکانس» ایجاد می شود. این قارچ در شرایط عادی به وسیله  باکتری هایی که به طور طبیعی در

روده زندگی می کنند، تحت کنترل در می آید، ولی اگر این کنترل و تعادل در اثر عواملی از جمله استفاده کودک از آنتی بیوتیکها یا پایین آمدن مقاومت بدن در اثر بیماری

مختل شود، این نوع قارج بیش از حد رشد و تکثیر می کند و موجب عفونت مجرای معده و روده میشود. این نوع عفونت قارچی که به برفک معروف است معمولاً بر روی دهان اثر می گذارد و موجب بروز تکه های کوچک سفید یا کرم رنگ بر روی زبان، سقف دهان و داخل گونه (لپ) می شود. این عفونت قارچی میتواند بر اطراف مقعد نیز اثر بگذارد و لکه ها و جوش های قرمز رنگی را ایجاد کند، گاهی ممکن است والدین این حالت را باجوش پوشک اشتباه بگیرند.

آیا  عفونت قارچی خطرناک است؟

عفونت قارچی دهان معمولا هیچ گونه علایم و عوارض خطرناکی ایجاد نمی کند. ولی گاهی درمان های خانگی آن را برطرف نمی کند و لازم است پزشک داروی ضد قارچمناسب را برای درمان ان تجویز نماید.

علائم احتمالی عفونت قارچی

  • تکه های کوچک زرد مایا به کرم یا سفید رنگ کف مانند بر روی زبان ، داخل گونه ها ( لپ ) یا سقف دهان که در صورت کنار زدن و سایش زخم می شود یا از آن خون جاری می شود
  • جوش و وصله های قرمز رنگ در اطراف مقعد در صورتی که اطراف مقعد دچار این نوع عفونت قارچی شده باشد

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) اگر فرزندتان از خوردن غذا امتناع میکند، دهانش را از نظر وجود تکه های کوچک سفید یا کرم رنگ بررسی کنید. اگر در داخل دهان یا روی زبانش تکه های سفید یا کرم رنگ مشاهده کردید، سعی کنید دستمالی را به حالت پاک کردن روی آن بکشید، اگر این تکه ها به راحتی از بین نروند و حالت خفیف جراحت در ناحیه ایجاد شود و یا کمی خوناز ان بیرون بزند، به احتمال زیاد کودک دچار عفونت قارچی دهان (برفک) شده است.به منظور تشخیص برفک داخل دهان کودک ما را به وسیله  دستمال تمیز پاک کنید

۲) از دادن غذاهای ادویه دار به کودک خودداری کنید، سعی کنید به او غذاهای سرد ونیمه ولرم بدهید. ماست طبیعی بهترین غذایی است که میتوانید تا مراجعه به پزشک و درمان کودک به او بدهید.

۳) پوشک کودک را در فواصل زمانی کوتاه تعویض کنید، زیرا ممکن است قارچ ها درمدفوع نیز وجود داشته باشند و به ناحیه ی گستردهتری در دور باسن انتشار یابند.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر فکر می کنید که فرزندتان دچار عفونت قارچی برفک شده است، در اولین فرصت او را نزد پزشک ببرید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

– اگر عفونت قارچی برفک در داخل دهان و بر روی زبان ایجاد شده باشد، پزشک داروی مایع ضد قارچ مخصوص را تجویز می نماید تا بر روی برفک های داخل دهان و زبان چکانده شود.

در صورتی که عفونت قارچی و جوش های حاصل از آن در اطراف مقعد ایجاد شده باشد، پزشک کرم ضد قارچ مخصوص تجویز می کند.

چه کمکی می توانم بکنم؟

– اگر شیر خودتان را (پستان) به کودک می دهید، در هنگام مراجعه به پزشک این موضوع را عنوان کنید زیرا ممکن است لازم باشد به منظور جلوگیری از انتقال عفونت و ایجاد مجدد آن برای پستان و اطراف آن نیز دارو تجویز شود.

– اگر فرزندتان دچار برفک دهان شده است به او غذاهای آبکی، رقیق و به خصوص ماست بدهید.

– دستهای کودک را مرتب بشویید تا در صورت تماس، عفونت از دهان به مقعد و بالعکس منتقل نشود.

– اگر کودک در سنی است که او را پوشک می کنید تا حد امکان او را باز بگذارید، تاباسن و پاهای او درمعرض هوای آزاد قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *