درمان موخوره با گل سرشور در طب سنتی


درمان موخوره با گل سرشور در طب سنتی

 درمان موخوره با گل سرشور در طب سنتی

گل سرشور

گل سرشور یکی از گل های داروهایی با منشاء ماده معدنی است که یکی از کاربردهای آنها در پاکیزگی و بهداشت پوست وموی سر است.

با گل سرشور در طب سنتی بیشتر آشنا شویم . در طب سنتی بحثی به نام طین (گل) وجود دارد. طین ها داروهایی با منشاء ماده معدنی هستند که به صورت خاک در دسترس قرار دارند. یکی از کاربردهای آنها در پاکیزگی و بهداشت پوست وموی سر است. از مهم ترین طین هایی که برای شستشو استفاده می شده، خاک سفید، خاک سبز (نرم کننده پوست سر و برطرف کننده شپش)، خاک زرد (این خاک برای شستشو استفاده نمی شده است و مصارف درمانی داشته) و گل سرشور یا خاک نیشابوری بوده است. «خاک نیشابوری» یا «خراسانی»، معروف به «گل سرشور» نوعی خاک سفید و خوشبو با طعمی خوب و کمی شور است. این گل کم ضررتر از خاک های دیگر و طبیعت آن مانند سایر طین ها سرد و خشک است اما هر چه میزان شوری آن بیشتر شود، به سمت گرمی گرایش می یابد.

خواص درمانی گل سرشور:

۱- آن را مثل غبار نرم بسایید و به موضع بپاشید. سوزش پای اطفال را که بر اثر ادرار ایجاد شده برطرف میکند.۲- آن را در حمام در آب گرم حل کنید و با آن سر را بشویید. موها را نرم میکند.۳- آن را نرم بسایید، بعد با گلاب یا آب بهار نارنج یا آب گل مریم مخلوط کرده و بیست و چهار ساعت بر موضع ضماد کنید. چین و چروک صورتی که چرب است را برطرف میکند.

دوای درمان موخوره شما

شست وشوی سر با گل سرشوی علاوه بر آنکه می تواند به تقویت مو و افزایش سرعت رشد تارهای مو کمک کند، اثر ترمیم کنندگی نیز دارد و می تواند بسیاری از آسیب های وارد شده به ساقه مو را نیز برطرف کند و نیز خاصیت ترمیم کنندگی مو دارد. در کتاب ها و متون طب سنتی نسخه های طبیعی مختلفی در مورد خواص درمانی گل سرشوی مطرح شده که از میان آنها می توان به خاصیت تقویت کنندگی مو، ترمیم کنندگی موها و زخم ها، درمان جوش ها و برخی از کهیرها و خاصیت ضدموخوره، ضد جوش و نرم کننده گل سرشوی اشاره کرد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد