قالب وردپرس درنا توس
یبوست راچگونه درمان کنیم؟
یبوست راچگونه درمان کنیم؟

درمان یبوست با خاکشیر

درمان یبوست با خاکشیر

در ابتدا برای درمان یبوست از دمنوش ها، جوشانده ها، به عنوان مسهل برای معده های خشک استفاده کنید. سعی کنید از داروهای مسهل کمتر مصرف کنید؛ زیرا این داروها املاح آب فراوانی از بدن دفع می کنند. ترجیحا از استفاده یاروهای مسهل پرهیز کنید، به این علت که این داروها، خیلی از املاح بدن و آب فراوانی را دفع میکنند. برای درمان مسهل آن در مدت زمان کوتاه، تنها زمانی میتوانیم از داروهای مسهل استفاده کنیم که به علت وجود بیماری (سکته  قلبی، دردهای بواسیری و مقعدی شدید) فشار و زور شدید، برای شخص نامناسب است. در این مواقع پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد.

مراجعه به پزشک

زمانی ضرورت می یابد که علاوه بر یبوست، دل درد و قولنج شدید نیز همراه شود. ابتدا می باید تلاش کنید که با تغذیه  سالم و مناسب روده  خود را دوباره به حرکت و جنش وادارید. غذاهایی که حاوی مواد غیرقابل هضم هستند مانند میوه جات، سبزیجات، نانهای که با غلات آسیاب شده، تهیه شده اند  برنج های سبوس دار و انجیریا آلوی خیس کرده از شب قبل نیز می توانند، به شما بسیار کمک کنند. از جمله داروها یا مواد مسهل طبیعی که حتی در زمان بارداری می توان مورد استفاده قرار داد، موادی هستند که حاوی عصاره ی لزج یا مخاطی باشند مانند تخم بزرک، اسفرزه، یا سبوس و پوست غلات. این مواد را باید با آب و یا مایعات فراوان مصرف نمود.

به عنوان محرک جهازهاضمه نوشیدن یک لیوان آب میوه، آب پنیر رقیق و یا آب سرکه ی رقیق شده (سرکه میوه) (به میزان یک قاشق در یک لیوان آبی) و یا در صبح زود تنها نوشیدن یک لیوان آب گرم با معده  خالی بسیار مفید است. در طی روز حداقل دو لیتر آب ترجیحا آب معدنی و یاد منوش میوہی شیرین نشده، میل کنید. حتی اگر در بعضی مواقع امکانپذیر است، سعی کنید که اجابت مزاج یا دفع مدفوع را عقب نیاندازید.

نشستن زیاد باعث یبوست می شود، به حرکت و جنبش خود توجه داشته باشید. عملکرد روده ی خود را تحریک کنید: به این صورت که صبحها در حالت خوابیده و یا در میان روز، شکم خود را به صورت نیم دایره از سمت راست پایین، به سمت بالا و دایره وار از پایین سمت چپ (در مسیر حرکت روده بزرگ) ماساژ داده و به همراه آن نفس عمیق بکشید. در زمان انقباض و گرفتگی می توانید با استفاده از کمپرس های گرم، ایجاد آرامش کنید.

میتوانید کمپرس های داغ (کیسه ی آب گرم پیچیده در پارچه ی مرطوب) و یا پارچه مرطوب و بسیار داغ را بر روی شکم بگذارید. در این مواقع پیشنهاد ما نشسته حمام کردن در آب گرم است، زیراباعث آرامش و تسکین درد می شود. این عمل را به مدت بیست تاسی دقیقه انجام دهید. شست وشو با آب به طرق مختلف، باعث آرامش و تسکین درد میشود آب ریزی بر روی زانو شست وشوی پا با آب سرد و حمام های نیمه حمام یا شست وشوی نیمه یا کامل بدن به انضمام آبریزی سرد  قرار دادن کمپرس بر روی شکم در شب موارد بسیار مفید هستند. روش مناسب که باعث دفع مدفوع شده و مسهل می باشد. این است که سه مرتبه در روز و هر بار سه دقیقه، پارچه ای را در آب سرد فرو کرده و به صورت دایره وار روی شکم خود بکشید، بعد خود را خشک کرده و لباس بر تن کنید.

 درمان گیاهی یبوست:

میوه انجیر به خصوص به صورت خشک آن بهترین درمان برای یبوست است.

شربت آن یبوست اطفال را برطرف می‌سازد.

افراد بزرگسال می‌توانند مقداری انجیر خشک را بعد از غذا به عنوان دسر میل نمایند یا مقداری انجیر خشک را خیس کرده و صبح ناشتا با آب آن میل کنند.
انواع سیر، موسیر و والک از جمله گیاهان ضد یبوست می‌باشند

کسانی که به طور دائمی مقدار کمی سیر، موسیر یا والک با غذای خود میل کنند، کمتر مبتلا به یبوست می‌شوند.

برگ‌های تازه والک را می‌توان به همراه جعفری مانند سبزی خوردن تازه با غذا میل کرد. موسیر را می‌توان خشک کرده و به صورت پودر در غذا مصرف نمود.
تخم شنبلیله برای یبوست مفید است. تخم شنبلیله را می‌توانید برای مدت‌ها نگهداری کنید، بدون آنکه خراب یا فاسد شود. اما اگر آن را بکوبید و به صورت پودر در آورید، پس از چند روز بو گرفته و خراب می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید از تخم شنبلیله برای رفع یبوست استفاده کنید، مقدار کمی از آن را کوبیده و سه وعده در روز، صبح، ظهر و شب و در هر بار یک قاشق مرباخوری از این پودر میل کنید. می‌توانید این پودر را به کمک آب میل کنید.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *