دلایل کندی ضربان قلب چیست ؟؟


دلایل کندی ضربان قلب چیست ؟؟

 دلایل کندی ضربان قلب چیست ؟؟

 ضربان کمتر از ۶۰ بار در دقیقه را گویند. این حالت در افراد ورزشکار و یا به هنگام خواب و استراحت می تواند طبیعی باشد. ولی در حالات غیرطبیعی مثل سکته قلبی، اثر داروهاییخاص و یا تحریک عصب واگ نیز کندی ضربان قلب را شاهدیم. این حالت اغلب درمان خاصی لازم ندارد ولی اگر فرد مرتب دچار حالت سبکی درسر، غش کردن یا دردقفسه سینه شود و یا نتواند به فعالیت های روزمره بپردازد باید از باتری های قلبی استفاده کرد.

علایم کندی ضربان قلب

اگر مبتلا به ضربان قلب آهسته هستید، مغز و سایر اندام ها ممکن است به اندازه کافی اکسیژن مورد نیاز خود را بدست نیاورند و در نتیجه، شما علائم کندی ضربان قلب را تجربه کنید.این علایم عبارتند از:– حالت غش و ضعف و یا سنکوپ– سرگیجه– ضعف– خستگی– تنگی نفس– درد قفسه سینه– سردرگمی و مشکلات حافظه– در طول فعالیت بدنی احساس خستگی زودرس می کنید

 علت‌

عوامل زیر می‌توانند موجب بروز برادیکاری در فرد شوند:– تغییرات قلب که در اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند.– بیماری‌هایی که به سیستم الکتریکی قلب آسیب می‌زنند. این بیماری‌ها عبارتند از: بیماری عروق کرونر، حمله قلبی، عفونت‌هایی مثل اندوکاردیت و میوکاردیت.– وضعیت‌هایی که می‌توانند پالس‌های الکتریکی را در قلب کند کنند. نمونه‌های آن می‌تواند پایین بودن سطح تیروئید (کم‌کاری تیروئید) یا عدم‌توازن الکترولیت‌ها مثل بالا بودن میزان پتاسیم در خون باشد.– بعضی داروهایی که برای درمان مشکلات قلبی یا فشارخون بالا استفاده می‌شوند مثل بتا-بلاکرها، آنتی‌هیستامین‌ها و دیگوکسین.

تشخیص 

پزشک برای تشخیص برادیکاردی نبض شما را می‌گیرد. همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی از شما انجام داده، سوالاتی درمورد سوابق سلامتی‌تان بپرسد و یا الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG) برایتان انجام دهد. EKG سیگنال‌های الکتریکی کنترل‌کننده ریتم قلب را اندازه‌گیری می‌کند.برادیکاردی معمولا به طور ناپیوسته اتفاق می‌افتد، به همین دلیل ممکن است با EKG استاندارد که در مطب پزشک انجام می‌شود، این مشکل تشخیص داده نشود. EKG فقط زمانی می‌تواند برادیکاردی را تشخیص دهد که در زمان انجام آزمایش دچار آن باشید.ممکن است لازم باشد یک الکتروکاردیوگرام قابل‌حمل با خود داشته باشید. این ابزار سبک هولتر مانیتور هم نامیده می‌شود. این مانیتور را یک یا چند روز به خود وصل می‌کنید و ریتم قلب شما را در طول روز ثبت می‌کند.همچنین ممکن است برای تشخیص اینکه مشکل دیگری موجب بروز کند شدن ضربان قلب شما شده است یا نه، از شما آزمایش خون گرفته شود.

درمان 

اینکه برادیکاردی چطور درمان می‌شود به علت بروز آن بستگی دارد. نوع درمان به علائم آن هم مرتبط است. اگر برادیکاری موجب بروز هیچ علائمی نشده باشد، معمولا مورد درمان قرار نمی‌گیرد.اگر آسیب به سیستم الکتریکی قلب موجب کند شدن ضربان قلب شما شده باشد، احتمالا لازم خواهد بود که یک ضربان‌ساز داشته باشید. ضربان‌ساز ابزاری است که زیر پوست شما قرار می‌گیرد و به اصلاح ضربان قلبتان کمک می‌کند. افراد بالاتر از 65 سال معمولا دچار برادیکاردی می‌شوند که نیاز به ضربان‌ساز دارد.اگر مشکل جسمی دیگری مثل کم‌کاری تیروئید یا عدم‌توازن الکترولیت‌ها موجب کند شدن ضربان قلب شده باشد، درمان آن مشکل، برادیکاردی را نیز برطرف خواهد کرد.اگر مصرف دارویی موجب کند شدن بی‌اندازه ضربان قلب شده باشد، دکتر دوز مصرفی دارو شما را تغییر داده و یا دارویتان را عوض خواهد کرد. اگر نمی‌توانید مصرف آن دارو را قطع کنید، احتمالا به ضربان‌ساز نیاز خواهید داشت.هدف درمان بالا بردن ضربان قلب تا اندازه‌ای است که بدن خون موردنیاز خود را دریافت کند. اگر برادیکاری حاد مورد درمان قرار نگیرد، می‌تواند موجب بروز مشکلات بسیاری شود. این مشکلات عبارتند از غش و آسیب‌های ناشی از آن و حتی مرگ.  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد