قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / درمان گیاهی خفقان قلب در طب سنتی چیست؟
خفقان
خفقان

درمان گیاهی خفقان قلب در طب سنتی چیست؟

خفقان

در مورد خفقان، خوراکیهای مفیدی وجود دارند، مانند سیب درختی، گلابی، پسته، پسته ی وحشی، عناب و شیر که از آنها باید بیشتر استفاده کرد. همچنین خوراکی هایی وجود دارند که برای این بیماری مضر هستند و باید از خوردن آنها پرهیز کرد. مانند:گوشت، چربی جات، شیرینی های قنادی، چای، گشنیز بوداده، شربت گل گاوزبان، شربت عنبر، عرق بیدمشک، ضمناً مصرف دخانیات و حرص و جوش و ناراحتی و عصبانیت نیز زیان آور است.

  • به عنوان درمان باید نعناع را با پرسیاوشان بجوشانید، اب ان را صاف و شیرین کرده و میل فرمایید.
  •  پوست سنگدان مرغ را پس از شستن و خشک کردن نرم بسایید. هر صبح، ظهر و شب یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب بخورید.
  • روزی یک عدد قرص کافوری بخورید و از بازوی چپ خون کم کنید.
  • گل ییلوفر، گل محمدی و تباشیر هندی از هر کدام چهار جزء، تخم خرفه، مغز تخم کدو و مغز تخم خیار از هر کدام سه جزء و تخم گشنیز، تخم کاسنی،تخم کاهو و صندل سفید از هر کدام دو جزء، همه را نرم بسایید و هر بار یک قاشق مرباخوری از آن را در آب سیب بریزید و بخورید
  • زنجبیل، دار فلفل، دارچین، جوزهندی و میخک از هرکدام ۱۰ گرم، مصطکی ۲۰ گرم و صبر زرد ۵ گرم، همه را نرم بسایید و با ۱۵۰ گرم پودر عصاره ی شیرین بیان مخلوط، سپس با ۵۰۰ گرم عسل ترکیب کنید. صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.

بیماری “خفقان” که گاهی “خفقان قلب” یا “خفقان دل” نیز خوانده می‌شد از جمله بیماریهای رایجی بوده که اطبّای قدیم ایران پیوسته با آن سر و کار داشته‌اند و بر مبنای نظریهٔ اخلاط یا طبایع چهارگانه به توصیف بیماری و راههای درمانی آن می پرداخته‌اند. از جمله “حکیم ابن سینا” در کتاب مشهور قانون، ضمن شرح مفصلی دربارهٔ بیماری به داروهای متعددی همچون گل گاوزبان در درمان آن اشاره نموده است

خفقان قلب سرد

  • برای درمان خفقان سرد خوردن شربت بادرنجبویه مفید است.

خفقان قلب در اثر هوای کثیف

  • برای درمان خفقانی که در اثر   تنفس هوای کثیف عارض شده باشد، مصرف نارنج و یا آب نارنج یا شربت نارنج مفید خواهد بود.

 

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *