خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان گیاهی کم خونی با عرق شاهسفرم در طب سنتی
عرق شاهسفرم
عرق شاهسفرم

درمان گیاهی کم خونی با عرق شاهسفرم در طب سنتی

 درمان گیاهی کم خونی با عرق شاهسفرم در طب سنتی

عرق شاهسفرم

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق شاهسفرم است این عرق از گیاهی است که در آذربایجان پرورش داده میشود و به نام «شاهسفرم» شناخته میشود. این گیاه از خانواده Compositae و نام علمی آنTanacetum balsamita L است در گیاه شاهسفرم یک ماده  تلخ وجود دارد و گیاه آن معطر ودارای اسانس مطبوعی است.

خواص عرق شاهسفرم

داروی گیاهی ضد انگل

در آذربایجان از عرق گیاه در موارد کولیک و دلدرد و ناراحتیمعده به عنوان بادشکن و مدر و به طور ضعیف ضد انگل و قاعده آورمصرف می شود.

درمان گیاهی سرفه 

همچنین عرق این گیاه برای سرفه، برونشیت، ازدیادترشح صفرا و حل سنگهای صفراوی مفید استدر برخی مدارک طب سنتی ایران از جمله در قرابادین کبیر نام شاهسفرم برای ریحان ذکر شده که نباید با این گیاه اشتباه شود.در عرق و گیاه شاهسفرم که مصرف دارویی دارد ماده عامل تلخی به نام تاناستین Tanacetin وجود دارد و به علاوه چند اسید و رزین و تانن واسانس قوی وجود دارد.

داروی گیاهی ضد کرمک

این گیاه کمی تلخ بوده و طعمی تند دارد، به عنوان دارو مصرف می شود و از آن به عنوان ضد انگل معده، روده و ضد کرمک استفاده میشود. به علاوه به عنوان مدر، قاعده آور و برای رفع ضعف سیستم عمومی بدن،

داروی گیاهی گرفتگی ماهیچه

گرفتگی ماهیچه ها،

درمان گیاهی کم خونی

کمخونی دختران جوان و رفع ترشحات  سفید (لوکوره) در زنان تجویز می شود. در مورد بچه های بین سال ممکن است ۵ گرم گرد گل گیاه شاهسفرم مخلوط با عسل که کمیرفع تلخی آن بشود برای کمک به رفع کرمک مفید باشد

telegram

همچنین ببینید

گیاه هاماملیس

کمی بیشتر با گیاه هاماملیس آشنا شوید ..؟؟

 کمی بیشتر با گیاه هاماملیس  آشنا شوید ..؟؟   منشاء  و د امنه انتشار: این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *