قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / درمان قطعی آرتریت نقرسی در طب سنتی
آرتریت نقرسی
آرتریت نقرسی

درمان قطعی آرتریت نقرسی در طب سنتی

درمان قطعی آرتریت نقرسی در طب سنتی

آرتریت نقرسی

نقرس (gout) که به آن آرتریت متابولیک هم گفته میشود در اثر رسوب بلورهای مونوسدیم اورات یا اسید اوریک بر روی غضروف مفصل، ناندون ها و بافت های مجاور آنها به وجود میآید. این بلورها موجب بروز التهاب و درد شدید می شوند. در صورت عدم درمان، کریستال ها باعث تشکیل توفوس (tophus) میشوند که در نواحی مختلف، از جمله لاله ای گوش رسوب می کنند. توفوس ها سنگریزه هایی از جنس مونوسدیم اورات هستند که در بافت های اطراف مفاصل مبتلا به نقرس موجب پاسخ التهابی مزمن می شوند و بافت را به طور قابل ملاحظه تخریب می کنند.

نقرس مجموعه ای از افزایش غلظت اسیداوریک و افزایش اسیدیته گردش خون ایجاد می شود و وجود هر یک از دو عامل مزبور به تنهایی موجب بروز نقرس نخواهد شد. آقایان بیشتر از خانم ها مبتلا به نقرس و آرتریت نقرسی (gouthy arthritis) می شوند و انگشت شست پا از نقاط༽ شایع تجمع کریستال های اورات است. بیماری با درد بسیار شدید و تورم یک مفصل و تب و لرز همراه است. نشانه های بیماری عود کننده هستند و حمله های بیماری در هر سال طولانی تر می شود بیماری، ناتوان کننده است و در صورت درمان میتواند موجب تغییرات تخریبی مفصل، مانند ایجاد توفوس شود.

درمان در حالات حاد عبارت است از مصرف  داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی،کلشی سین  در افرادی که نمی توانند  داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی را تحمل کنند) و استازولامید (نوعی داروی مُدرقدیمی). موارد مزمن ممکن است انجام جراحی به منظور برداشتن توفوس های بزرگ و اصلاح تغییر شکل مفصل ضرورت  یابد پیشگیری با داروهایی مانند آلوپورینول، جنوکوستات، پروبنسید و چند داروی دیگر انجام می شود.

علائم آرتریت نقرسی

شایع ترین علائم آرتریت در مفاصل بدن دیده می شود. بسته به نوع آرتریت، علائم و نشانه ها ممکن است شامل درد، سفتی، ورم، قرمزی و کاهش محدوده حرکت مفاصل باشد.

علت آرتریت نقرسی

– استئوآرتریت: شایع ترین نوع آرتریت می باشد که در اثر استهلاک و فرسایش غضروف مفصل بوجود می آید. غضروف در انتهای استخوان دارای پوششی سفت و براق می باشد. آسیب موجب ساییدن استخوان می شود و می تواند باعث درد و محدود شدن حرکات گردد. این استهلاک و فرسودگی می تواند در عرض چندین سال رخ دهد و یا می تواند باعث عفونت و یا آسیب مفصل گردد.

– روماتوئید آرتریت: سیستم ایمنی بدن به پوشش مفصل حمله می کند و باعث ملتهب و متورم شدن مفصل می گردد. با پیشرفت این آرتریت، در نهایت موجب تخریب غضروف و استخوان می گردد.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *