قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / دلایل سقط جنین خودبه خودی
دلایل سقط جنین خودبه خودی
دلایل سقط جنین خودبه خودی

دلایل سقط جنین خودبه خودی

سقط جنین خود به خودی چگونه است؟

دلایل سقط جنین خودبه خودی

سقط خودبه‌خودی (به انگلیسی: Miscarriage، spontaneous abortion) به از دست رفتن طبیعی محصول لقاح طی سه ماههٔ اول بارداری گویند. در گذشته از دست رفتن محصول لقاح پیش از هفتهٔ ۲۰ را نیز سقط می‌خوانند، اما با پیشرفت سونوگرافی تشخیصی امروزه کمتر از این محدودهٔ زمانی استفاده می‌شود.

گاه سقط بطور عمدی و ناشی از مصرف دارو یا دستکاری است که به آن سقط خودبخودی Miscarriage نمی‌گویند. واژه سقط جنین (Abortion) واژه ای کلی تری است و برای تمام انواع سقط اطلاق میشود.

ساده ترین دلیل سقط ها در ماههای اولیه حاملگی مرگ جنین است. پاره ای از پدیده ها که ممکن است سبب سقط خودبه خودی گردند عبارتند از: نواقص رشد و تکامل که با حیات جنین منافات داشته باشد به بیان دیگر غیرطبیعی بودن کروموزومها و ژنها. محیط غیرطبیعی داخلی رحم. حالات غیر جفت، معمولا پس از بیستمین هفته تشکیل جنین، چون انفارکتوس های بزرگ، جداشدن زودرس و جفت سرراهی. بیماری های مادر، مانند عفونتهای حاد، آسیب ها و ضربه های جسمی و روحی، اختلالات و ناهنجاریهای دستگاه تناسلی، عدم مقاومت و نارسایی در رحم و احتمالا برخی از اختلالات مختصر و شناخته شده غدد مترشحه داخلی، اعمال جراحی روی رحم و دهانه آن مخصوصاً کورتاژهای متعدد. عفونتهای مزمن مثل سل، سیفلیس، مالاریا، کم خونی ها در بدن انسان آهن نقش مهم و عمده ای دارد که باید اکسیژن را به تمام نقاط برساند و جنین در شکم مادر نسبت به کمبود آهن بسیار حساس است و اگر به اندازه کافی به او آهن نرسد از بین میرود.

نشانه های کم خونی عبارتند از:

خشکی پوست،

ترک در لب،

رنگ پریدگی  پوست و مخاط،

بروز خط و ترک در ناخنھا،

ریزش موها و غیره.

علت کم خونی در بعضی از خانم ها رژیم لاغری می باشد که غذا بسیار کم میخورند و آلبومین حیوانی به اندازه کافی به بدنشان نمیرسد، چون آهن موقعی میتواند در بدن به فعالیت بپردازد که آلبومین موجود باشد. در این موارد می شود به وسیله تجویز داروهای آهن دار کم خونی را مداوا کرد تا زن دارای فرزند شود.

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *