قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / درمان ورم لوزه با شنبلیله
ورم لوزه
ورم لوزه

درمان ورم لوزه با شنبلیله

درمان ورم لوزه با شنبلیله

فارنژیست و تونسیالیست نارسایی های رایجی هستند که معمولا به عنوان گلو درد در نظر گرفته می شوند، حلق، قسمت عقب دهان و بینی را به حنجره و مری متصل میسازد. لوزه ها در بالای حلق قرار دارند و در برابر بیماری و عفونت از بدن دفاع میکنند. تونسیلیت معمولاً در کودکان شایع تر است، چون لوزه هادر آنان بزرگ است و به تدریج با رشد کودک کوچک میگردند. بالغین معمولاً دچار فارنژیت می شوند. البته این دو بیماری می توانند هم در کودکان و هم در بالغین به وجود آیند. فارنژیت و تونسیلیت معمولاً به دلیل یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی به وجود میآیند. سایر دلایل عبارتند از:

عفونتهای باکتریایی، مانند باکتری استرپتوکوک، عفونتهای قارچی مانند کاندیدا سیگار کشیدن و مصرف الکل در بالغین، فارنژیست و تونسیالیست علائم مشابهی دارند که معمولاً بعد از ۱۲ ساعت بدتر می شوند، عبارتند از:

– گلودرد

– مشکل در عمل بلع

– گوش درد که می تواند در هنگام بلع شدیدتر شود.

– بزرگ شدن و حساس شدن گرههای لنفاوی گردن

-تب و احساس ناراحتی به خصوص اگر این حالات به دلیل عفونت باکتریایی به وجود آمده باشند

عوارض ورم لوزه کدامند؟

در حالت های شدید، حلق یا لوزهها ممکن است بسیار متورم شوند و مشکلاتی را برای تنفس به وجود آورند. گاهی اوقات یک آبسه در کنار لوزه به وجود می آید که این وضعیت به نام آبسه ی پره تونسیلار  شناخته می شود. به ندرت اگر این دو بیماری به وسیله ی عفونت استرپتوکوکال به وجود آمده باشند نارسایی کلیه با نام گلومرولونفریت  را پس از چند هفته به وجود میآ ورند. در چنین مواقعی باید به کلی از خوردن پیاز، غذاهای سرخ کرده مانند بادمجان، کباب شامی، انواع کباب، چربی جات، انواع فلفل و ادویهجات، شیرینی های قنادی و خوراکی هایی که طبیعت آن گرم است پرهیز کنید.

 • از غذاهای ساده، شیرگاو بدون چربی، آش های ساده، آب جوشانده ی عناب کوهپایه و عدس پخته بیشتر استفاده کنید.
 •  هر روز با محلول کلرات دو پتاسی، غرغره کنید و محلول بلودومتیل ۲٪ را به پنبه آغشته و به اطراف حلق از داخل دهان بمالید و به طور دائم دستمال یا شالی یا پارچه ای را به دور گردن ببندید که گرم بماند تا بهبود یابد.
 •  پنجاه گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب ۵ دقیقه بجوشانید و ۱۰ دقیقه آن را دم کنید، سپس آب آن را صاف و هر صبح، ظهر و شب در گلو غرغره کنید.
 • شصت گرم ساقه های گلدار پونه ی کوهی را در یک لیتر آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید و آب آن را روزی چند بار در گلو غرغره کنید.
 •  تره فرنگی را بجوشانید و دهان را روی بخار آن نگهدارید و بخار آن را خوب به لوزه برسانید تا بهبود
 •  پولک های مغز فلوس را با ترنجبین بسایید سپس با آب کا سنی یا آب تاج ریزی مخلوط و میل فرمایید.
 •  رب توت سیاه و گلاب و سرکه را مخلوط کنید و بمالید، یا با ان غرغره کنید.
 • آمله ی مقشر را نرم بسایید و با دوغی که از ماست گاو تهیه شده است مخلوط کنید و در گلو غرغره کنید

ضمناً اگر درد و سوزش حلق و لوزه ها با غرغره داروهای فوق از بین نرفت پوست انار، عدس، برگ و تخم مورد و سماق را مساوی نرم بکوبید و در گلاب بریزید و روزی چند بار غرغره کنید. اگر مبتلا به یبوست هستید باید آن را برطرف سازید. برای رفع یبوست ازماء الشعیر، روغن بادام، روغن زیتون و داروهای ضد یبوست استفاده کنید.با داروهای فوق اگر بهبود حاصل نشد باید با مراجعه به طبیب جراح حاذق و با تشخیص او عمل جراحی صورت گیرد و پس از انجام عمل جراحی تا ۱۲ ساعت ابدا نباید هیچ چیزی میل کنید و بعد از ۱۲ ساعت شیر یا بستنی پاستوریزه شده را که بدون زعفران و گلاب و زرده ی تخم مرغ درست شده باشد، میل کنید. تا سه روز بعد از عمل جراحی صحبت نکنید و روزهای دوم و سوم قدری ثعلب نرم شده را با شیر سرد مخلوط و به مرور میل کنید تا زخم های اطراف گلو التیام یابد ولی باید سعی کرد تا مدتی انواع فلفل، ادویه جات، غذاهای بودار و سرخ کردنی خورده نشود چون ممکن است مجدداً ورم لوزه عود کند.

ورم لوزه از بلغم

اگر ورم لوزه ها، بر اثر غلبه ی بلغم و رطوبت باشد علایم آن نرمی و سفیدی محل ورم، وجود درد، سوزش، شل شدن و دراز شدن لوزه ها می باشد. برای درمان آن باید بلغم را برطرف کنید. ضمناً خوردن گل قند عسل هر روز صبح ناشتا و مصرف قرص صبر زرد مفید خواهد بود. ه با آب جوشانده ی مخلوط انجیر و مویز روزی چند مرتبه غرغره کنید.

 • صبر زرد را در آب مقطر حل کرده و با آن غرغره کنید.
 •  ساقه های شبت را بجوشانید و با آن لوزه ها را از داخل بخوردهید و اگر درد زیاد باشد برای تسکین آن بهتر است کمی نشادر را در آب مقطر حل و با آن غرغره کنید

ورم لوزه از سودا

اگر ورم لوزه ها در اثر غلبه سوداباشد علایم آن ترشی دهان، سفتی و تیرگی رنگ دهان، زبان و لوزه ها می باشد. برای درمان آن ابتدا باید رفع سودا کنید. همچنین باید به مرور آب گرم بخورید و مرتباً آب گشنیز تازه یا آب برگ کاهوی تازه را در دهان بگیرید

 •  هر روز ماء الجبین بخورید.
 •  افتیمون شامی نرم شده را با سکنجبین مخلوط و هر روز صبح و شب هر بار یک قاشق میل کنید.
 •  با زب توت یا روغن بادام شیرین یا لعاب تخم شنبلیله یا آب نمک رقیق غرغره کنید.

خاصیت سنتی شنبلیله در درمان ورم لوزه:

جوشانده دانه‌های این گیاه دارویی چنانچه به صورت غِرغِره مصرف شود در رفع ورم لوزه‌ها بسیار مفید و موثر خواهد بود.
دانه‌های شنبلیله مهم‌ترین قسمت دارویی آن به شمار می‌آیند.

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *