قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درمان کورک (دمل) و کفگیرک پوستی در طب سنتی
کورک زیر بغل
کورک زیر بغل

درمان کورک (دمل) و کفگیرک پوستی در طب سنتی

درمان کورک (دمل) و کفگیرک پوستی در طب سنتی

 کورک (دمل) و کفگیرک پوستی 

کورک (دمل : boil) به جوش دردناک و پر از چرکی گفته میشود که در اثر عفونی شدن یک یا چند فولیکول مو به وسیله باکتری ها، در زیر پوستبه وجود میآید و معمولا در ابتدا به صورت تودهای قرمز و حساس است

که به سرعت پر از چرک میشود و رشد می کند و درد آن افزایش مییابد و سرانجام پاره میشود و چرک آن به بیرون میریزد. اگر چه بعضی از کورکها طی چند روز بر طرف میشوند ولی اکثر آنها حدود ۲ هفته بعد از شروع بهبود مییابند. کورکها در هر نقطه از بدن ممکن است ایجاد شوند ولی بیشتر بر روی صورت، گردن، زیربغل، باسن یاران (که تعریق با سایش بیشتری دارند) به وجود می آیند. گاهی کورکها به شکل گروهی تشکیل می شوند که به این موارد، کفگیرک (carbuncle) گفته می شود. کورک و کفگیرک ممکن است در همه افرد ایجاد شوند ولی احتمال ایجاد آنها در افراد دیابتی، افراد مبتلا به ضعفدستگاه ایمنی، آکنه یا سایر مشکلات پوستی بیشتر است.

هرگز کورک یا کفگیرک را فشار ندهید زیرا ممکن است اینکار موجب گسترش عفونت شود.

در صورتی که کورک یا کفگیرک با درد شدید همراه هستند یا بیش از ۲هفته طول کشیده اند و همراه با آنها تب نیز وجود دارد به پزشک مراجعهکنید تا تحت درمان آنتی بیوتیکی یا جراحی (به منظور تخلیه عفونت) قرار بگیرید.بیماری در صورت عدم رعایت بهداشت عمومی؛ در افراد مبتلا به دیابت: در افرادی که از لباس های تنگ استفاده

می کنند و در مشکلات پوستی دیگر (مثل آکنه و درماتیت) و در افرادی که از داروهای تضعیف کننده ایمنی استفادهمی کنند بیشتر دیده میشود.

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

چنانچه کورک به سرعت تشدید یا بسیار دردناک شده است. اگر کورک بسیار بزرگ شده است و با گذشت ۲ هفته بهبود نیافته یا با تب همراه است.

در صورت عود مکرر کورک عفونت به جریان خون باشد که می تواند به سرعت موجب مرگ شود)

.در صورت وجود بیماری تضعیف کننده سیستم ایمنی (مثلا در صورت پیوند عضو یا عفونت HIV). ۷ کودکان و افراد مسن که مبتلا به یک یا چند کورک شده اند نیز باید به پزشک مراجعه کنند.

راه درمان کورک یا کفگیرک چیست؟

  • درمان کورک بزرگ یا کفگیرک باید با ایجاد برشی کوچک به وسیله پزشک تخلیه شود. با این کار درد تسکین پیدا می کند.و بیماری به سرعت بهبود مییابد.

ممکن است پس از تخلیه چرک، به منظور کمک به درمان عفونت شدید یا عود کننده، آنتی بیوتیک تجویز شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *