قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / دمای پایین بدن و یخ زدگی چیست و چگونه ایجاد می شود؟
یخ زدگی
یخ زدگی

دمای پایین بدن و یخ زدگی چیست و چگونه ایجاد می شود؟

دمای پایین بدن و یخ زدگی چیست و چگونه ایجاد می شود؟

دمای پایین بدن و یخ زدگی

زمانی گفته می شود که دمای بدن پایین است که، این دمای پایین تمامی بدن را در برگرفته باشد و دمای بدن زیر ۳۵ درجه باشد. اگر دمای بدن از این درجه نیز پایین تر باشد، در این صورت خطر مرگ فرد را تهدید می کند، به این دلیل که قلب قادر به انجام کار خود نمی باشد. عواملی که باعث ایجاد دمای پایین بدن می شوند به عنوان مثال ماندن طولانی مدت در آب سرد و یا در محیط سرد میباشد.

همچنین قرار گرفتن طولانی در برف و یا اسکی روی برف یا یخ و یا سقوط در یخ و قرار گرفتن در بهمن باعث پایین آمدن دمای بدن می شوند. این اتفاق به خصوص برای افراد پیر و یا خیلی لاغر، افرادی که آسیب های مغزی دیده اند، نوزادان و شیرخواران و همچنین افرادی که دچار بیماریهای متابولیسمی هستند، مانند کم کاری غده تیروئید، بسیار خطرناک است. همچنین و مصرف داروهای خاصں مانند داروهای خواب آور ومسکن همچنین مصرف الکل در صورت سرد بودن هوا میتوانند به سرعت موجب پایین آوردن دمای بدن شوند.

 یخ زدگی 

یخ زدگی در واقع اختلال و آسیب دیدگی اعضاء بدن در اثر سرما می باشد، بدون این که دمای داخلی و مرکزی بدن پایین بیاید. به خصوص انگشتان پا، انگشتان دست، بینی و گوش ها و یا اعضا و اندام هایی که ارتباط نزدیک با لباس ها دارند، مانند پاها در خطریخ زدگی قرار دارند.

علایم یخ زدگی

تاول .

صورت متورم و باد کرده

بی حسی

در موارد سخت پایین بودن دمای بدن و تنفس های سطحی وآرام

ضربان ضعیف قلب

پوست سرد و سفید رنگ، به احتمال زیاد ایجاد تاول کمک های اولیه در پایین بودن دمای بدن در هنگام پایین بودن دمای بدن در درجه اول باید سعی نمود که گردش خون و تنفس و عملکرد آنها را مقاوم نگاه داشت. دمای بدن می بایست کاملا ارام تدریجی (تقریبا یک درجه در ھر ساعت) دوبارہ بالا برود. به عنوان اولین اقدام مؤثر کافی است که شخص را با یک پتو پوشانده و اگر امکان دارد به یک اتاق گرم (۳۰ تا ۲۵) .درجه انتقال دهید اگر شخص به هوش است به وی نوشیدنی های گرم و شیرین بخورانید. توجه داشته باشید که در مورد پایین بودن دمای بدن مصرف الکل و خوراندن آن به شخص مصدوم صد در صد ممنوع میباشد، زیرا الکل به خاطر منبسط نمودن بافت ها باعث از دست دادن مضاعف گرمای بدن می شود.

در مورد یخ زدگی باید اعضای یخ زده شخص را به آرامی دوبارہ گرم کنید، به عنوان مثال در داخل وان آب، اول از آب ولرم آغاز کنید و آن را به آرامی و مرحله به مرحله گرمتر کنید. تا رسیدن فوریتهای پزشکی یا انتقال شخص به بیمارستان، میبایست اعضای یخ زده را به وسیله ی پارچه ی استریل بپوشانید. در مورد یخ زدگیهای پیشرفته و سخت باید عملیات و مراحل گرم کردن بیمار تحت نظر ومراقبت پزشک، صورت پذیرد.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *