خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمان گیاهی 14 بیماری مختلف با پونه (نهری )
پونه نهری
پونه نهری

درمان گیاهی 14 بیماری مختلف با پونه (نهری )

پونه نهری چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی پونه نهری است . پونه نهری گیاهی است علفی، چندساله از خانواده ی نعناع، ساقه ی آن استوانه ای به ارتفاع حدود ۱۰ تا ۵۵ سانتی متر برگ های آن تقریبا بدون دمبرگ، سبز تیره، بیضی شکل با نوک تیز و دندانه که در اثر فشردن، بوی قوی اسانس پونه از آن استشمام می شود.

پایه ای از گیاه که در آب می روید کم بوتر است و در مواردی بی بوست. گل های آن به رنگ صورتی یا بنقش به صورت گروهی از گل های کوچک در بغل برگ بین برگ و ساقه در تابستان ظاهر می شود. پونه به حالت وحشی در نقاط مرطوب، دشت ها، کنار جویبارها و گاهی در داخل آب جوی ها، چشمه ها و کنار باطلاق ها می روید. این گیاه در اروپا، آفریقای شمالی، حبشه و مناطق مختلف آسیا به طور وحشی می روید و در ایران در مناطق شمال در مازندران و گیلان، اطراف رشت، ماسه زارهای غازیان و نقاط مرطوب لاهیجان و هم چنین در جاهای دیگر ایران به طور خودرو می روید.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از  :

:خلیه -راقو- پودنه دلتی – ظفیره – ظفیرا – نحاع – نجام – نعنع الماء – جالنجوجه – صعترالفرس – پودنج – پودنه – پودینه – پودنگ -ضومران – پونه – پونا -فوذنج- فوتنج – فلیحا-جق التمساح  نهانهه – حبق – حبق الماء – حبق التماس -کوهینه – صعتر فارسی -منتاپولیدیوم

طبیعت پونه : بعضی آن را معتدل و بعضی گرم و خشک می دانند.

ترکیب شیمیایی :راسمیک مانتول – مواد رزینی – پولگون – تانن – قند – پکتیک۰/۹ تا ۰/۸ درصد روغن

مانتول – اسانس روغنی فرار – تیمول – دی ال پینن – دی پنتن ۔ لینالول – بی سیکلیک سسکی ترین  تری سیکلیت سسکی ترین – لیمونن -دیوسیمین – ازلن،

خواص پونه نهری:

۱- مفرح، خلط آور و ضد عفونی کننده است، پیچش معده را برطرف می کند، ضدسرفه است، برای بیماری های سینه و قلب به عنوان مدر مصرف می شود، بادشکن است، محلل، صفرابرو ضدعفونی کننده می باشد، نزله را رفع میکند، لکه های پوستی را برطرف می نماید، اخراج کننده ی مشیمه است، فشارخون را بالا می برد و ضعف مفرد را برطرف می کند، اختلال قاعدگی را برطرف میسازد و عقب افتادگی دوره ی جنسی زنان را مرتفع و عادت ماهانه را باز می کند و ضدسم جانوران گزنده ی سمی است.

۲- بیست گرم ساقه ی گل دار و خشک آن را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید، بعد آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. محرک اعمالی هضم است، اشتها را زیاد می کند و بی اشتهایی که پس از بیماری و نقاهت باشد را برطرف می سازد، اخلاط سینه را پاک و سوزشی و خراشی سینه را برطرف می کند و سرفه و سیاه سرفه را تسکین می دهد، کم خونی را درمان می کند، اسهال ساده و اسهال خونی را بند می آورد.

۳- آب جوشانده ی آن را بنوشید. مُدر، قاعده آور و بادشکن است، سکسکه، نفخ و آشفتگی و دل به هم خوردگی را برطرف می سازد، استسقاء، یرقان ودا ءالفیل را درمان می کند، مُحلل قوی است و عروق را باز می کند.

۴- تازه ی آن را آب بگیرید و در گوشی بچکانید. هم گوشی را ضدعفونی می کند و هم سنگینی گوش را برطرف می سازد و کرم های گوش را از بین می برد.

۵- هربار ۶۰ گرم ساقه های گل دار پونه ی کوهی را در یک لیتر آب جوش پانزده دقیقه دم کنید و روزی سه بار با آب گرم آن در گلو قرقره کنید. ورم لوزتین و آنژین را درمان می کند.

۲۵۰-۸ گرم ساقه های گلدار پونه ی کوهی را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید، بعد آب صاف کرده ی آن را در یک وان آب گرم بریزید، در آن دراز بکشید و موضع درد را ماساژدهید. ورم و درد شصت پایا نقرس و درد مفاصل را درمان میکند.

۹- آن را بکوبید و بپزید و روی غده ی مغزی قرار دهید و هر روز دوبار این عمل را تکرار کنید. غده ی مغزی را از بین می برد.

۱۰- خام آن به صورت ضماد، داءالفیل یاورم و کبودشدگی پا را درمان میکند و انواع خون مردگی های زیر جلدی را برطرف می سازد.

۱۱- شستوشو با آب جوشانده ی آن خارش رحم را برطرف می کند.

۱۲- تازه ی آن را بکوبید و داخل رحم بگذارید. سستی و گاز رحم را برطرف می سازد.

۱۳- بوییدن آن قلب را تقویت میکند و برای رفع عطش مفید است.

۱4- آن را بسوزانید و به پای دندان ها بمالید. لثه ها را تقویت می کند.

 مصرف زیاد آن باعث سقط جنین می شود، برای قلب و روده مضر است و مصلح آن کتیرا می باشد.

ریشه پونه نهری

خواص درمانی: چهل روز، هر روز چهار مثقال از آن را بجوشانید و آب آن را صاف کرده بنوشید. سنگ مثانه را برطرف می کند.

telegram

همچنین ببینید

گیاه هاماملیس

کمی بیشتر با گیاه هاماملیس آشنا شوید ..؟؟

 کمی بیشتر با گیاه هاماملیس  آشنا شوید ..؟؟   منشاء  و د امنه انتشار: این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *