قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان گیاهی فشارخون با گیاه سرو زمینی در طب سنتی
سرو زمینی
سرو زمینی

درمان گیاهی فشارخون با گیاه سرو زمینی در طب سنتی

درمان گیاهی فشارخون با گیاه سرو زمینی در طب سنتی

سرو زمینی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سرو زمینی است سرو زمینی گیاهی است از سوزنی برگان، تیره Cupressaceae)، درختچه ای است کوچک و یک پایه یا دو پایه که بلندی آن در بعضی نقاط تا دوازده متر میرسد ولی اغلب به صورت درختچه  کوتاه و گسترده روی زمین است که با پنجه زدن روی زمین و یا خوابیدن ساقه مرتباً خود به خود تکثیر می شود و به تدریج قطعه ای از زمین را مفروش میکند. پوست ساقه ی آن ابتدا تیره رنگ و بعداً خاکستری و قهوه ای میشود. برگهای آن سوزنی، راست و نوک تیز مانند سوزن است، روی برگ شیار دارد و در طول آن خطی کبودرنگ دیده می شود، ابعاد برگ ۱۸ – ۴×۱ میلیمتر میباشد. میوه  آن تقریباً گرد، کروی و کبود رنگ به قطر ۹ – ۶ میلیمتر و معمولاً دارای سه عدد دانه  سه وجهی است که در سال دوم میرسد و رنگ آن بنفش تیره می شود، سطح خارجی میوه از یک قشر نازک مومی به رنگ غباری سفید پوشیده شده است، این میوه معطر است و طعم آن تلخ و کمی شیرین و گوشت داخلی میوه به رنگ سبز مایل به زرد می باشد و در مغز میوه سه عدد دانه با غشای سخت وجود دارد. این درختچه بومی اروپاست و در ایران از گرگان تا ارسباران و در ارتفاعات گدوک، هزار جریب، کندوان، پل زنگوله، در گیلان در ایسپیلی ییلاق، در آذربایجان در قره داغ، کوه می شوداغ و کلیبر دیده می شود. در هند نیز در مناطق غربی هیمالیا انتشار دارد.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: قند – رزین – یک ماده ی تلخ جونیپرین – ماده ی ترپینئول -اسانسی شامل دی الفاپینن – اکسالیک اسید و چند اسید دیگر.

 نام های دیگر گیاه سرو زمینی در طب سنتی عبارت است از: اربس- اربز – آبرسک – ریس – ارس – لمبیر – چتنه – چچم – پیرو – اردوش – سلوآغاجی – آریس -سروجبلی – شیزی.

خواص سرو زمینی

درمان گیاهی دلپیجه

۱- محرک، بادشکن و بسیار قاعده آور است، بسیار مدر می باشد و قدرت تصفیه کنندگی مایعات در کلیه را افزایش میدهد، گرم کننده و بازکننده ی انسداد مجاری میباشد، قابض و مقاوم سموم است،برای درمان استسقا، سوزاک، ترشحات رحم، التهاب مجاری ادرار و برخی از بیماریهای جلدی مفید است، برای طحال، ضعف معده، رفع دلپیچه و درد رحم نافع میباشد،

درمان گیاهی آتروز

برای درمان آرتروز و نقرس مصرف می شود،

درمان گیاهی فشارخون

فشارخون را پایین می آورد و خون را تصفیه میکند، در موارد قطع عادت ماهیانه که ناشی از ضعف باشد مفید است، درد معده را تسکین میدهد.

درمان گیاهی سنگ کلیه

۲- هشت تا بیست گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را در طول روز به مرور نوشید. بسیار ادرارآور است و سنگ کلیه را دفع میکند.

درمان گیاهی درد سینه

۳- آن را با کتیرا بکوبیدو بخورید. برای تسکین درد سینه و سرفه نافع است.

۴- نشستن در آب دمکرده آن برای رفع اختناق رحم مفید است.

درمان گیاهی روماتیسم

۵- مقداری از آن را روی منقل آتش بریزید و در بستر بیمار بگذارید. دود آن برای رفع روماتیسم و تسکین دردهای نقاط مختلف بدن مفید است.

 برای زنان باردار و مادران شیرده مضر است، اشخاصی که مبتلا به تب یونجه هستند، باید از مصرف آن پرهیز کنند؛ چون ایجاد حساسیت می کند، اشخاصی که دارای سابقه ی عفونت و التهاب و ناراحتی کلیه هستند باید از خوردن آن پرهیز کنند و اگر بخورند یا کمی اسراف کنند، احتمال دارد خون در ادرار آنها دیده شود، مصرف بیش از حد مجاز آن کلیه را تحریک میکند و ممکن است به کلیه ها آسیب برساند، اگر برای مدت بیش از شش هفته خورده شود، مضر است و مصرف طولانی آن باعث اسهال، دردهای روده ای، درد کلیه، پیدا شدن پروتئین در ادرار، قرمز شدن رنگ ادرار، تند شدن ضربان قلب و افزایش فشار خون میشود؛ پس در طول مصرف آن اگر یکی از ناراحتیهای فوق را احساس کردید فورا مصرف را قطع کنید.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *