دمل و آبسه چگونه به وجود می آید؟؟


دمل و آبسه چگونه به وجود می آید؟؟

دمل و آبسه چگونه به وجود می آید؟؟

درمان گیاهی دمل و آبسه

روغن غوش

یکی از داروهای خانگی قدیمی برای نرم کردن و رساندن دمل پماد روغنی سبزرنگ درخت غوش است (قابل تهیه در داروخانه). زخم های ناشی از ورزش را نیز با این پماد می توان درمان نمود. این دارو گردش خون را تسهیل می کند و روغن های فرار موجود در آن خاصیت آنتی سپتیک دارند. برخی از افراد با مصرف روغن درخت غوش دچار آلرژی پوستی می شوند. قبل از مصرف روی قسمت کوچکی از پوستتان آن را ازمایش کنید.مقداری از پماد روغنی را بدون فشار و با دقت روی دمل بمالید.

بالش تخم بزرک

برای نرم کردن، تخلیه و کاهش درد دمل و کورک استفاده از بالش تخم بزرک مفید است. تأثیر گرمازای عمیق آن باعث کاهش درد میشود.بالشی از جنس ململ متناسب با موضع مورد نظر تهیه کنید و آن را با تخم بزرک پر نمایید. بالش گیاهی را به مدت ده دقیقه در آب جوش آویزان کنید سپس بگذارید تا دمای ۴۲ درجهٔ سانتی گراد خنک شود. (گرمای آن باید برای شما قابل تحمل باشد.) بالش را با پارچه پشمی محکم به محل مورد نظرببندید و پس از نیم ساعت آن را بردارید.

ضماد شنبلیله

ضماد شنبلیله برای تخلیه دمل و کورک و جذب تورم و آماس مفید است.یک قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را با مقداری آب گرم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید، سپس آن را روی یک تکه پارچهٔ ململ نازک بگسترانید. این ضماد را به صورت گرم به مدت پانزده تا بیست دقیقه روی محل مورد نظر قرار دهید.

ضماد کلم سفید

یکی از روش های شناخته شده برای درمان آماسو تورم استفاده از ضماد برگ کلم است. این روش بارها امتحان شده و تأثیر آن به اثبات رسیده است.برگهای تازهٔ قسمت داخلی کلم سفید را از ساقهٔ وسط آن جدا سازید و وردنهٔ چوبی را روی آنها بغلتانید تا نرم شوند. سپس آنها را به کمک باند نازکی روی موضع ببندید. پانسمان روی زخم روزی دو بار و در موارد دیگر روزی یک بار باید تعویض شود. قبل از قرار دادن پانسمان جدید بهتر است موضع را با عصارهٔ بابونه بشویید تا تأثیر پانسمان بیشتر شود.

عسل و روغن جگر ماهی

عسل بر درمان زخم ها مؤثر است. مصرف عسل مخلوط با روغن جگر ماهی دمل های چرکی، زخم های باز، تاول های پا و زخم های سطح پوست را درمان می کند.عسل و روغن جگر ماهی را به میزان یکسان با یکدیگر مخلوط کنید و روی موضع مورد نظر بمالید. سپس آن را با پارچهٔ نازکی بپوشانید و هر روز پانسمان را تعویض کنید.حمام با گیاه دم اسب حمام کامل بدن با این گیاه برای کاهش تورم در شکستگی استخوان و برای درمان دمل های ساق پامفید است. مکمل حمام آماده را می توان ازداروخانه خریداری کرد، خودتان نیز می توانید آن را تهیه کنید.صد گرم گیاه دم اسب را به مدت یک ساعت در آب گرم دم کنید و پس از صاف کردن آن را به آب حمام (وان) اضافه نمایید. دمای مناسب برای حمام ۳۸ درجهٔ سانتی گراد و زمان مطلوب حدود ده دقیقهاست.

پماد مرزنگوش

پماد مرزنگوش برای کاهش درد کشش های عضلانی، دررفتگی، رگ به رگ شدگی و پارگی عضلانی مفید است. برای درمان تورم و آماس نیز می توان از آن استفاده کرد، در این جا نیز تأثیر ضد درد این پماد مفید خواهد بود. میتوانید آنرا به صورت آماده از داروخانه بخرید و یا خودتان آن را تهیه نمایید.

گوجه فرنگی یا پیاز

اگر خرده شیشه یا تراشهٔ چوب درشتی به داخل پوست فرو رفته باشد باید توسط پزشک خارج شود. ولی قطعات ریزتر را می توانید خودتان از زیر پوست درآورید. گوجه فرنگی و پیاز برا ی این منظور مناسبند.یک برش گوجه فرنگی یا پیاز را به مدت یک ساعت روی محل مورد نظرقرار دهید و با باند ببندید. سپس خرده شیشه یاتراشه را با پنس درآورید.

آب نمک

خارش ناشی از گزش حشرات، به خصوص جای نیش پشه را میتوان با اب نمک بهبود بخشید. خارش شدید را می توان با پانسمان با آب نمک درمان نمود.پنج قاشق چای خوری نمک طعام را در یک لیتر آب سرد حل کنید. یک تکه تنزیب را به آب نمک آغشته کنید و روی محل گزیدگی بمالید. برای پانسمان موضع تنزیب را چندین بار تا بزنید و در محلول آب نمک خیس کنید، سپس آن را روی محل گزیدگی قرار دهید و بانداژ کنید. هرگاه پانسمان خشک شد مقداری آب نمک روی آن بریزید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد