قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان گیاهی سرماخوردگی با عرق زنجبیل در طب سنتی
عرق زنجبیل
عرق زنجبیل

درمان گیاهی سرماخوردگی با عرق زنجبیل در طب سنتی

درمان گیاهی سرماخوردگی با عرق زنجبیل در طب سنتی

عرق زنجبیل

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی  عرق زنجبیل است ریشه یا ساقه  زیرزمینی گیاهی است که در کتب طب سنتی با نام زنجبیل آمده است و (دیوسکوریدس ) آن را به نام «زیگژیبریس» نام برده است گیاهی است از خانواده Zingiberaceaeنام علمی آنofficinalis Rosc می باشد

از نظر ترکیبات شیمیایی در زنجبیل وجود پتاسیم اکسالات مشخص شده است. همچنین حدود ۱ تا ۳ درصد اسانس روغنی فرار که شامل کامفن، فلاندرن، زینجی برن، سینئول، سیترال و بورنئول میباشد، یافت  میشود. تندی زنجبیل مربوط به وجود جین جرول و شوگائول می باشد.

خواص عرق زنجبیل

درمان گیاهی سرماخوردگی

زنجبیل طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت خیلی گرم و کمی خشک است و بنابراین دارای خواص گرم کننده و معرق می باشد. معمولا برای سرماخوردگی های سخت که تمایل به قی و استفراغ در بیمار ایجاد می شود، تجویز میگردد

درمان گیاهی اسهال

نیز برای التهاب سینه، سرفه، استسقا و اسهال و مقوی حافظه، هاضمه

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

نیروی جنسی را تقویت میکند و برای معده و روده نیز کاربرد دارد. زنجبیل ضد سم خوبی برای مواردی که از داروهای سمی خاصی بیش از حد مجاز مصرف شده باشد، مانندPinellia و نظایر آن میباشد.

درمان گیاهی خونریزی روده

همچنین زنجبیل برای معالجه  خونریزی روده ها به کار میرود. زنجبیل برای تقویت معده مفید است. بادشکن، محرک و مدر است و ضد سرفه و ضد قی می باشد. مصرف آن در مواردی که کبد ناتوان و ضعیف باشد و تحریک شود باید با احتیاط صورت گیرد، زیرا در این موارد باعث بیماری برایت (Bright’s disease) می شود. (بیماری برایت ناراحتی حاد و مزمن و کبدی است که معمولا با استسقا در ارتباط می باشد. این بیماری به نام پزشک انگلیسی ریچارد برایت نامیده شده است) زنجبیل قاعدہ آور است و بی نظمی و تاخیر درعادت ماهانه را رفع می کند و معالج اسهال ساده و اسهال خونی است.

درمان گیاهی سرگیجه

زنجبیل دارای خواص درمانی متعددی است از جمله همان طور که حکمای طب سنتی کهن جملگی معتقد بودند، زنجبیل ضد قی و آشفتگی میباشد. دانشمندان ثابت کرده اند که زنجبیل در مورد رفع قی و تهوع حتی از درامامین (Dramamine) (داروی شیمیایی تجارتی ضد قی و دل به هم خوردگی و ضد هیستامین) مؤثرتر و بهتر است و از آشفتگیهای ناشی از سرگیجه و با حرکت های غیرارادی و بی نظم کشتی یا هواپیما و اتومبیل و… جلوگیری مینماید. با این تفاوت که درامامین ایجاد سرگیجه میکند در صورتی که خوردن زنجبیل هیچ گونه عوارض جانبی و سرگیجه ندارد، زیرا زنجبیل در روده ها اثر می کند برخلاف درامامین که در مغز اثر میگذارد.

زنجبیل به عنوان ماده ضد انعقاد خون بسیار مؤثر بر طبق نتایج به دست آمده از پژوهش ها، مشخص شده است زنجبیل از نظر خاصیت ضد انعقاد خون حتی از سیر و پیاز که هر دو از ضدانعقاد خون های معروف هستند، نیرومندتر و مؤثرتر بوده است. زنجبیل حتی ازسیر و پیاز برای جلوکیری از فعالیت سلولهای خونی در ترکیب ماده به نام ترومبوکسان مؤثر است ترومبوکسان ماده ای است که روی پلاکتهای خون اثر میگذارد تا به هم چسبند و به این ترتیب اولین گام برای تشکیل لخته های خون آغاز میشود. هر قدر زنجبیل بیشتر مصرف شود اثرش بیشتر است ولی در عین حال مقدار بسیار کم زنجبیل نیز بی اثر نیست و کارساز است.

در موارد تهوع و آشفتگی در اثر حرکت مانند حرکت کشتی یا اتومبیل و… می توان از کپسول ژلاتینی محتوی گرد زنجبیل استفاده کرد. اگر کپسول زنجبیل پیدا نشد هر کس میتواند به آسانی از کپسولهای ژلاتینی معمولی استفاده کرده و در هر کپسوله ۵۰ میلی گرم یعنی نیم گرم زنجبیل کوبیده و نرم شده بریزد و دو کپسول نیم ساعت قبل از شروع حرکات یعنی قبل از سوار شدن به ماشین یا کشتی و… بخورد. یکی از کارشناسان خوردن زنجبیل به صورت گرد و در خارج کپسول را تجویز نمی کند زیرا ممکن است نای را بسوزاند ولی دکتر جیم دوک از کارشناسان گیاهی وزارت کشاورزی آمریکا توصیه میکند که ممکن است نصف قاشق مرباخوری گرد زنجبیل را در چای یا نوشابه دیگری ریخته و خورد و اضافه میکند که اگر ریشه  تازه  زنجبیل مصرف می شود مقدارخوراک آن را باید دو برابر نمود و برای مصرف ریشه باید آن را پوست کند و آسیاب نمود و در نوشابه ای مخلوط کرده و خورد.

داروی گیاهی ضد لخته شدن خون

عرق زنجبیل که از تقطیر غده های زنجبیل استحصال می شود دارای همه  خواص موجود در ریشه زنجبیل می باشد خواص عرق زنجبیل عبارتند از: تقویت عمومی بدن، تقویت معده و روده، ضد رطوبت و بلغم و ضد اسهال، قاعده آور و تنظیم کننده عادت ماهیانه، ضد سموم غذایی، بادشکن و ضد نفخ، ضدقی و تهوع و به هم خوردگی و آشفتگی معده، ضدانعقاد و لخته شدن خون بوده و اثر آن از تأثیر سیر و پیاز و آسپیرین در پدیده  ضدانعقادی خون بیشتر است.

داروی گیاهی ضد سرطان

عرق زنجبیل محرک قلب و ضد کلسترول غذاهای پرچرب و ضد سرطان است

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *