درمان کم خونی خیلی شدید در ماه  های بارداری


درمان کم خونی خیلی شدید در ماه  های بارداری

درمان کم خونی خیلی شدید در ماه  های بارداری

  عسل شبانگاه برای ایشان بهترین دارو است و از میوها سیب، انجیر وانگور بخورند، در ۷ ماهگی روزی ۷ عدد خرما بخورد، هم کم خونیش برطرف می شود و هم بچه ای که بعدا بدنیا بیاید بردبار خواهد بود.

درمان کم خونی در دوران بارداری 

چنانچه در آزمایشات اولیه بارداری کم خونی مشخص شود معمولاً پزشکان روزانه مکمل محتوا ۶۰ تا ۱۲۰ میلی‌گرم آهن و در برخی موارد حتی دوز بیشتری تجویز می‌کنند. برای جذب بهتر آن در روده بایستی با شکم خالی خورده شود و پس از آن به مقدار لازم آب یا آب پرتقال نوشیده شود (ویتامین C جذب آهن را تشدید می‌کند) و از خوردن قرص آهن به همراه شیر و دوغ خودداری گردد .این دوز مربوط به عنصر آهن یا آهن خالص می‌باشد و بعضی مکمل‌ها بجای آهن یا علاوه بر آن میزان سولفات آهن موجود را می‌نویسند (یکی از املاح آهن). مکملی که محتوا ۳۲۴ میلی‌گرم سولفات آهن باشد حدود ۶۰ میلی‌گرم آهن در اختیار بدن شخص باردار قرار می‌دهد. بعضی دیگر محتوا گلوکونات آهن هستند که مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم آن باعث جذب ۳۴ میلی‌گرم آهن می‌شود.نکته بسیار مهم آن است که به خاطر داشته باشید قرص‌های محتوا هر نوع آهن را از دسترس کودکان دور نگهدارید. تعداد کودکانی که همه‌ساله در اثر مصرف بیش از حد قرص‌های آهن می‌میرند بیش از تعداد کودکانی است که در اثر مسمومیت با سایر داروها می‌میرند. در حقیقت تنها یک قرص بالغین کافی است که یک کودک را دچار مسمومیت دارویی سازد.

علل بروز کم خونی در دوران بارداری 

-  تهوع و استفراغ در دوران بارداری- بارداری‌های پشت سرهم و بدون فاصله-  دو یا چند قلو بودن جنین‌ها- تغذیه نادرست قبل و در حین بارداری کمبود فولات در غذاهای مصرفی است که منجر به نوع خاصی از کم‌خونی می‌شود- داشتن اختلالات ارثی و ژنتیکی کم خونی مانند سلول‌های خونی داسی شکل- خونریزی‌های احتمالی در دوران بارداری- نوع دیگر کم‌خونی که ندرتاً اتفاق می‌افتد و در اثر کمبود ویتامین  B12 اتفاق می‌افتد  و بیشتر در افرادی که سابقه رژیم طولانی گیاه‌خواری  دارند دیده می‌شود و در کسانی که بیماری ژنتیکی خاصی دارند که روده‌های آن‌ها مواد مغذی را جذب نمی‌کند.- کم خونی ناشی از بیماری‌های کلیوی و آرتریت روماتوئید- کم خونی ناشی از تالاسمی‌ها که در این‌گونه افراد میزان هموگلوبین به طور ژنتیکی کمتر از حالت طبیعی است . که این‌گونه افراد بایستی پیش از بارداری مورد مشاوره ژنتیک قرار گیرند .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد