قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درمان پوست با چند داروی گیاهی
داروی گیاهی
داروی گیاهی

درمان پوست با چند داروی گیاهی

درمان پوست با  چند داروی گیاهی

 تمشک 

گونه های این گیاه در غالب نواحی شمال ایران، اطراف تهران می روید. برگهای این گیاه حاوی تانن و احتمالا مقدار ناچیزی اسانس فرار است که به عنوان ضداسهال و برطرف کنندهٔ التهاب مخاطها استفاده میشود. تمشک رسیده روی پوست صورت و گردن دارای اثرات آرام کننده، برطرف کننده خستگی و نرم و لطیف کننده می باشد. فعالیت های طبیعی سلولهـــاى پوست را تقویت می کند و رنگ آن را درخشان و شفاف می نماید. برای این منظور ده تا پانزده تمشکرسیده را خوب له کرده و به شکلی خمیر یکنواخت روی پوست صورت و گردن قراردهید. پانزده دقیقه در محلی آرامی استراحت کنید و بعد صورت را با آب ولرم بشویید و با یک کرم مناسب چرب کنید. توجه  تماس تمشک با پوست صورت و بدن، مشابه سایر میوههای حاوی مواد رنگی، ممکن است به ندرت موجب واکنش های حساسیتی (خارش، ورم، بثورات جلدی) گردد. در این صورت از مصرف آن باید خودداری شود.

غاسول صابونی 

ریزورم و ریشه و بندرت گیاه خشک شده مورد استفاده قرار میگیرد. دارای ساپونین و خواص مسهل و مدار ملایم است. از طریق خوراکی در برونشیت. بثورات جلدی، خیز عمومی . و یرقان مصرف می شود. از طریق خارجی به شکل مالیدنی بر روی بثورات جلدی مالیدهمی شود. می توان از آن به جای پارچه های رنگین استفاده کرد.

مرزنگوش وحشی 

این گیاه در اصفهان، لرستان، خوزستان، فارسی، بلوچستان، خراسان و یزد می روید. دارای استانس فرار و تانن است. خواص گندزدایی دارد: از راه خوراکی برای دستگاه گوارش و از راه خارج به شکل مالیدنی بر روی زخمها مالیده می شود.

گل همیشه بهار 

بومی منطقه مدیترانه است اما اکنون به شکل وحشی یافت نمی شود، غالباً به عنوان گیاه زینتی کاشته میشود. در نواحی غربی و جنوب غربی ایرانحاوی مقدار کمی اسانس های فرار، رزین یک مادهٔ تلخ و ساپونین هاست. التیام زخمها را تسریع میبخشد. کمپرس دم کرده این گیاه روی صورت و گردن، به ویژه روی پوستهای حساس و شکننده دارای اثرات لطیف و نرم کننده است و منافذ بازپوست را تمیز می کند و آنها را میبندد  برای تهیه این کمپرس ۱۵ گرم گل و ساقه گیاه را پانزده دقیقه در نیم لیتر اب داغکرده سپس صاف کنید. لوسیون به دست آمده را با پنبه یا پارچه لطیفی روی صورت و گردن کمپرس نمایید. سپس پوست را با آب ولرم بشویید و با یک کرم مناسب دست و پا و میخچه و زگیل بسیار مؤثر است.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *