قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / در باره ی متاستازهای کبدی وعلائم آن چه میدانید؟
متاستازهای کبدی وعلائم آن
متاستازهای کبدی وعلائم آن

در باره ی متاستازهای کبدی وعلائم آن چه میدانید؟

 در باره ی متاستازهای کبدی وعلائم آن چه میدانید؟

متاستازهای کبدی وعلائم آن 

سرطانهایی که ممکن است به کبد منتشر شوند (متاستاز بدهند) عبارتند از سرطان کولون و رکتوم، لوزالمعده، معده، مری، پستان، ریه، خالی بدخیم (ملانوم) و تعدادی از سرطان های دیگر.

%da%a9%d8%a8%d8%af1

دلایل انتشار سرطان در انواع مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال سرطان معده یا روده اغلب به طور مستقیم به وسیله ی جریان خون به کبد منتشر می شود و ملانوم، معمولاً از طریق رگهای خونی بدن به کبد متاستاز میدهد. ه احتمال انتشار سرطان به کبد، به محلی سرطان اولیه بستگی دارد.

علایم متاستاز کبدی :

 کاهش وزن همه درد (معمولاً در ربع فوقانی راست شکم)

یرقان

تب

تعریق

بی اشتهایی 

در بعضی موارد متاستاز کبدی، علایمی وجود ندارد.

• تشخیص با استفاده از آزمایش بیلی روبین خون: آزمایش های عملکرد کبد؛ سی، تی اسکن یا ام.آر.آی؛ PET Scan و سونوگرافی کبد صورت می گیرد .

درمان، به محل سرطان اولیه، وسعت انتشار به کبد، انتشار به سایر اعضا و وضعیت عمومی سلامتی بیمار بستگی دارد. معمولاً در مواردی که تومور، علاوه بر کبد به سایر اعضا نیز انتشار یافته است، از شیمی درمانی سیستمیک استفاده می شود. در موارد محدود بودن سرطان به کبد، از شیمی درمانی سیستمیک استفاده می شود ولی ممکن است سایر روشها نیز موثر باشند. در موارد محدود بودن تومور به فقط چند ناحیه از کبد، میتوان تومورها را با جراحی خارج کرد. میتوان از امواج رادیو فرکانس یا تزریق مواد سمی کشنده ی تومور نیز استفاده نمود. در صورت گرفتاری مناطق بزرگتری از کبد، شیمی درمانی مستقیم (تزریق داروی شیمی درمانی به داخل کبد) یا آمبولیزاسیون (مسدود کردن جریان خون بخشهایی از کبد) به کار می روند.

• پیش آگهی بیماری عمدتاً به محل سرطان اولیه و میزان انتشار کبدی آن بستگی دارد. در تعداد کمی از بیماران برداشتن متاستازهای کبدی با جراحی موجب علاج می شود (البته این موضوع، تنها در تومورهای خاصی از جمله سرطان کولون و رکتوم) یا در تومورهای محدود به کبد صحت دارد. در اکثر موارد، انتشار سرطان به کبد، قابل علاج نیست و با درمان هایی که به آنها اشاره شد تنها میتوان به کوچک تر شدن تومور، بهبود کیفیت زندگی و تسکین علایم بیماری کمک کرد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *