قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / درمورد خواص برگ سداب چه میدانید؟؟؟
برگ سداب
برگ سداب

درمورد خواص برگ سداب چه میدانید؟؟؟

درمورد خواص برگ سداب چه میدانید؟؟؟

برگ سداب

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی برگ سداب است  برگ گیاهی است از خانواده  Rutaceae و چند ساله. برگ های آن در قسمت پایین ساقه دارای بریدگی و منقسم به چند قسمت و در قسمت بالا ساده و کامل است، برگ ها که دارای بریدگی هستند به چند برگچه تقسیم شده اند، برگچه ها و برگها به رنگ سبز غباری، کمی ضخیم و گوشت دار می باشند. گلهای آن درشت و زردرنگ است که در تابستان ظاهر می شود. بلندی ساقه ی آن چهل تا هشتاد سانتی متر می شود. اعضای گیاه به خصوص برگ های آن در اثر فشار با انگشتان بوی نامطبوع متعفنی متصاعد می کنند. میوه آن در محفظه ای محتوی تعدادی دانه ی به هم پیوسته، مثلث شکل و به رنگ تیره می باشد. این گیاه در اروپا و آسیا انتشار دارد و در ایران در مناطق شمالی به طور خودرو می روید، در رشت آن را می کارند.

طبیعت آن: خشک آن گرم و خشک است و تازه  آن از نظر گرمی و خشکی معتدل می باشد.

ترکیب شیمیایی: برگاپتن – مواد کوکوزاژینین و اسکیمیانین – ماده ای به نام روتوزید – یک گلوکوزید به نام روتین – آلکالوئید گروئولین – اسانس روغنی فزار شامل ۹۰ درصد متیل نونیل ستون.

نام ھای دیگر گیاه برگ سداب در طب سنتی عبارت است از: سیاب ۔ پیم۔ سذاب،

خواص برگ سداب

داروی گیاهی تقویت معده

۱- دو تا پنج گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف شده آن را صبح، ظهر و شب بنوشید. گاز و بادو نفخ را تحلیل میبرد، تقویت کننده  معده و اشتهاآور است، سنگ مثانه را خرد میکند، برای درمان کزاز، سنکوب، روماتیسم و دردهای اعصاب مفید است، معرق، ضداسپاسم و قاعده آور میباشد،

درمان گیاهی یرقان

یرقان را درمان میکند، بازکننده ی گرفتگی و انسداد مجاری است، قوای عقلی و دماغی را بسیار میکند، برای درمان بیماری اوتیت نافع است، درصد اسپرمها را بالا میبرد، عصبانیت را برطرف میکند.

درمان گیاهی سرفه

۲- خشک آن را با شوید خشک مخلوط کرده بکوبیدو بخورید. برای تسکین درد پهلو و سینه، تنگی نفس، سرفه ی مزمن و تسکین دلپیچه و لرزهای سرد نافع است.

۳- آن را نرم بکوبید، بعد مجدداً با انجیر و مغز گردو روی هم ریخته و بکوبید و بخورید. به عنوان تریاق برای دفع سموم گزندگان اثر میکند، مسمومیت از زیاده روی در خوردن مشروبات الکلی را برطرف می سازد.

درمان گیاهی رعشه

۴- چند روز متوالی هر روز ۳ تا ۳/۵ گرم از آن را بکوبید و بخورید. فلج، رعشه و تشنج را درمان می کند.

درمان گیاهی کمر درد

۵- آب دم کرده آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید. سکسکه های غیرطبیعی را قطع می کند، درد کمر و درد مفاصل را تسکین می دهد، سبب تعجیل ظهور قاعدگی می شود.

۶. آن را در شربت عسل بجوشانید و بخورید و یا آن را در سرکه ی رقیق دم کنید تا آن سرکه به نصف برسدو به مرور مصرف نمایید. استسقای لحمی را درمان می کند

7- خوردن آب دمکرده آن با روغن زیتون برای اخراج کرم معده مفید است.

۸-اگر هر روز زنها ۴ گرم از گرد برگ آن را بخورند و هر بار پس از نزدیکی رحم خود را با آب طبخ شده ی سداب شست وشو دهند، از باردار شدن آنان جلوگیری می شود.

۹- جویدن آن برای رفع بوی سیر یا پیاز از دهان اثر سریع دارد.

داروی گیاهی سقط جنین

۱۰-اگر تا مدتی هر روز از آن بخورید، باعث سقط جنین می شود.

درمان گیاهی ریزش مو

۱۱- تازه  آن را بکوبید و بر سر ببندید. موها را محکم می کند و باعث تقویت و رشد آن می شود و اگر ریزش مو داشته باشید آن را متوقف می کند.

۱۲- آب جوشانده آن را در گوش بچکانید. گوش را ضدعفونی کرده و درد آن را زایل می کند.

درمان گیاهی سردرد

۱۳- ساییده  آن را با کمی سرکه مخلوط کرده و در بینی بچکانید. سردرد جلوی سرکه از سرماخوردگی ایجاد شده باشد و همچنین درد پشت سر که از بلغم باشد را تسکین می دهد.

۱۴- آب جوشانده  آن را در دهان بگیرید و بعد دور بریزید. بوی سیر را از دهان می برد.

۱۵- اگر هر شب رحم را با آب جوشانده  آن شست وشو دهید، عفونت موجود را برطرف می کند. ۱۶- آن را به محل گزیدگی بمالید. برای درمان گزیدگی عقرب و سگ هار نافع است.

۱۷-گرد ساییده شده ی آن را در بینی افراد خون دماغ شده فوت کنید. خون را بند می آورد.

درمان گیاهی خارش پوست

۱۸- تازه ی آن را بازردچوبه ی ساییده مخلوط کرده و روی پوست بگذارید. برای رفع خارش پوست نافعاست.

۱۹-گرد آن را با عسل مخلوط کنید و بر موضع بمالید. درد مفاصل را تسکین میدهد.

درمان گیاهی کچلی

۲۰- آن را در  سرکه و روغن بجوشانیدوھر شب بر سر ہمالید برای درمان کچلی ورفع جراحت سر نافع است.

درمان گیاهی گوش درد

۲۱- عصاره  تازه  آن را در گوش بچکانید. برای تسکین درد گوش نافع است.

 مداومت در بوییدن آن سبب ضعف چشم می شود، خوردن آن برای اشخاص ضعیف مضر است، جنین را سقط میکند؛ لذا زنان باردار در مصرف آن مجاز نیستند، اسراف در خوردن آن مضر است و موجب کمی دید چشم می شود، نیروی جنسی را ضعیف می نماید، جریان اسپرم را قطع می کند و اگر بیش از حد مجاز مصرف شود، سمی قوی است و ممکن است منجر به مرگ شود.

 

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *