دلایل حرکات سریع و بی اختیار چشم چیست ؟؟


دلایل حرکات سریع و بی اختیار چشم  چیست ؟؟

 دلایل حرکات سریع و بی اختیار چشم  چیست ؟؟

 حرکات ریتمیک سریع و بی اختیار کره چشم را که حالتی لرزشی داشته و می تواند در همه تا باشد نیستاگموس گویند. زمانی که شما داخل ماشین از کنار مناظر می گذرید و به آنها نگاه می کنید حالت طبیعی چنین حرکتی در چشم شما دیده میشود. حالت غیرطبیعی آن میتواند از چهار عامل ناشی شده باشد: الف - اشکال در سیستم بینائی بطوریکه چشم، تحریکات بینائی به حد کافی نداشته باشد تا بتواند روی نقطه ای تمرکز کند (نظیر بعضی از افراد نابینا) ب - اختلال در سیستم تعادل بدن که در گوش قرار دارد و ارتباط عصبی نزدیکی با چشم دارد (مثل زمانی که به دور خود می چرخیم) ج - بیماریهای سیستم عصبی د-گاهی اوقات باعث سرگیجه و دوبینی میشود. درمان آن بر اساس برطرف نمودن عامل زمینه ای است.

علل نيستاگموس

وضعيت هاي بسياري با نيستاگموس همراهند. گاهي كنترل مغزي حركت هاي چشم ضعيف است كه به ناتوانايي در نگاه كردن ثابت به شي منجر مي شود. برخي از اشكالات نيستاگموس با كاهش ديد همراهند همچنان كه در افراد مبتلا به آلبينوز, افراد نزديك بين يا دوربين يا افرادي كه داراي اسكارهايي روي شبكيه يا عصب بينايي هستند ديده مي شود. به ندرت نيستاگموس در اثر تومورهاي مغزي يا اختلالات عصبي شديد رخ مي دهد مي توان نيستاگموس را در خانواده ها به عنوان مشكل منحصر به فرد و جداي از وضعيت هاي ديگر مشاهده نمود.

در صورت وجود نيستاگموس چه اقدامي مي توان انجام داد؟

ارزيابي كامل متخصص چشم و احتمالاً پزشكان متخصص ديگر بسيار حائز اهميت است. معمولاً مي توان علت را تشخيص داد. عوامل مهم تشخيص به سن شروع, سابقه خانوادگي,‌سلامتي عمومي بيمار يا استفاده از داروهاي ويژه بستگي دارد. چشم پزشك ممكن است نوع نيستاگموس,‌سرعت و جهت آن را بسنجد و مشكلات چشمي ديگر را همچون افتادگي پلك ها، كاتاراكت (آب مرواريد) يا حالت غير طبيعي در شبكيه يا عصب بينايي جستجو كند. آزمايشات خوني يا گرفتن عكس هاي ويژه مي توانند در تشخيص علت مفيد باشند.

آيا مي توان نيستاگموس را درمان كرد؟

گاهي با برطرف كردن علت مي توان نيستاگموس را درمان نمود. اگر چه نيستاگموس غالباً دائمي است اما مي توان بينايي كاهش يافته را با استفاده از عينك و وسايل كمك كننده كاهش بينايي, بهبود بخشيد.اگر چشم-ها در جهت ويژه اي ثابت ترند, استفاده از عينك هاي منشوري يا جراحي عضلات چشمي ممكن است وضعيت سر را بهبود بخشيده و بينايي بهتري را ارائه دهند به ندرت بازخورد حياتي (Biofeed back) و تمارين چشمي مي توانند در كنترل نيستاگموس كمك كنند.

شايع ترين انواع نيستاگموس 

به نظر مي رسد نيستاگموس حركتي از سنين 6 هفتگي تا سه ماهگي شروع مي شود. اعضاء ديگر خانواده ممكن است دچار حركات چشمي غير طبيعي مشابهي نيز باشند, حركت معمولاً افقي است. غالباً نگاه كردن بسيار نزديك به اشياء‌يا ديدن در جهت هاي غير عادي از شدت نيستاگموس مي كاهد و بينايي را بهبود مي بخشد. خوشبختانه حركت چشم هاي بيماران باعث ديدن متحرك اشيا نمي‌شود. با دور شدن اشياء بينايي ممكن است كاهش يابد اما با نزديكي آنها بينايي تقريباً طبيعي است.معمولاً هيچ گونه محدوديتي در پتانسيل يادگيري افراد مبتلا به نيستاگموس حركتي, وجود ندارد.نيستاگموس حسي با بينايي كاهش يافته به هر دليلي همراه است. نيستاگموس حسي معمولاً در سن 6 تا 8 هفتگي شروع مي شود. چشم ها متحرك به نظر مي رسند و حركت آنها گاه تند و گاه كند است.در اغلب موارد چشم ها به طرف بالا مي چرخند و پلك ها نيز ممكن است تكان بخورند. با بزرگ شدن كودك,‌وي ممكن است روي چشم هاي خود را بفشارد يا اين كه دست خود را جلوي آنها تكان دهد. گاهي علت بينايي كاهش يافته قابل درمان است. همچنان كه در نوزادان متولد شده با كاتاراكت (آب مرواريد) ديده مي شود. وضعيت هاي ديگري كه به  نيستاگموس حسي منجر مي شوند ممكن است قابل درمان نباشند. با اين حال شناخت علت زمينه اي براي پيش بيني وضعيت كودك در آينده از اهميت ويژه اي برخوردار است.

علل ديگر نيستاگموس

داروها مي توانند علت نيستاگموس باشند. اين نوع نيستاگموس به ندرت با دوبيني همراه است و غالباً ديدن اطراف را با مشكل مواجه مي سازد. علل ديگر شامل نوشيدن پيش از حد الكل يا استفاده از داروهاي كنترل بيماري است. غالباً اين گونه نيستاگموس با قطع مصرف دارو بهبود مي يابد. برخي از افراد مي توانند  نيستاگموس ارادي ايجاد كنند همان طوري كه مي توانند گوش هاي خود را تكان دهند. حركت هاي افقي,‌سريع و خوب را مي توان ايجاد كرد و براي مدت كوتاهي آنها را ادامه داد. غالباً اين گونه نيستاگموس براي جلب توجه به كار گرفته مي شود. نيستاگموس ناشي از بيماري كمتر ديده مي شود. غالباً با نشانه ها و علائم نورولوژيكي كه شدت بيماري را نشان مي دهند همراه است.   

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد