قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / دلایل عدم کنترل مدفوع در کودکان چیست؟
بی اختیاری مدفوع در کودکان
بی اختیاری مدفوع در کودکان

دلایل عدم کنترل مدفوع در کودکان چیست؟

دلایل عدم کنترل مدفوع در کودکان چیست؟

 بی اختیاری مدفوع

اگر کودکی پس از کسب توانایی کنترل مدفوع، به دفعات و بدون اعلام کردن، شلوارشی را کثیف کند، میتوان گفت که دچار بی اختیاری در دفع مدفوع شده است.

شایعترین علت بی اختیاری در دفع مدفوع یبوست مزمن است. گاهی اوقات مشکلات عاطفی و اضطراب نیز ممکن است موجب بروز این مشکل شوند، از جمله به دنیا آمدن فرزند جدید؛ به علاوه امکان دارد سرزنش کردن و حساسیت (وسواسی) نشان دادن،موجب تشدید وضعیت و لجبازی کودک شود.

عوارض بی اختیاری مدفوع 

این مشکل به راحتی برطرف می شود و خطری ندارد.

درمان بی اختیاری مدفوع

۱) در صورت بروز یبوست سعی کنید فوراً علت آن را پیدا کنید و آن را برطرف کنید (رجوع کنید به درمان یبوست) زیرا ممکن است پس از یبوست طولانی، بی اختیاری در دفع مدفوع نیز ایجاد شود.

۲) بررسی کنید که آیا فرزندتان دچار مشکل عاطفی شده است؟ از جمله مشکلات عاطفی می توان تولد نوزاد جدید و نقل مکان و آغاز مدرسه رفتن و

در صورت بروز یبوست مزمن (کهنه) و برطرف شدن ان، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید، اگر خودتان نتوانید علت بروز بی اختیاری در دفع مدفوع را شناسایی کنید، پزشک می تواند در تشخیص به شما کمک کند.

اگر کودک یبوست داشته باشد پزشک داروی ملین تجویز می کند. فرمول داروی تجویز شده، باید مخصوص کودکان باشد، این داروها در مدت زمان کوتاه عوارضی را ایجاد نمی کند.

پزشک برای پیشگیری از بروز دوباره ی یبوست به شما نکاتی را گوشزد میکند و غذاهایی را که برای جلوگیری از یبوست مفید هستند، معرفی می کند.

اگر مسائل عاطفی موجب بی اختیاری کودک در دفع مدفوع شده باشد، پزشک پس از مذاکره با شما و فرزندتان عامل ایجاد کننده ی آن را تعیین می کند و در صورتی کهنیاز به بررسی بیشتری باشد، ممکن است فرزندتان را به روانپزشک معرفی نماید.

– در برنامه  غذایی کودکتان غذاهای فیبردار، سبزیجات، میوهها و مایعات کافی بگنجانید

– هیچ گاه فرزندتان را به خاطر بی اختیاری در دفع مدفوع سرزنش و تنبیه نکنید زیرا این کار وضع او را وخیمتر می کند.

– اگر فرزندتان به مدرسه میرود توجه داشته باشید در مدرسه برایش مشکلی پیش نیاید زیرا در صورت کثیف کردن شلوارش در آن جا ممکن است مورد تمسخر و تحقیر قرار گیرد، به همین دلیل معلم او را در جریان موضوع قرار دهید و برایش شلوار اضافی بگذارید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *