قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / دلایل گیجی در کودکان چیست؟
گیجی در کودکان
گیجی در کودکان

دلایل گیجی در کودکان چیست؟

دلایل گیجی در کودکان چیست؟

گیجی

گیجی، احساس تزلزل و دوران است. اگر گیجی با خواب آلودگی همراه باشد ممکناست دلیلش فقط بی خوابی باشد. ممکن است گیجی همراه با سرگیجه باشد که در این صورت امکان دارد به علت اشکال در تنفسی، خون و اکسیژن کافی به مغز نرسد. کودکانی که دچار بیماری کمخونی (آنمی) هستند نیز ممکن است احساس سرگیجه و گیجی داشته باشند. گاهی اوقات گیجی به علت وارد شدن ضربه به سر ایجاد می شود. در مواردی ممکن است گیجی پیش آگهی تشنج باشد. ولی در شرایط عادی گیجی باگذشتچند دقیقه برطرف می شود.

عوارض گیجی

گیجی زودگذر خطری ندارد، ولی اگر کودک بیش از ۱۲ ساعت احساس سرگیجه و گیجی داشته باشد، ممکن است این گیجی علامتی از بیماری از جمله کم خونی شدیدباشد.

درمان گیجی

۱) کودک را بنشانید (ترجیحاً رویصندلی)، و به او بگویید سرش را خم کند، به طوری که سرش در بین زانوانش قرار گیرد؛ این کار کمک می کند تا اکسیژن و در نتیجه خون  بیشتری به مغز برسد، سپس به او بگویید که نفسی های عمیقی بکشد.

۲) سعی کنید کودک را آرام و ساکت نگه دارید و در صورتی که تمایل داشت بهتر استکه بنشیند.

۳) توجه کنید که گیجی کودک چه مدتی طول میکشد و مدت آن را به خاطر بسپارید، تا در صورت نیاز این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.

اگر کودک علامت دیگری از بیماری نداشته باشد، در ابتدا صبر کنید، ولی اگرگیجی او بیش از ۱۲ ساعت طول کشید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر فرزندتان همیشه پس ازفعالیت و بازی دچار سرگیجه و گیجی می شود، در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است گیجی او نشانه ای از کم خونی باشد.

ابتدا پزشک کودک را معاینه می کند و در صورت لزوم برای او آزمایش مینویسد تا دلیل مشکل کودک را بیابد. اگر گیجی علامتی از اختلالی شدیدتر از جمله کم خونی (انمی) باشد، پزشک درمان های لازم را توصیه و تجویز می کند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *