قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / در مورد سیلیکوز بیشتر بدانیم!!
سیلیکوز
سیلیکوز

در مورد سیلیکوز بیشتر بدانیم!!

 در مورد سیلیکوز بیشتر بدانیم!!

صدمه ی بافتهای ریوی به سبب استنشاقذراتی است که دارای سیلیس است. سیلیکوز در افراد بالای ۴۰ سال شایع تر است و معمولاً در مردان به سبب خطرات در محیط کار بیشتر بروز می کند.

این بیماری با قرار گرفتن در معرض ذرات سیلیس ایجاد می شود و باعث صدمات غیرقابل جبران به ریه میگردد، زمانی در کشورهای توسعه یافته بسیار رایج بود. این بیماری افرادی مانند کارگران ریخته گری، شناشویی و کوزه گران که با ماسه، سنگ، گرانیت و زغال سنگ سرکار دارند را مبتلا میکند.

بسیاری از افرادی که سیلیکوز دارند، دارای بیماری طولانی هستند که بعد از ۲۰ الی ۳۰ سال قرار داشتن در معرض ذرات سیلیس به وجود می آید و می تواند در کمتر از ۱ سال باعث مرگ شود. برخلاف بسیاری از ذراتی که وارد ریه ها می شوند، ذرات سیلیس باعث پاسخ و واکنش التهابی شدید در بافت ریه ها می گردند. بعد از مدتی این التهاب باعث قطور و مجروح شدن و ناکارایی ریه ها در رسانیدن اکسیژن به خون می شود. علایم این بیماری ممکن است بسیار شدید باشند و این حالت در افراد سیگاری سریع تر بروز میکند.

علائم بیماری سیلیوز کدامند ؟

علائم حالات شدید . مزمن این بیماری مشابه هستند اما فقط در مدت زمان متفاوتی بروز میکند که عبارتند از:

-سرفه همراه با خلط

– کوتاهی و تنگی نفس در هنگام فعالیت

– فشردگی و احساس ناراحتی در سینه.

هر دو نوع این بیماری آمادگی فرد را برای ابتلاء به سل بالا میبرند. حتی اگر فرد پس از آن هم دیگر در معرض ذرات سیلیس نباشد، بیماری می تواند پیشرفت پیدا کند و در نهایت باعث ایست تنفس گردد.

اقدامات مؤثر بیماری سیلیکوز:

شما اگر درگذشته در معرض موادی که سیلیس تولید می کند قرار داشته اید، این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. او احتمالاً برای شما عکس برداری سینه و آزمایشات کارکرد ریه را برای ارزیابی سطح تخریب آن پیشنهاد خواهد کرد. درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما قرار نگرفتن بیشتر در معرض ذرات می تواند روند رشد آن را کاهش دهد. اگر به این بیماری مبتلا هستید، نباید سیگار بکشید و هنگام کار حتماً باید از ماسک های مخصوص استفاده کنید و اگر نمی توانید در محیط کار از ذرات سیلیس هستید برای تنفس آسان تر می توانید تحت اکسیژن درمانی قرار بگیرید.

پیشگیری از بیماری سیلیکوز:

اگر فکر می کنید در خطر این بیماری قرار دارید بایستی، با پزشک و کارفرمای خود مشورت کنید. این مهم است که شما و کارفرمایتان کارهایی برای کاهش میزان سیلیس که استنشاق می کنید انجام دهید. تهویه ی مناسب و امکانات کنترل ذرات گردوغبار، ماسکهای صورت و امکانات شستشو می توانند مورد استفاده قرار گیرند ولی بهترین راه پیشگیری تغییر شغل است.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *