درمان گیاهی یبوست مزمن!!


درمان گیاهی یبوست مزمن!!

درمان گیاهی یبوست مزمن!!

یبوست مزمن

یبوست مزمن ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که باید توسط پزشک تشخیص داده شود. هرگاه مشخص شود که بیماری جدی ای وجود ندارد میتوان روده را وادار به دفع منظم کرد. از زمانی که مشخص شده مصرف داروهای مسهل قوی، حتی آن هایی که منشأ گیاهی دارند، می تواند باعث آسیب دیدن رودهٔ بزرگ (التهاب کولون) و فقر املاح و عوارض ناشی از آن بر قلب، عروق و متابولیسم سلول شود استفاده ازداروهای خانگی قدیمی دوباره معنا پیدا کردهاست.

آب ترب

آب ترب داروی خانگی امتحان شده ای برای درمان سوء هاضمه همراه با یبوست و نفخ است که به علت مقدار کم صفرا به وجود آمده باشد. آب ترب برای درمان التهاب مجاری صفراوی نیز مؤثر است. برای این منظور دورهٔ درمانی با آب ترب به مدت دو هفته پیشنهاد می شود. طرز تهیه و روش مصرف: با دستگاه آب میوه گیری آب ترب را بگیرید. در یک دوره درمانی حدود چهارده روز قبل از هر وعده غذای اصلی یک لیوان کوچک (حدود ۵۰ میلی لیتر)آب ترب تازه بنوشید.

شیر و تراب کوهی

شیر و ترب کوهی تاثیری همانند اب ترب دارد. طرز تهیه و روش مصرف: ترب کوهی تازه را بارندهٔ تیزی رنده کنید و حدود نصف قاشق چایخوری از آن را در یک لیوان (۱۵۰ میلی لیتر) شیر ولرم بریزید. در یک دوره درمانی حدود چهارده روز، روزانه یک لیوان از آن بنوشید. شیر و ترب کوهی پس از تهیه باید بلافاصله مصرف شود، بهتر است شب آن را مصرف کنید.آلوی خشک و انجیرآلوی خشک و انجیر به یک اندازه ملین هستند.طرز تهیه و روش مصرف: شب سه تا پنج عدد الوی خشک و یک عدد انجیر خشک را در یک لیوان آب ولرم بریزید، طوری که آب روی آنها را بگیرد و بگذارید تا صبح بماند. صبح مایع به دست آمده را ناشتا بنوشید و میوه ها را بخورید. پس از دو تا سه ساعت (حتی زودتر) اثر خواهد کرد.

بذر کتان

بذر کتان جزو قدیمیترین داروهای خانگی برای درمان یبوست است. با مصرف منظم و کمی حوصله حتی می توان یبوست مزمن را با آن درمان کرد. تأثیر بذر کتان به این علت است که در روده در حین روند هضم حجیم میشود و باعث افزایش حرکات دودی روده میشود. بذر کتان حاوی روغنی است که باعث چرب شدن روده می شود و ملین است. بذر کتان تأثیر فوری ندارد، گاهی دو یا سه روز طول می کشد که به نتیجه مورد نظر برسید. خیساندن بذر کتان توصیه نمی شود، زیرا باید حجیم شدن آن در روده صورت گیرد.• طرز تهیه و روش مصرف: صبح و شب دو قاشق غذاخوری بذر کتان - خرد شده یا درشت آسیاب شده - را با پلیتر آب سرد میل کنید. برای تأثیر بیشتر بذر کتان می توان آن را با پوره میوه (مثلاً پوره آلو) مخلوط کرد و با عسل شیرین نمود و یا به نسبت مساوی با قند شیر مخلوط کرد. (افراد مبتلا به دیابت نباید از عسل و قند شیر استفاده کنند.)

سبوس گندم با بذر کتان

سبوس گندم با بذر کتان نیز برای درمان یبوست توصیه شده است.روش مصرف: صبح ها دو تا سه قاشق غذاخوری سبوس گندم را با مقدار زیادی آب بخورید و یا دو تا سه بار در روز یک قاشق غذاخوری بذر کامل کتان و یک قاشق غذاخوری سبوس گندم را با مقدار زیادی آب بخورید.

کلم رنده شده و آب پز با سرکه

کلم رنده شده و آب پز شده با سرکه یکی از سالم ترین داروهای تنظیم کننده سیستم دفع است که مصرف آن به ندرت با عدم موفقیت همراه است. تأثیر درمانی آن از لحاظ پزشکی چنین توضیح داده شده است که سیستم هضم ما به وسیله تکانه های عصبی تنظیم می شود که به وسیله مواد غذایی مختلفی (بخشهای خالص و غیر خالص مواد غذایی) تحریک می شود که از میان آنها استیل کولین بسیار مؤثر است. دویست گرم کلم خام یا پخته شده دارای مقدار کافی استیل کولین برای تنظیم دفعات دفع است. علاوه بر این، کلم رنده شده و آب پز با سرکه حاوی مقدار زیادی سلولز (مواد غیرقابل هضم) است که باعث حرکت روده بزرگ می شوند. اسیدلاکتیک و نمک های بافتی موجود در آن نیزتأثیر تنظیم کننده بر دفع دارند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد