قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / دلایل خمیازه کشیدن چیست؟
خمیازہ کشیدن
خمیازہ کشیدن

دلایل خمیازه کشیدن چیست؟

دلایل خمیازه کشیدن چیست؟

خمیازہ عبارت است از یک دم ملایم و طولانی که غالباً در مواقع گرسنگی، خستگی، کسلی، کم خوابی، بی خوابی و گاهی در اثر بیماری های معده و روده و بعضی مواقع در بروز و ظهور تب مخصوصاً تبهای سه یک و تب مالاریا ایجاد خواهد شد. بعضی اوقات با مشاهده ی خمیازهای دیگران یا به زبان آوردن نامخمیازه و این گونه موارد نیز خمیازه بروز میکند.

اشخاص مبتلا به دود یا چای یا موادمخدر نیز اگر از ساعت های معمولی همیشگی دود یا چای یا مصرف مواد آنها دیر شود مرتباً شروع به خمیازه می نمایند. هنگام خمیازه دهان باز یا نیمه باز و گاهی دستها به عقب و سینه حالت کشیدگی و باز شدن پیدا می کند و حرکت غیرعادی به شخص دست میدهد.

علاج خمیازه 

علاج خمیازه را فقط باید به وسیله ی همان نوع که عارض شده است معالجه کرد. یعنی اگر در اثر دیر رسیدن دود یا چای یا مواد دیگر ایجاد شده است باید با مصرف دود یا نوشیدن چای و رساندن مورفین یا کوکائین یا نیکو تین وغیرہ به بدن جبران کرد تاخمیازہ برطرف گردد و دیگر تکرار نشود. یا اگر در اثر خستگی باشد باید با خوابیدن یا دراز کشیدن و استراحت ان را برطرف کرد، یا اگر مقدمه ی تب باشد کپسول عصاره ی کنکینا یا عصاره ی بید یا آنچه که پزشک تجویز کرده است رامیل فرمایید  تا از کشیدن خمیازہ نجات یابید

اولین نظریه مربوط به کمبود اکسیژن و افزایش دی اکسید کربن در بدن است. شخص با خمیازه کشیدن (بازکردن دهان) اکسیژن بیشتری وارد بدن خود کرده و کمبود آن را جبران می‌کند.
نظریه دوم ارتباط میان خمیازه و خستگی را مورد بررسی قرار می‌دهد.این نظریه مبنی بر این است که بدن انسان در پی خستگی یک واکنش طبیعی به صورت خمیازه نشان می‌دهد.

پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهد که خمیازه کشیدن به دلیل یک عمل همدلانه به‌وسیله دیگران تکرار می‌شود.

همچنین دانشمندان در یک بررسی در سال ۲۰۰۵ مغزهای گروهی را که خمیازه‌کشیدن افراد را مشاهده می‌کردند، اسکن کردند و توانستند الگوهایی منحصربه‌فرد از فعالیت در نواحی از مغز که به تقلید رفتاری مربوط می‌شدند را مکان‌یابی کنند

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *