قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / درمورد انواع آلرژی های پوستی بخوانید…
آلرژی
آلرژی

درمورد انواع آلرژی های پوستی بخوانید…

درمورد انواع آلرژی های پوستی بخوانید…

آلرژی ها غذایی

آلرژی غذایی به عدم تحمل غذایی گفته می شود که تقریباً تمام افراد را گرفتار می کند. یک نفر از هر سه نفر اظهار می دارد که سابقه آلرژی غذایی دارد یا به دلیل وجود آلرژی غذایی در خانواده، محدودیت هایی را از نظر رژیم غذایی خانوادگی اعمال نموده است. اما تنها ۳٪ از کودکان و دچار واکنش های بالینی ثابت شده آلرژیک می شوند. در بزرگسالان میزان بروز آلرژی غذایی به حدود ۱٪ از کل جامعه می رسد. این اختلاف میان میزان بروز اثبات شده آلرژی غذایی و درک عمومی از مشکل مزبور، تا حدودی از واکنش های موسوم به «عدم تحمل غذایی» (و نه «آلرژی غذایی») ناشی می شود. آلرژی یا ازدیاد حساسیت نسبت به مواد غذایی، واکنش غیرطبیعی به نوعی غذا است که به وسیله دستگاه ایمنی بدن برانگیخته میشود. اما دستگاه ایمنی، مسئول بروز نشانه های عدم تحمل غذایی نیست حتی اگر این نشانه های شبیه نشانه های آلرژی غذایی باشند.بعضی از آلرژی های غذایی می توانند موجب مرگ شوند.

کهیر

کهیر (turticaria یا hives) فرم نسبتاً شایع واکنش آلرژیک است که منجر به ایجاد تورم قرمز رنگ پوست می شود. قطر این برآمدگی های پوستی می تواند به ۵ میلی متر یا بیشتر برسد. این ضایعات معمولاً حاشیه رنگ پریده دارند و با خارش شدید همراه هستند. معمولا کهیر در اثر تماس مستقیم با ماده آلرژی زا واکنش ایمنی نسبت به غذا یا آلرژن های دیگر ایجاد می شود. کهیر ممکن است در اثر استرس ایجاد شود.

اگزما

اگزما (eczema)یا درماتیت آتوپیک نوعی  بیماری پوستی درازمدت است. «آتوپیک» به معنی استعداد به ایجاد

اختلالات آلرژیک و «درماتیت» به معنی التهاب پوست است.

خشکی و خارش پوست، بثورات (دانه های) روی صورت، داخل آرنج ها، پشت زانوها و دست و پاها خاراندن پوست می تواند موجب قرمزی، تورم، ترک خوردگی، ترشح مایع شفاف، ایجاد دلمه، ضخیم شدگی پوست و پوسته پوسته شدن شود. درماتیت اتوپیک (اگزما) در نوزادان و کودکان شایع تر است ولی در هر سنی ممکن است روی دهد. اگزما در افرادی که در شهرها و مناطق خشک زندگی می کنند شایع تر است. افزایش سن در کودکان میتواند موجب بهبود یا برطرف شدن کامل اگزما شود ولی پوست این کودکان ممکن است خشک باقی بماند و به آسانی تحریک شود.

اگزما، مسری نیست.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *