قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / درمان گیاهی کلویید پوستی
کلویید
کلویید

درمان گیاهی کلویید پوستی

درمان گیاهی کلویید پوستی 

کلویید پوستی چیست؟

به کلویید (keloid) به نوعی از بافت جوشگاهی (اسکار) گفته میشود که به رشد بیش از حد بافت در محل یک آسیب دیدگی ترمیم یافته پوستی می انجامد. کلوییدهاند ولی های فیبری سفت، لاستیکی یا براق هستند که رنگآنها از صورتی تا گوشتی یا قرمز یا قهوهای تیره متغیر است.

اسکار کلویید خوش خیم و غیر مسری است و معمولاً با خارش شدید، درد تیز (واضح) و تغییر در بافتار همراه  است در موارد شدید، کلویید می تواند بر حرکت پوست تأثیر بگذارد.

  • کلویید به صورت رشد بیش از حد و پنجه ای شکل بافتی، بر روی پوست طبیعی توسعه مییابد.
  • کلویید ممکن است در صورت عفونی شدن زخمی شود. تنها درمان در این موارد، برداشتن کامل اسکار است ولی معمولاً احتمال عود کلویید بیش از ۵۰٪ است.
  • کلویید در بافت جوشگاهی ایجاد می شود. کلاژن که برای ترمیم زخم به کار میرود در این منطقه بیش از حد رشد میکند و گاهی برآمدگی بسیار بزرگتر از بافت جوشگاهی اصلی به وجود میآورد. اگر چه کلوییدها معمولاً در محل آسیب دیدگی ایجاد می شوند ولی ممکن است به طور خود به خود هم تظاهر یابند.

کلویید ممکن است در محلی سوراخ کردن پوست (مثل سوراخ کردن گوش) و یا حتی در محل کورک یا خراشیدگی ایجاد شود. همچنین کلویید ممکن است در نتیجه اسکار ناشی از آکنه شدید یا آبله مرغان، عفونت محل زخم، وارد آمدن ضربه های مکرر به یک ناحیه، کششی شدید پوست در هنگام بستن زخم (مثلابه وسیله بخیه) یا وجود جسم خارجی در زخم ایجاد شود. کلویید در هر دو جنسی دیده میشود ولی شیوع آن در افراد مونث جوان (احتمالا به دلیل شیوع بیشتر سوراخ کردن گوشی) بیشتر است. احتمالی ایجاد کلویید در افرادی که رنگدانه های پوستی زیادی دارند ۱۵ برابر بیشتر است.

شایعترین محلی ایجاد کلویید

نرمه گوش،

شانه،

پشت,

و هر نقطهای است که دچار پوست رفتگی شود.

کلویید اغلب به دنبال ایجاد کورک،

گزش حشره،

خراشیدگی،

سوختگی

سایر آسیب های پوستی به وجود میآید.

احتمال ایجاد کلویید در زیر ۱۱ سالگی (حتی در صورت سوراخ کردن گوش) کمتر است.درمان صددرصد موثری برای کلویید وجود ندارد. جراحی، موجب عود و بزرگتر شدن ضایعه می شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *