previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

درمان چند بعدی خانوادگی برای نوجوانان


درمان چند بعدی خانوادگی برای نوجوانان

درمان چند بعدی خانوادگی برای نوجوانان

 

همانند سایر انواع رفتار درمانی ، درمان چندبعدی خانوادگی (MDFT) به بیماران نوجوان توجه به جنبه هایی از زندگی را می آموزد که بر اعتیاد آنان تأثیر می گذارد. درمان چندبعدی خانوادگی کل خانوادهی نوجوان را درگیر برنامه ی درمانی می کند. MDFT نشان می دهد چگونه افراد مختلف (اعضای خانواده، دوستان، و به طور کلی اجتماع ) بر اعتیاد نوجوان به مواد تأثیر میگذارند.

درمان به کل خانواده فرصت می دهد تا موقعیت های خاص منجر به مصرف مواد توسط نوجوان را بشناسند. تمام خانواده با هم راه های حذف رفتار مصرف مواد را یاد می گیرند. به عنوان بخشی از MDFT، نوجوان درگیر مواد، در جلسات درمانی فردی، و نیز در جلسات گروه درمانی همراه با خانوادهشرکت میکند.

در ملاقات های فردی، درمانگر و نوجوان بر روی یادگیری مهارتهای تصمیم گیری و حل مشکلات، کار می کنند. همچنین نوجوانان یاد می گیرند چگونه احساسات خود را بهتر بیان کنند. روش های سرکردن با تنش را هم می آموزند. در جلسات خانوادگی، اعضای خانواده از آنچه نوجوان در جلسات فردی یاد گرفته است آگاه می شوند تا هر کسی بتواند مهارت های تصمیم گیری خود را ارتقاء دهد. در برخی موارد، والدین در جلسات جداگانه هم شرکت می کنند، که در آنها یاد می گیرند چگونه بر نوجوان خود تأثیر مثبت بگذارند.

به لحاظ مفهومی، اعتیاد یک بیماری اصلی، مزمن و عصبی است، که در اثر عواملی ژنتیکی، فیزیولوژیک و اجتماعی رشد و بروز پیدا می ‌کند، به طوری که وجه مشخصه این بیماری اختلال در کنترل انجام عملی، یا احساس اجبار در انجام یک عمل مشخص، با وجود آگاهی نسبت به عواقب خطرناک آن می باشد.
وابستگی به مواد (مواد مخدر و دخانی)، یا عادت های ناهنجار، یک اختلال روان پزشکی بوده که از یک سو، معنای لغت خوشبختی را در زندگی فرد و خانواده او از بین می برد و از سوی دیگر آسیب های اجتماعی و اقتصادی بیشماری را به همراه دارد.
البته عادتهای ناهنجار و اعتیادهای رفتاری مستقل از مواد شیمیایی تا همین سالهای اخیر هم در طبقه‌ بندی‌ های رسمی به عنوان اعتیاد محسوب نمی ‌شدند و مدت کوتاهی است که اعتیادهایی مانند اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به کار و اعتیاد به بازی ‌های کامپیوتری به عنوان شکلی از اعتیاد طبقه‌بندی شده و مورد توجه قرار می‌گیرند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد