قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / در مصرف عرق سنبل الطیب دقت کنید
عرق سنبل الطیب
عرق سنبل الطیب

در مصرف عرق سنبل الطیب دقت کنید

در مصرف عرق سنبل الطیب دقت کنید

عرق سنبل الطیب

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی عرق سنبل الطیب است به فارسی «سنبل الطیب» و «علف گربه» و در کتب طب سنتی «سنبلهندی» و «سنبل الطیب» نام برده شده است.گیاهی است از خانوادهValerianceaeنام علمی آنValeriana officinalis L.میباشد.

سنبل الطیب دارای دو آلکالوئید چاتینین و والریانین و یک گلیکوزیدرزین بوده و علاوه بر آن دارای اسیدهای والریک، فورمیک و سیتریکمیباشد. ضمناً مقداری تانن و قند و سایر مواد و همچنین آلفا – متیلپیریل کتون که ظاهراً مخدر است، در آن وجود دارد.

خواص عرق سنبل الطیب

داروی گیاهی آرام بخش

در چین و ژاپن از سنبل الطیب به عنوان ضداسپاسم و آرامش بخش و مسکن و ضد هیجان

داروی گیاهی تب بر

در برخی موارد نیز به عنوان تب بر استفاده می شود.

درمان گیاهی صرع

در برخی مناطق دیگر خاور دور نیز به عنوان محرک، بادشکن و ضد عفونی کننده، ضد هیجان و ضدصرع و درمان داء الرقص (بیماری پارکینسون) و برای رفع ناراحتیهای عصبی به کار میرود و طبق نظر یکی از اطبای سنتی در مورد تکرر ادرار اثر مفید دارد.

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

سنبل الطیب طبق نظر حکمای طب سنتی ایرانی از نظر طبیعت گرم وخشک است و از نظر خواص معتقدند که بازکننده  انسداد و گرفتگیهای دماغی و معده و کبد و مقوی دماغ و دهانه  معده و کبد سرد و گرم کننده آنها و درخشان کننده  رنگ صورت و چهره و مقوی نیروی جنسی و نیروی ماسکه است. ترشح ادرار را زیاد می کند و در باز کردن عادت ماهیانه مفید است.

درمان گیاهی سنگ مثانه

سنگ مثانه را خرد میکند.

درمان گیاهی تنگی نفس

برای خوشبویی دهان و سرفه های رطوبی، تنگی نفس، درد سینه خفقان، قی، استفراغ بلغمی، تحلیل نفخ ها و گازها، استسقا، یرقان، درد طحال، ورم های داخلی و بواسیر مفید است.

داروی گیاهی اشتهاآور

اگر با افسنطین خورده شود، اشتهاآور و مقوی معده است و اگر با آب سرد خورده شود برای رفع آشفتگی و خفقان و نفع معده نافع است.

داروی گیاهی تقویت بینایی

اگر با آب گشنیز به چشم مالیده شود برای رفع قرمزی چشم و تقویت بینایی و رویانیدن مژه ها و خشک کردن رطوبت ها مفید است. نشستن در دم کرده  سنبل الطیب برای باز کردن عادت ماهیانه نافع است. سنبل الطیب برای کلیه مضر است و از این نظر باید با کتیرا خورده شود. مقدار خوراک سنبل الطیب ۱۰ – ۱گرم است که به صورت قرص و یا مخلوط با مغز نان میخورند.

داروی گیاهی ضد تشنج

 

سنبل الطیب به مقدار مورد نظر و مقدار کافی آب. سنبل الطییب را خرد کرده مدت ۱۲ ساعت در آب بخیسانند بعد تقطیر کنند تا از هر واحد سنبل الطیب که مصرف شده ۴ واحد مقطر به دست آید و برای گرفتن اسانس مایع تقطیر شده را در قابلمه جمع نمایند. این عرق را به عنوان مادهٔ مؤثر در پوسیونهای ضد تشنج مصرف کنند.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *