قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان گیاهی 14 بیماری مختلف با پونه (نهری )
پونه نهری
پونه نهری

درمان گیاهی 14 بیماری مختلف با پونه (نهری )

پونه نهری چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی پونه نهری است . پونه نهری گیاهی است علفی، چندساله از خانواده ی نعناع، ساقه ی آن استوانه ای به ارتفاع حدود ۱۰ تا ۵۵ سانتی متر برگ های آن تقریبا بدون دمبرگ، سبز تیره، بیضی شکل با نوک تیز و دندانه که در اثر فشردن، بوی قوی اسانس پونه از آن استشمام می شود.

پایه ای از گیاه که در آب می روید کم بوتر است و در مواردی بی بوست. گل های آن به رنگ صورتی یا بنقش به صورت گروهی از گل های کوچک در بغل برگ بین برگ و ساقه در تابستان ظاهر می شود. پونه به حالت وحشی در نقاط مرطوب، دشت ها، کنار جویبارها و گاهی در داخل آب جوی ها، چشمه ها و کنار باطلاق ها می روید. این گیاه در اروپا، آفریقای شمالی، حبشه و مناطق مختلف آسیا به طور وحشی می روید و در ایران در مناطق شمال در مازندران و گیلان، اطراف رشت، ماسه زارهای غازیان و نقاط مرطوب لاهیجان و هم چنین در جاهای دیگر ایران به طور خودرو می روید.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از  :

:خلیه -راقو- پودنه دلتی – ظفیره – ظفیرا – نحاع – نجام – نعنع الماء – جالنجوجه – صعترالفرس – پودنج – پودنه – پودینه – پودنگ -ضومران – پونه – پونا -فوذنج- فوتنج – فلیحا-جق التمساح  نهانهه – حبق – حبق الماء – حبق التماس -کوهینه – صعتر فارسی -منتاپولیدیوم

طبیعت پونه : بعضی آن را معتدل و بعضی گرم و خشک می دانند.

ترکیب شیمیایی :راسمیک مانتول – مواد رزینی – پولگون – تانن – قند – پکتیک۰/۹ تا ۰/۸ درصد روغن

مانتول – اسانس روغنی فرار – تیمول – دی ال پینن – دی پنتن ۔ لینالول – بی سیکلیک سسکی ترین  تری سیکلیت سسکی ترین – لیمونن -دیوسیمین – ازلن،

خواص پونه نهری:

۱- مفرح، خلط آور و ضد عفونی کننده است، پیچش معده را برطرف می کند، ضدسرفه است، برای بیماری های سینه و قلب به عنوان مدر مصرف می شود، بادشکن است، محلل، صفرابرو ضدعفونی کننده می باشد، نزله را رفع میکند، لکه های پوستی را برطرف می نماید، اخراج کننده ی مشیمه است، فشارخون را بالا می برد و ضعف مفرد را برطرف می کند، اختلال قاعدگی را برطرف میسازد و عقب افتادگی دوره ی جنسی زنان را مرتفع و عادت ماهانه را باز می کند و ضدسم جانوران گزنده ی سمی است.

۲- بیست گرم ساقه ی گل دار و خشک آن را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید، بعد آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. محرک اعمالی هضم است، اشتها را زیاد می کند و بی اشتهایی که پس از بیماری و نقاهت باشد را برطرف می سازد، اخلاط سینه را پاک و سوزشی و خراشی سینه را برطرف می کند و سرفه و سیاه سرفه را تسکین می دهد، کم خونی را درمان می کند، اسهال ساده و اسهال خونی را بند می آورد.

۳- آب جوشانده ی آن را بنوشید. مُدر، قاعده آور و بادشکن است، سکسکه، نفخ و آشفتگی و دل به هم خوردگی را برطرف می سازد، استسقاء، یرقان ودا ءالفیل را درمان می کند، مُحلل قوی است و عروق را باز می کند.

۴- تازه ی آن را آب بگیرید و در گوشی بچکانید. هم گوشی را ضدعفونی می کند و هم سنگینی گوش را برطرف می سازد و کرم های گوش را از بین می برد.

۵- هربار ۶۰ گرم ساقه های گل دار پونه ی کوهی را در یک لیتر آب جوش پانزده دقیقه دم کنید و روزی سه بار با آب گرم آن در گلو قرقره کنید. ورم لوزتین و آنژین را درمان می کند.

۲۵۰-۸ گرم ساقه های گلدار پونه ی کوهی را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید، بعد آب صاف کرده ی آن را در یک وان آب گرم بریزید، در آن دراز بکشید و موضع درد را ماساژدهید. ورم و درد شصت پایا نقرس و درد مفاصل را درمان میکند.

۹- آن را بکوبید و بپزید و روی غده ی مغزی قرار دهید و هر روز دوبار این عمل را تکرار کنید. غده ی مغزی را از بین می برد.

۱۰- خام آن به صورت ضماد، داءالفیل یاورم و کبودشدگی پا را درمان میکند و انواع خون مردگی های زیر جلدی را برطرف می سازد.

۱۱- شستوشو با آب جوشانده ی آن خارش رحم را برطرف می کند.

۱۲- تازه ی آن را بکوبید و داخل رحم بگذارید. سستی و گاز رحم را برطرف می سازد.

۱۳- بوییدن آن قلب را تقویت میکند و برای رفع عطش مفید است.

۱4- آن را بسوزانید و به پای دندان ها بمالید. لثه ها را تقویت می کند.

 مصرف زیاد آن باعث سقط جنین می شود، برای قلب و روده مضر است و مصلح آن کتیرا می باشد.

ریشه پونه نهری

خواص درمانی: چهل روز، هر روز چهار مثقال از آن را بجوشانید و آب آن را صاف کرده بنوشید. سنگ مثانه را برطرف می کند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *