درمان موهای چرب و مو خوره


درمان موهای چرب و مو خوره

درمان موهای چرب و مو خوره

 ۱) خوردن سرکنگبین شب ها قبل از خواب (حجامت عام ۴۰ روز بعد).۲) استفاده از ضماد (سدر + سرکه) در حمام بعد از شامپو به مدت یک ربع

درمان موخوره در طب سنتی

جهت درمان موخوره ابتدا تا هر کجاى مو که فاق خورده است باید چیده شود و بعد قهوه خام، نخود خام، تخم خشخاش و رناس را مخلوط و بسایید. بعد با زرده تخم‏ مرغ خمیر کرده و شب بر سر ببندید و صبح با آب گرم بشویید، پس از خشک کردن موها را با روغن زیتون بودار و خالص چرب کنید. سپس با پارچه یا کلاه سر را تا هشت ساعت بپیچید تا بوى روغن زیتون در موها بماند و باعث شود که مو نرم شده و موخوره از بین برود.ضمنا مى‏ توانید هر روز موها را با آب شنبلیله نمناک کنید و به شدت شانه زنید. در حمام نیز مى‏ توانید لعاب ختمى، لعاب اسپرزه و آب برگ چغندر تازه را باهم مخلوط کنید و سر را بشویید.– خوردن آب جوشانده‏ پوست چلتوک برنج و یا سوپ سبوس برنج با ماست شیرین تازه مفید جهت درمان موخوره مفید خواهد بود.– جهت درمان موخوره مرزنجوش، افسنطین انجره از هرکدام ۵ گرم، گل گندم و برگ درخت شفتالو از هرکدام ۱۵ گرم، پیاز عنصل ۵ گرم، همه را نیم‏کوب کرده و با یک لیوان آب بزرگ و یک استکان سرکه مخلوط کنید و بجوشانید و هر روز آب آن را بر موها بمالید.– جهت درمان موخوره پنج گرم مرمکى را در یک فنجان سرکه مخلوط کنید و کمى بجوشانید و بر موها بمالید.– جهت درمان موخوره هرگاه به حمام می روید ۵۰ گرم گل گندم را با ۵ حبه سیر بجوشانید و آب آن را صاف کنید و کمى سرکه با آن مخلوط نموده و موها را بشویید.

نرم کردن مو جهت درمان موخوره

– نرم کردن مو جهت درمان موخوره نارنج را به‏ طور کامل یعنى با پوست و شهم و هسته‏ هایش بپزید بعد آنها را له کرده و بر موها ضماد کنید.– نرم کردن مو جهت درمان موخوره گل بابونه شیرازى را نرم بسایید و با آب هم چون ماست خمیر کرده بر موها ضماد کنید و چند ساعت روى موها بماند سپس بشویید.– نرم کردن مو جهت درمان موخوره برگ درخت سقز را بسیار نرم بسایید و با آب خمیر کرده بر سر ضماد کنید.– نرم کردن مو جهت درمان موخوره شبها نیز مى‏ توانید روغن زیتون بودار و تصفیه نشده را بر موها مالیده و موها را بپیچید و بخوابید که بوى روغن زیتون در موها بماند و صبح سر را باز کنید.

دلایل بروز موخوره

این آسیب می تواند از سشوار زدن زیاد، برس زدن مکرر با برس زبر، رنگ کردن مکرر مو و دکلره کردن، شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فر دائمی و... ناشی شود. موهای خشک بیشتر دچار این مشکل می شوند.موخوره عمدتا در موهای سر دیده می شود، ولی در ابروها و نواحی دیگر بدن هم ممکن است آن را مشاهده کنیم. رنگ کردن ابروها از عواملی است که می تواند در این ناحیه ایجاد موخوره کند.سایش دو قسمت پوست روی یکدیگر، مثل بازو به پوست تنه یا سایش پوست با پارچه و لباس و همچنین خشک کردن خشن بدن با حوله بعد از استحمام نیز ممکن است باعث بروز این عارضه شود.حرارت و نور آفتاب هم می تواند شکنندگی و دو شاخه شدن موها را ایجاد کند. در جایی مثل شمال کشور، اگر یک مرد مدت زیادی زیر آفتاب باشد، ممکن است موهای بدنش دچار چنین وضعی بشود.در بعضی موارد سوء تغذیه هم این حالت را ایجاد می کند که این مورد اخیر چندان شایع نیست.موخوره در هر سنی ممکن است در موها ایجاد شود و بنا بر آسیبی که به ساقه مو وارد می آید، حتی در سنین کودکی هم امکان پیدایش موخوره وجود دارد.با وجود تمام مضراتی که برای مواد شیمیایی و وسایلی که برای صاف کردن مو از آنها استفاده می شود، گفته شد، باز هم افراد به سراغ این موارد می روند.به همین دلیل بهتر است حداقل از راهکارهایی استفاده شود که کمتر به مو آسیب برسد. مثلا بهتر است بین دفعات رنگ کردن مو، فاصله های چند ماهه بگذارید یا از تغییر رنگ های خیلی شدید پرهیز کنید. از رنگ ها و تکنیک های استاندارد و صحیح استفاده کنید و برای این کار از افراد خبره که در زمینه رنگ کردن متبحر هستند، کمک بگیرید.از اتوی مو تا جایی که ممکن است استفاده نکنید و برای شانه کردن موها از شانه های دندانه درشت بهره بگیرید. برای نوک موهای درهم رفته خود از نرم کننده هایی استفاده کنید که مخصوص داخل حمام، بعد از استحمام یا بین دفعات حمام رفتن هستند.سعی کنید این نرم کننده ها مناسب باشند و خیلی چرب و سنگین نباشند تا زمانی که لازم است و می خواهید، بتوانید به راحتی آنها را بشویید.سشوار را روی درجه ملایم بگذارید و آن را خیلی نزدیک به موهای سر نگیرید.اگر به مو آسیب شدید وارد شده، تا موی سالم جایگزین آن نشده است، از وارد کردن آسیب بیشتر پرهیز کنید و از روش هایی که تحریک کننده هستند، بهره نگیرید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد