قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درمان گیاهی پوست با داروی گیاهی
داروی گیاهی
داروی گیاهی

درمان گیاهی پوست با داروی گیاهی

درمان گیاهی پوست با داروی گیاهی 

انگورکولی 

در شمال کشور، همدان و در نواحی مناسب می روید. قسمتهای قابل استفاده این درختچه گل، میوه، برگ پوست دوم آن است. روغن های فرار، تانن، موسیلاژ، رزین، پکتین، اسید تاتیک، اسیدهای مختلف الی، لیپید، موم، ویتامین C، قند، مواد رنگی آنتوسیانیک که دارای خاصیت ضدباکتری و ضد قارچ هستند در ترکیب این گیاه وجود دارند. دم کرده گلهای خشک آن (۳۰ گرم گل در یک لیترآب جوشان) به عنوان پاک کننده، برای تمیز کردن پوست های کدر به کار میرود. استحمام در آب حاوی همین دم کرده برای برطرف کردن خستگی مفرط و تقویت وتحریک فعالیت سلولهای پوست مصرف می شود. جوشانده آن دارای خاصیت ملر، مسهل، خنک کننده، معرق، ضدسرفه شل کننده عضلات است.

 بابونه 

این گیاه در بعضی از نواحی شمالی ایران و شوشتر می روید. بابونه وحشی بیشتر به عنوان ضدالتهاب و گندزدا مصرف می شود. خاصیت ضداسپاسم و معرق ملایم هم دارد. دارای اسانس فرار، آزولن، موسیلاژ و یک ماده ضد  اسپاسبم است. فراوردههای مختلف حاوی بابونه به خصوص برای محافظت پوست های شکننده و حساس در برابر تغییرات جوی و آب و هوای متغیر بکار می روند. دم کرده بابونه (۱۰ گرم بابونه خشک در ۱۰۰ میلی لیتر اب) برای محافظت پوست، برطرف کردن جوش ها و التهابات جلدی و چربی و شورهٔ مو مؤثر است. ماسک تهیه شده با پودر نرم بابونه نیز برای مقاصد فوق الذکر مورد استفاده قرار میگیرد. احتیاط – باید توجه داشت که تماس بعضی از فرآورده های حاوی بابونه با برخی از پوست های حساس ممکن است موجب بروز واکنش های آلرژیک گردد و به این جهت انجام یک ازمایش مقدماتی جهت مشخص کردن این امر توصیه می شود. دم کرده بابونه دارای خواص مقوی اعمال معده، ضداسپاسم، ضد نفخ و قولنج (کولیک)، بازکننده قاعده گی و مسکن دردهای عصبی است.

بادرنجبویه

در بسیاری از نقاط ایران مانند آذربایجان و نواحی شمالی و شرقی کشور می روید. ســـیترونلول، ژرانـیول،لینالول، رزین، تانن، یک ماده مؤثره تلخ، اسید گالیک، موسیلاژ و موم در ترکیب این

گیاه یافت شده اند. گل یا برگ بادرنجبویه برای نگهداری و محافظت پوست های حساسی، شکننده وبدون آب بسیار مؤثر است و برای جلوگیری از بروز چروک و خشک شدن پوست صورت و گردن توصیه می شود. دم کرده برگ و جوانه های بادرنجبویه (۱۲ گرم مخلوط برگ و جوانه گیاه به نسبت مساوی، در یکلیتر آب جوشان) را به شکل کمپرس روی صورت و گردن اثر می دهند پس از نیم ساعت استراحت می کنند و بعداً پوست را با آب ولرم می شویند. بادرنجبویه در تهیه محصولات گیاهی دیگر مانند ماسک، فرآورده های ویژه حمام، ترکیباتتقویت کننده پوست و مو نیز مورد استفاده قرار میگیرد. بادرنجبویه ضد صفرا، ضداسپاسسم ور مقوی اعمال معده است.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *