قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / درمان پر خوری عصبی در زنان
پر خوری عصبی در زنان
پر خوری عصبی در زنان

درمان پر خوری عصبی در زنان

درمان پر خوری عصبی در زنان 

دختران و زنان جوان گرفتار این اختلال روانی میشوند. شخص مقدار زیادی غذا میخورد و بعد خود را تحریک به استفراغ می کند و یا با استعمال مسهل و تنقیه غذایی را که خورده تخلیه و غذاها را از بدن خارج میکند. عدهای هم بیش از حد ورزش میکنند. بعضیها همهٔ موارد بالا را بکار میگیرند. چون عدهای از زنان پرخوری زیاد را به صورت پنهانی انجام میدهند و وزن طبیعی دارند، معمولا این کار مدتها دور از صبر مر چشم دیکران مخفی میماند.

پرخوری عصبی هنکامی جدی می شود که فرد پرخوری و تحریک به استفراغ را حداقل ۲ بار در هفته و به مدت سه ماه با نگرانی در مورد تناسب اندامش، داشته باشد. این کار در دختران بسیار شایع است. نیمی از دخترانی که دچار بیاشتهایی عصبی هستند، دچار پرخوری عصبی می شوند. پراشتهایی هم، در دوران نوجوانی و اغلب در زنان ایجاد می شود. خیلی از زنان با پرخوری عصبی، از عادت عجیبشان خجالت میکشند و اغلب تا سنین ۳۰ الی ه ۴ سالگی از کسی کمک نمیطلبند.

اما در این زمان عادت خوردنشان ریشه دار شده و تغییر دادن آن خیلی سخت می شود. زنان و دختران جوان مبتلا به پرخوری در اجرای رژیم غذایی مناسب به اندازهٔ کسانی که دچار بی اشتهایی هستند، موفق نخواهند بود، ممکن است گاهی برای چند روز عادت به پرخوری را کنار بگذارند و گرسنگی بکشند اما خیلی زود (مثلاً هنگامی که ناراحتند) به همان وضعیت اولیه باز میگردند. آنها شروع به خوردن میکنند و تا وقتی که اشباع نشدهاند، نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند.

این خوردن بیش از حد برای جبران کمبود کالری قبلی است. اگر شخصی کالری هم در غذایش نباشد، زیاده خوری جبران کمبود کالری را می کند. پرخوری ممکن است به احساس رضایت آنها پس از غذاخوردن مربوط باشد. چون خیلی از این افراد میگویند که اگر تا حد اشباع غذا نخورند، احساس بدی خواهند داشت. بیماران مبتلا به پرخوری عصبی (حتی آنانی که وزن طبیعی دارند)، با پرخوری و تحریک به استفراغ یا تخلیه مواد غذایی به بدنشان آسیب می رسانند.

پرخوری باعث پاره شدن معده و تخلیه مواد غذایی، باعث نارسایی قلبی می شود، چون بسیاری از مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم از بدن خارج می شود. اسید موجود در استفراغ، باعث از بین رفتن مینای دندان، التهاب مری و تورم غدد مترشحه داخل دهان می شود. پرخوری نیز مانند بیاشتهایی باعث نامنظم شدن عادت ماهیانه می شود و تمایلات جنسی راکم میکند. بعضی از کسانی که پرخوری عصبی دارند با عادات نادرست در کشمکش هستند.

مثل: مواد مخدر یا الکل، عادت دزدی و اعتیاد به دارو، بسیاری از کسانی که دچار بیاشتهایی عصبی می شوند به افسردگی، اضطراب، اختلالات وسواسی و سایر مسائل روانی مبتلا هستند. این مشکلات همراه با انگیزه های نادرست، خطر خودکشی را در آنان افزایش میدهد. در درمان پرخوری عصبی، متخصصین ابتدا باید مشکلات جسمانی را برطرف کنند. در مواردی که دوره های پرخوری و تخلیه آنقدر شدید است که بیمار نمیتواند خودش از اینکار جلوگیری کند، ممکن است بسیتری شدن در بیمارستان و مشاوره انفرادی (گاهی همراه با دارو) لازم شود.

مشاوره برای درمان اختلال پرخوری عصبی نیز مانند بی اشتهایی حداقل به مدت ۹ ماه لازم است. به علاوه گروه درمانی و استفاده از داروهای ضدافسردگی نیز در این افراد مؤثرند. در درمان سرپایی افراد دچار پرخوری عصبی، از بیمار خواسته می شود که برنامهٔ غذایی خود را یادداشت کند تا مطمئن شود که سه وعده در روز با کالری متوسط غذا می خورد. انجام ورزش باید محدود باشد و اگر در این مورد دچار وسواسی شود نباید به ورزشی ادامه دهد.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *