قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درمان میخچه با طب سنتی!!
میخچه
میخچه

درمان میخچه با طب سنتی!!

درمان میخچه با طب سنتی!!

میخچه

اساسی ترین اقدام، قرار دادن «کفی» در کفش است. در بسیاری از موارد، تغییر در عملکرد پا با استفاده از وسایل ارتوپدی ضرورت پیدا می کند. با این کار، از میزان وارد آمدن فشار و سایشی کاسته می شود و پوست استراحت می کند. میتوان از اسید سالیسیلیک (۰/۵ تا ۴۰ درصد) استفاده کرد. از بریدن پینه و میخچه خودداری کنید زیرا ممکن است موجب خونریزی و عفونت شود. در سایر موارد، اصلاح فشار مداوم به وسیله عمل جراحی ضرورت دارد. در مبتلایان به مرض قند (دیابت)، ضخیم شدگی پوست، مشکل رسیدن مواد غذایی به وسیله رگها به پوست را (که معمولاً به دلیل گرفتاری مویرگها دردیابت ایجاد میشود) تشدید میکند. علاوه بر این نیروهای ایجاد کننده فشار که موجب بروز میخچه و پینه می شوند ممکن است مویرگها را پاره کنند و خونریزی در داخلی پینه یا میخچه روی دهد. اغلب، خونریزی در داخل پینه، از علایم اولیه دیابت است که حتی قبل از بالا رفتن قند خون بروز میکند. اگرچه ممکن است این خونریزی خفیف باشد، گاهی تجمع کوچکی از خون (هماتوم) تشکیل می شود. چنانچه اینمرکز تجمع خون به بیرون راه پیدا کند ممکن است عفونت و به دنبال آن، زخم ایجاد شود. عفونتهای پا در افراد دیابتی علت اصلی قطع اندام به شمار می آیند.

زخم بستر (bedSore) که به آن زخم فشاری (preSSure Sore) هم گفته می شود مناطقی از پوست و بافت تخریب شده است که به دلیل قطع خون رسانی این مناطق، در اثر نشستن یا خوابیدن طولانی در یک وضیعت به وجود میآید. در ابتدا زخم بستر به صورت منطقه قرمز رنگی از پوست که با گذشت چند ساعت از بین نمی رود ظاهر می شود. این ادامه فشار و گردش خون ضعیف موجب تخریب پوست و بافت می شود. با مرگ بافت، زخم باز به وجود می آید. سپس ممکن است زخم، عفونی شود. در موارد شدید، اندازه زخم افزایش مییابد و ممکن است عضله و استخوان زیر پوست تخریب شوند. خونی، عفونت عود کننده و گردش خون ضعیف رنج میبرند بیشتر در خطر ابتلا به زخم بستر قرار دارند. مهمترین عامل پیشگیری، تشویق فرد به تغییر منظم وضیعت قرار گرفتن بدن در طول روز است. چنانچه خود بیمار قادر به انجام این کار نیست باید فرد دیگری حداقل هر ۲ ساعت یک بار وضعیت قرارگیری بدن وی را تغییر دهد. تشکهای مخصوصی، مانند تشکهای بادی با فشار متغیر و کوسنهایی کهنحوه توزیع فشار ناشی از وزن بدن را تغییر میدهند به کاهش فشاری که بر مناطقحساس وارد میآید کمک می کنند. قرار دادن بالشتکهای محافظ بر روی برجستگی های استخوانی نیز مفید است. مشاهده منظم مناطق تحت فشار از نظر تشخیص علایم اولیه ایجاد زخم بستر و مراقبت دقیق پزشکی ضرورتمراقبت پرستاری مناسب از نظر توجه به خشک و تمیز نگه داشتن پوست لازم است.

رژیم غذایی مناسب، حاوی مقادیر زیاد ویتامین C و روی برای سالم نگه داشتن پوست و پیشگیری از ایجاد زخم بستر ضروری است. سایر ویتامین ها و مواد ضروری عبارتند از: ویتامین E، ویتامین B کمپلکس، منیزیم، منگنز وسلنیوم که باید به وسیله پزشک مشخص و تجویز شوند.

اساسی درمان عبارت است از برداشتن فشار و تمیز نگه داشتن زخم.

پانسمان هایی که موجب تسریع بهبودزخم می شوند و درمان آنتی بیوتیکی میتوانند عفونت را درمان کنند. برداشتن بافتهای مرده (دبریدمان؛ debridement)، پیوند پوست و جراحی پلاستیک نیز ممکن است لازمشوند. برطرف کردن بیماری زمینه از نقش اساسی در درمان زخم بستر برخوردار است.

تیم تخصصی بیمارستان، در هنگام مرخصی کردن بیمار باید نحوه صحیح چرخاندن، پانسمان کردن زخم و غذا دادن به بیمار را به فردی که قرار است مراقبت از وی را به عهده بگیرد آموزش دهند.

بعضی از عوارض زخم بستر عبارتند از: اتساع مثانه، عفونت مغز استخوان (استئومیلیت)، عفونی شدن خون، کم خونی،فیستول پیشابراه، گانگرن، و بسیار به ندرت سرطانی شدن پوست ناحیه مبتلا به زخم بستر.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *