قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان نقرس و آتروز با سورنجان یا گیاه حسرت
سورنجان
سورنجان

درمان نقرس و آتروز با سورنجان یا گیاه حسرت

درمان نقرس و آتروز با سورنجان یا گیاه حسرت

سورنجان

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سورنجان است  سورنجان گره های ریشه  گیاهی است ازخانواده  Liliaceae Colchicaceae، که دارای گونه های مختلفی است. به طور کلی گیاهانی هستند چند ساله که در چمن زارها، مراتع مرطوب و خاک های سبک می رویند. وجه تشخیص انواع آن پیاز غده مانند سفت زیرزمینی آنها است. برگهای آنها باریک، دراز، خطی، بیضی شکل و نوک تیزند که معمولاً در بهار ظاهر می شوند. گلها معمولاً به طور منفرد و یا دو یا سه گل از زمین خارج می شوند و تقریباً شبیه گل زعفران می باشند با این تفاوت که گل سورنجان شش پرچم دارد در صورتی که گل زعفران سه پرچم دارد. محفظه ی میوه آن دارای سه خانه است و در هر خانه پنجاه تا هفتاد دانه وجود دارد که ریز به قطر یک تا دو میلیمتر و طعم آن تلخ می باشد. گل های آن ارغوانی و درشت است که در پاییز به طور منفرد و بدون هیچ برگ از زمین خارج می شود. بهترین نوع سورنجان آن است که رنگ ظاهر و مقطع آن هر دو سفید، طعم آن شیرین و تازه، کرم نخورده و قدری سخت بوده و بدبو هم نباشد. این گیاه در قفقاز و آسیای صغیر انتشار دارد، در ایران در دامنه های البرز، تجریش، اطراف تهران، در شمال ایران و در خراسان در نواحی سر مرزی در هریرود می روید.

طبیعت آن: گرم و خشک و سفید آن از نظر حرارت معتدل است.

ترکیب شیمیایی: آلکالوئیدی به نام کولشی سین – مواد نشاسته ای – قند – لعاب.

نامهای دیگر گیاه سورنجان در طب سنتی عبارت است از : سورنجان کرمانی – گل حضرتی – پیاز سگ – خمل – سورنگان – عکنه -گل حسرت – شنبلید – کلشیک – شقلیل – فرج الارضں – قلب الارضں

خواص سورنجان

درمان گیاهی یرقان

۱- دو گرم از آن را بکوبید و بخورید. بادشکن و نیروبخش است، مسهل اقسام بلغم می باشد و اخلاط لزج را از اعماق بدن خصوصاً از مفاصل بیرون می کشد، برای معالجه ی یرقان و ورم طحال مفید است

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

آن را با زنجبیل و فلفل مخلوط کرده بکوبید و با عسل به صورت خمیر در آمرده و هر شب یک قاشق چای خوری از آن را بخورید. نیروی جنسی را افزایش می دهد.

۳- سه روز روزی یک بار ۲ تا ۳ گرم از آن را بکوبیدو با شیر تازه دوشیده شده مخلوط کنید و بخورید. ضعف قوای تناسلی را برطرف می کند.

درمان گیاهی نقرس

۴- آن را با صبر زرد بکوبید و در دهان ریخته با آب میل کنید و یا در کپسول خالی ریخته و فرو دهید. نقرس و عرق النسا را درمان می کند.

درمان گیاهی روماتیسم

۵- افرادی که دردهای استخوانی و مفصلی دارند و علت آن درد روماتیسم یا نزولات سرد مزاجی یا کمبود کلسیم در بافت استخوان می باشد، استخوان قلم گوسفند را در آتش یا تنور گذاشته تا ذغال شود، بعد آن ذغال را پودر کرده و با نیم برابر وزنش با سورنجان مخلوط کنند و در کپسول های خالی ۵۰۰ ریخته و صبح، ظهر و شب هر بار دو کپسول بخورند، بهبودی حاصل می شود.

درمان گیاهی دردهای استخوانی

۶. مقداری از کوبیده ی آن را با زعفران ساییده شده و زردهی تخم مرغ مخلوط کرده ضماد کنید. دردهای استخوانی را تسکین میدهد، ورم های سفت را تحلیل میبرد.

درمان گیاهی آتروز

۷- نیم مثقال از آن را با شش نخود زعفران ساییده و مقداری گلاب مخلوط کنید و قبل از غذا بخورید و کوبیده  سورنجان را هم با سرکه مخلوط کرده و بر موضع بمالید. درد مفاصل و آرتروز را درمان می کند.

درمان گیاهی بواسیر

۸. آن را نرم بسایید، بعد با پیه آب کرده مخلوط کرده شیاف درست کنید و شبی یک عدد مصرف نمایید. برای انداختن دانه ی بواسیر و تسکین درد آن بسیار نافع است.

مضر معده است و ایجاد دل پیچه و ضعف در معده و کبد می کند.

مصلح آن: کتیرا – شکر – زعفران می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *