قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / درمان عفونت گوش میانی با آب غوره و سرکه…!
عفونت گوش میانی
عفونت گوش میانی

درمان عفونت گوش میانی با آب غوره و سرکه…!

درمان عفونت گوش میانی با آب غوره و سرکه…!

عفونت گوش میانی چیست ؟

عفونت گوش میانی شایعترین بیماری دوران کودکی و یکی از اصلی‌ترین علل مراجعه خانواده به پزشک است.

علائم عفونت گوش میانی

معمولاً بیماری به واسطه وجود علائمی مانند فشار منفی در گوش میانی و مایع در گوش شناسایی می‌شود و علامت یا نشانه سیستماتیک دیگر مبنی بر عفونت وجود ندارد. کم شنوایی انتقالی در حد ملایم تا متوسط ایجاد می‌شود و اگر در مراحل ابتدایی، عفونت درمان نشود، می‌تواند به شکل مشکلی شدید و پیچیده بروز کند. علائم اختصاصی که عموماً مرتبط با عفونت‌ فعال هستند عبارتند از:

درد گوش
مالیدن یا کشیدن گوش
ترشح از گوش
کم شنوایی
اختلال تعادل
علائم سیستمیک اتیت میانی:

تب
بد خلقی
خواب بی قرار
تحریک پذیری
ناخوشی

علت عفونت گوش میانی

علت اختلال عملکرد شیپور استاش است.

وظایف شیپور استاش :

محافظت از گوش در برابر ورود میکروب‌
تخلیه ترشحات گوش میانی
متعادل سازی فشار هوا بین فضا گوش میانی و نازوفارنکس
شیپور استاش در کودکان کوتاه (تقریباً ۱۸ سانتی متر) و افقی (زاویه ۱۰ درجه نسبت به افق) بوده و از بافت غضروفی نرم تشکیل شده‌است در حالی که شیپور استاش بزرگسالان مایل (عمودی تر از کودکان، با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سطح افق) است. این شکل قرار گیری در بزرگسالان، محافظت بیشتر از گوش میانی فراهم می‌کند اما افقی قرار گرفتن آن در کودکان، موجب می‌شود تا باکتری‌ موجود در نازوفارنکس، به آسانی وارد فضاگوش میانی شوند.

شایعترین عوامل عفونی ابتلا به عفونت گوش میانی عبارتند از:

استرپتوکوکوس پنومونیا
هموفیلوس آنفلوآنزا
موراکسلا کاتارالیس

تشخیص عفونت گوش میانی

با استفاده از ابزار مانند اوتوسکوپ پنوماتیک (زیگل)، تمپانومتری، گسیل‌ صوتی گوش/OAE و شنوایی سنجی مرسوم، می‌توان اتیت میانی را تشخیص داد. معمولاً، کم شنوایی شایعترین شکایت موجود در اتیت میانی است و غالباً با بر طرف شدن ترشح، به حالت هنجار بر می‌گردد.

درمان عفونت گوش میانی

درمان مناسب، علاوه بر جلوگیری از عوارض ناخوشایند مانند ضایعات دایمی گوش میانی، معمولاً موجب برطرف شدن سریع کلیه علائم می‌شود. عفونت‌ استرپتوکوکی، معمولاً مقاوم به درمان آنتی بیوتیکی هستند. ضمناً ۳۰ درصد عفونت‌ هموفیلوس آنفلوآنزا و ۷۵ درصد کاتارالیس‌ نیز به آنتی بیوتیک‌ مرسوم، مقاوم هستند. معمولاً در موارد که درمان دارویی ناموفق است، از شیوه جراحی تمپانوتومی (Tympanotomy) استفاده شده و با سوراخ کردن پرده تمپان، مایع درون آن را به بیرون می‌کشند. در روش جراحی دوم که میرنگوتومی (Myringotomy) نامیده می‌شود، یک برش کوچک توسط چاقو جراحی در نیمه تحتانی پرده ایجاد شده و از آسیب رسیدن به استخوانچه‌ گوش میانی جلوگیری می‌شود. با ایجاد برش، درد به سرعت مرتفع شده و مایعات از گوش میانی خارج می‌شوند. به نظر می‌رسد که ۸۵ درصد موارد اتیت میانی حاد در کودکان، بدون درمان دارویی بهبود می‌یابد. این رقم به هنگام استفاده از دارو آنتی میکروب، معادل ۹۵ درصد است. بنابراین توصیه شده تا حد امکان از تجویز دارو خودداری شود. شاید با پیشرفت تحقیقات، بتوان در آینده واکسن پیشگیری از ابتلا به اتیت میانی را نیز ساخت.

درمان گیاهی

  • به عنوان درمان، انزروت را نرم بسایید و پنبه را به روغن بادام تلخ و انزروت  آغشته کرده و داخل گوش قرار دهید. چند شب موقع خواب این عمل را تکرار کنید تا کاملاً عفونت آن را بکشد.
  •  آب برگ بید تازه را بگیرید و داخل گوش بچکانید
  •  پنبه را آغشته به مخلوط آب غوره و سرکه کرده و داخل گوش قرار دهید.
  •  برگ زیتون را نرم بکوبید و با کمی عسل مخلوط و در گوش گذارید.
  •  پنیر کهنه را جوشانده، آن را با شیر زن شیرده مخلوط و گرم کنید، سپس داخل گوش بچکانید.
  •  مرمکی، انقوزه، مقل ارزق، صبر زرد، سکبینج، مصطکی رومی، کندر و پوست هلیله  زرد از هر کدام ۳ گرم را مخلوط و بسیار نرم بسایید. سپس آن را با یک فنجان سرکه و یک فنجان زهره  گاو مخلوط و روزی ۳ مرتبه داخل گوش بمالید و یک قطره هم در گوش بچکانید
  • به  مدت سه روز، هر صبح و شب آب اکسیژنه را در گوش بچکانید (اما بدانید که مصرف طولانی آن برای گوش بسیار زیان آور است)
  • کلارگل ۱۰ سانتی، محلول آدرنالین یک در هزار، ۱۰ قطره، سرم فیزیولوژی ۱۰ گرم و گلسیرین ۲ گرم، همه را مخلوط و در گوش بچکانید.
  •  تخم کرفس و گل ارمنی از هر کدام شش مثقال ؛ کندر، گلنار فارسی، تخم مورد و تخم خرفه از هر کدام ۴ مثقال، همه را مخلوط و بسیار نرم بسایید، هر صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را با یک لیوان شربت قند مخلوط و میل فرمایید

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *