قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / درمان قطعی آرتروز مفصل زانو در طب سنتی
آرتروز مفصل زانو
آرتروز مفصل زانو

درمان قطعی آرتروز مفصل زانو در طب سنتی

درمان قطعی آرتروز مفصل زانو در طب سنتی

آرتروز مفصل زانو

در آرتروز زانو، مفصل مبتلا به تدریج خشن و نازک می شود و استخوان اطراف آن به شکل ضخیم تر شدن واکنش نشان میدهد. استخوان واقع در لبه مفصل به سمت بیرون رشد می کند و استئوفیت ها را میسازد. رشد استخوان به سمت بیرون می تواند بر استخوان ران و استخوان درشت نی و نیز بر کشکک زانو تأثیر بگذارد. سینوویوم کمی متورم میشود و ممکن است مایع زیادی تولید کند که به تورم مفصل می انجامد که اصطلاحاً آن را «آب آوردن زانو» مینامند. کپسول مفصل و رباط ها به آهستگی ضخیم و چروک می شوند. به تدریج عضلات حرکت دهنده مفصل،آرتروز زانو روند آهسته ای دارد و ایجاد آن چند سال طول میکشد. در اکثر موارد فقط تغییرات خفیفی روی میدهد که بخشی از مفصل را گرفتار می کند ولی به ندرت تغییرات ایجاد شده شدیدتر و وسیع ترهستند

در آرتروز شدید، غضروف به حدی نازک می شود که انتهاهای ضخیم شده استخوان ها را نمی پوشاند. در نتیجه استخوان ها با یکدیگر تماس پیدا می کنند و شروع به ساییده شدن میکنند و از دست رفتن غضروف، ساییده شدن استخوان و رشد بیش از حد استخوان در قسمت لبه ها موجب تغییر شکل مفصل می شود و در اثر این تغییرات استخوان ها از وضعیت عادی خود خارج می شوند و تغییر شکل میدهند. احتمال ایجاد آرتروز زانوبا افزایش سن بیشتر می شود ولی آرتروز زانو در تمام افراد مسن روی نمی دهد و عوامل ژنتیکی در ایجاد آن بسیار اهمیت دارد

آرتروز زانو در زنان دو برابر شایعتر از مردان است و عمدتا در زنان بالای ۵۰ سال روی می دهد ولی ارتباط مستقیم آن با یائسگی اثبات نشده است. اغلب آرتروز زانو با آرتریت خفیف مفاصل انتهای انگشتان دست همراه است.

2953_orig

آرتروز زانو در افراد دارای اضافه وزن، به ویژه زنان میان سال شایع است. استفاده طبیعی از مفصل زانو و حتی ورزش (از جمله دویدن) در صورتی که به صورت بیش از حد انجام نشود به آرتروز زانو نمی انجامد. اما آسیب دیدگی زانو اغلب در سنین بالاتر موجب آرتروز می شود. از علل شایع آرتروز زانو، پارگی منیسک یا رباط ها در اثر آسیب ناشی از چرخش زانو است که در فوتبالیست ها زیاد روی میدهد. عمل جراحی برای برداشتن غضروف پاره شده (منیسککتومی) احتمال بروز آرتروز زانو را در چند سال بعد افزایش میدهد.

آرتروز زانو موجب درد می شود و در زمان های خاص، به ویژه در هنگام صبح یا بعد از استراحت با سفتی همراه است. معمولاً چند دقیقه راه رفتن موجب کاهش سفتی مزبور میشود. بالا رفتن از پله ها میتواند موجب افزایش درد شود و معمولا استراحت درد را کاهش میدهد. به ندرت (و تنها در موارد شدید) ممکن است دردزانو موجب بیدار شدن بیمار از خواب شبانه شود.

دردزانو ممکن است متغیر باشد یعنی بعضی از روزها یا حتی به مدت چند ماه بهتر یا بدتر شود و علت این موضوع مشخص نیست. ممکن است انتهاهای عصبی نسبت به کاهش فشار جو که قبل از بارندگی روی میدهد واکنش نشان دهند و در نتیجه درد آرتروز زانو در این زمان تشدید پیدا کند.

آرتروز زانو از طریق معاینه و به وسیله رادیوگرافی تشخیص داده می شود. غالبا در رادیوگرافی، فضای بین استخوان ها با نازک شدن غضروف کاهش پیدا می کند و استئوفیت ها دیده می شوند. به ندرت MRI زانو به تشخیص کمک می کند.

به ندرت آرتروز زانو خودبه خود بهتر می شود. ورزش منظم، پیشگیری از آسیب دیدگی زانو و حفظ وزن ایده آل موجب بهبود نشانه های آرتروز زانو می شوند. استفاده از داروهای ضددرد (مثل استامینوفن) و کرم های ضد التهاب (مثل کاپساییسین) موجب تسکین درد و سفتی مفصل می شود. گاهی تزریق کورتون به اطراف و یا داخل مفصل زانو موجب تسکین درد به مدت چند ماه می شود. تزریق هیالورونان (سینویسک، هیالگان، دورالن) نیز به حفظ مایع سینوویال طبیعی مفصل کمک میکند

اکثر افراد مبتلا به آرتروز زانو هرگز به جراحی زانو نیاز پیدا نمی کنند. در تخریب شدید مفصل زانو، تعویض مفصل ضرورت مییابد. کاهش وزن (در افراد دچار اضافه وزن)، تمرین های ورزشی مخصوص عضلات چهارسرران موجب کاهش دردزانو و بهبود تحرک بیمار می شوند.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *