قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / درمان گیاهی راهی برای بهبود سل…
سل
سل

درمان گیاهی راهی برای بهبود سل…

درمان گیاهی راهی برای بهبود سل…

سل چیست ؟ 

سل یک بیماری عفونی شایع، و در بسیاری از موارد مرگبار است. این بیماری توسط گونه‌مختلف میکوباکتریا، به طور معمول «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس» ایجاد می‌شود. سل به طور معمول به ریه حمله می‌کند، اما بر قسمت‌ دیگر بدن نیز می‌تواند تأثیر گذار باشد. وقتی افرادی که عفونت سلی فعال دارند سرفه، عطسه، و یا بزاق خود را از طریق هوا منتقل می‌کنند سل از طریق هوا پخش می‌شود. اغلب عفونت‌ بدون علامت و پنهان هستند. اما معمولاً از هر ده عفونت نهفته یک عفونت در نهایت پیشرفت کرده و به بیماری فعال تبدیل می‌شود. اگر سل درمان نشود، بیش از ۵۰٪ از افرادی که به آن آلوده می‌شوند را به کام مرگ می‌کشد.

علائم سل 

همین که چندی از پیشرفت بیماری میگذرد شخص مبتلا به سل دست به گریبان این علائم خواهد شد: خستگی عمومی، پریدگی رنگ، بی اشتهایی ، لاغر ی محسوس ، تبهای نامنظم ، کم  حرفی، بی حالی، خنده ننمودن، بی حسی در کار روزانه . تب سل معمولاً بعدازظهرها از ساعت ۴ تا ۷ شروع می شود و تا ۱۲ و ۱ نیمه شب با عرق فراوان و ضعف شدید خاتمه می یابد. این قسم را نوعاً سال درجه  اول می نامند. در دوره  دوم سل که آن را درجه  دوم می نامند سبزرنگ که ذرات خون هم گاهی با آن آلوده است مشاھدہ می شود. دوره سوم بیماری سل با تشکیل حفرہ ھائی نسبتاً بزرگ در شش ها به نام غار سلی شروع می شود که تأثیر انگیزترین دوره  بیماری است. امیدوارم این بیماری نصیب هیچ کسی از افراد بشر نشود، زیرا علاوه بر لاغری دچار سرفه ی بسیار شدید پیاپی و تنگی نفس ناراحت کننده میگردد. در ضمن اسهال شدید بیمار را رنج فراوان میدهد. در این روزها لاغری بیمار به قدری محسوس است که اگر همه روزه وی را وزن کنید، کاهش تدریجی وزن، بیمار را به وحشت می اندازد و پس از مدتی اگر حال بیمار بدین منوال پیشروی کند مرگ پیش می آید.

پس بادلایل فوق معلوم گردید علائم سل عبارتند از: سرفه های تک تک و لاغری شبانه روزی، تب، اخلاط سبز رنگ، و اسهال، (یکی از دانشمندان آلمانی معروف به کخ میکروب سل را کشف کرد و به همین خاطر آن میکروب را باسیل کخ نامیدند). میکروب سل به قدری مقاوم است که می تواند در سرما ۱۸۰ درجه مقاومت کند و ۸ روز زنده بماند چه رسد به جای تاریک و مکان خشک که مدت  مدیدی ممکن است زنده بماند. اگر خلط سینه  مسلولی در خیابان بر زمین افتد و نور و یا باد یا گرمی هوا آن را خشک کند باز هم می تواند آن میکروب به زندگی خود ادامه دهد، اما حرارت و گرما شدید فورا آن را از بین میبرد. علم طب جدیداً به اثبات رسانده که اگر میکروب سل را یک دقیقه در حرارت ۹۵ درجه قرار دهند فوری میمیرد و در حرارت ۷۰ درجه پس از ۱۰ دقیقه در حرارت ۶۰ درجه بعد از یک ساعت از بین میرود. نور آفتاب شدید به فاصله دو ساعت میکروب را از بین میبرد و اشعه ی ماوراء بنفش به فاصله ۱۰ دقیقه آن را میکشد. به همین دلیل آسایشگاه  مسلولین را در مناطق کوهستانی خوش آب و هوا که کاملاً رو به آفتاب باشد. بنا میکنند. به همین علت است که برزگران و اشخاصی که در نور افتاب کار میکنند ابدا به  اینمرض مبتلا نمی شوند. میکروب سل از خود زهرآبی ترشح میکند که نام آن توبرکولین میباشد. وقتی میکروب از راه تنفس وارد شش شد به دیواره  کیسه  هوایی مینشیند و زیاد می شود. رفته رفته در چندین مرکز که جمع گردیدند به یک دیگر متصل شده و به بزرگی ته سنجاق تا یک عدس میرسند. در این مرکزها ماده  ژلاتینی مملو از میکروب سل زنده و فعال موجود است. گلبول سفید که دافع امراض وارده میباشند مدتی مشغول به مدافعه و جلوگیری از میکروب می شوند. اگر میکروب ضعیف باشد ممکن است به علت تقویت بدن و نیروی آماده و قوی بودن گلبولها میکروب باسیل کاخ تاب مقاومت را نداشته باشد. گلبول سفید همانا به فعالیت خود ادامه داده و تا آخرین کوشش خود را به خرج خواهند داد تا میکروب سل را رفته رفته ضعیف کنند و از بین ببرند.

علت سل 

علت اصلی سل «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس»، یک باسیل بی حرکت هوازی کوچک است. بسیاری از ویژگی‌ بالینی منحصربه‌فرد این پاتوژن به دلیل محتوا چربی بالا آن ایجاد می‌شود. این باسیل هر ۱۶ –۲۰ ساعت یک بار تقسیم می‌شود. سرعت آن در مقایسه با دیگر باکتری‌ها که معمولاً در کمتر از یک ساعت تقسیم می‌شوند آهسته است.

درمان سل 

درمان سل طی 2 مرحله و به مدت شش ماه انجام می شود
درمان مرحله حمله ای که فرد باید بمدت 2 ماه 4 داروی اساسی ضد سل را تحت نظر کارمند بهداشتی مصرف نماید
درمان مرحله نگهدارنده که فرد باید 2 داروی اساسی را بمدت 4 ماه و با نظارت حداقل هفتگی کارمند بهداشتی مصرف نماید
در صورت مشاهده هرگونه عوارض داروئی بدون قطع خود سرانه دارو باید فرد سریعا به خانه بهداشت ، مرکز بهداشت ویا پزشک مراجعه نماید.

درمان‌ گیاهی

گیاهان زیر با دارا بودن اثرات درمانی قابض، ضد عفونی کننده‌ ریه‌ و مجاری تنفسی، دفع‌کننده‌ی اخلاط، جلوگیری از تکثیر باکتری مولد بیماری، می‌توانند در درمان بیماری سل ریوی موثر واقع شوند.

برگ درخت گردو: مقوی، قابض، ضد عفونی کننده، موثر در درمان برونشیت‌ حاد و مزمن، سل و… است.

۱۵ تا ۳۰ گرم برگ گیاه را در یک لیتر آب به مقدار دو تا پنج فنجان در روز بجوشانید و سپس مصرف کنید.

سیر: ضد عفونی‌کننده‌ دستگاه تنفسی، ضد باکتری، موثر در رفع بیماری‌ ریوی، برونشیت‌ حاد و مزمن، سل و … است. از نظر درمانی سیر خام بر نوع پخته‌ آن مزیت دارد.

می‌توانید سیر خام را در سالاد بریزید یا به شکل پخته در غذاها مصرف کنید. خوردن سیر و نارگیل کوبیده‌ مخلوط با آب لیمو تازه‌، بسیار موثر است

شنبلیه: اثر تقویت‌کننده، محرک پانکراس، دستگاه هضم، رفع‌کننده‌ لاغری مسلولین و تقویت آن‌ها را دارد.

مصرف روزانه‌ دو تا سه قاشق مرباخوری گرد دانه شنبلیله با مخلوط عسل به بیماران مسلول توصیه می‌شود.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *