دندان ها چگونه پوسیده می شوند؟(قسمت سوم)


دندان ها چگونه پوسیده می شوند؟(قسمت سوم)
 جویدن آدامس به عمل پاک کنندگی دندان ها کمک می کند؛ ولی چون حاوی مقدار قابل توجهی مواد قندی است موجب افزایش پوسیدگی دندانها می شود. اخیراً آدامس هایی تولید شده است که حاوی ماده قندی شیرین گزیلیتول (Xylitol) هستند و قند موجود در آنها به گونه ای نیست که دندانها را خراب کند. جویدن چنین آدامس هایی برای کسانی که ترشح بزاقشان کم است توصیه می شودچگونه تنفس دهانی(مثلا در کسانی که گرفتگی بینی دارند) پوسیدگی دندانها را افزایش می دهد؟دم و بازدم از راه دهان سبب خشکی دهان میگردد و در نتیجه کاهش اثرات ضد میکروبی بزاق دهان می شود و به دنبال آن پوسیدگی دندانها افزایش می یابد.آیا تمامی دندانها به طور یکسان در مقابل پوسیدگی حساس هستند؟خیر. در دهان دندانهایی که بیشتر به پوسیدگی حساسیت دارنددندانها آسیا هستند در صورتی که دندانهای جلویی فک پایین کمترین حساسیت را نسبت به پوسیدگی دارا می باشند.آیا پوسیدگی دندان می تواند از داخل دندان هم صورت بگیرد؟خیر، وقتی مینا پوسیده می شود چون مقدار ماده آلی آن بسیار اندک است دیگرچیزی نیست که مینا را نگه دارد، در این حالت حفرهای در روی دندان ایجاد می شود.این حل شدن همیشه از روی دندان است و از داخل آن نیست. این عامل ابتدا روی دندان را خراب می کند و آهسته آهسته به لایه های داخلی تر هم نفوذ می نماید.چرا به پوسیدگی دندان، کرم خوردن دندان می گفته اند؟ از سه هزار سال پیش، پوسیدگی دندانها را ناشی از کرم ها می دانستند و به آن کرم خوردگی دندان می گفتند. اما با اختراع میکروسکوپ، اندک اندک نظرات مربوط به پوسیدگی تغییر کرد شیر مادر موجب حفاظت دندانهای کودک در مقابل پوسیدگی می شود؟بله. با این حال ذکر این نکته مهم است که اگر شیر مادر هم برای مدت طولانی روی دندانهای کودک باقی بماند، پوسیدگی ایجاد می کند (خصوصاً شب ها در موقع خواب کودک).پوسیدگی دندان در چه مرحله ای از پوسیدگی قابل درمان است؟ یک دندان پوسیده در هر مرحله ای از رشد پوسیدگی قابل درمان است. به هر حالنحوه درمان و شانس موفقیت ممکن است متفاوت باشد. موقعی که پوسیدگی به مغز دندان رسید، تصمیم لازم بایستی در مورد نجات دندان و یا کشیدن آن گرفته شود. اگر قرار باشد که دندان باقی بماند قبل از ترمیم آن بایستی اقداماتی تحت عنوان معالجه ریشه دندان صورت گیرد

«تأثیر پوسیدگی و عفونت های دندانی بر سایر ارگان های بدن»

پوسیدگی دندان شایعترین بیماری پس از سرماخوردگی می باشد و بیشتر افراد در طول عمر خود ابتلا به این بیماری را تجربه می کنند. آگاهی یافتن افراد از عوارض پوسیدگی دندان میتواند در ایجاد انگیزه برای رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان مؤثر باشد.اثر عفونت های ناشی از پوسیدگی ها:گزارش های زیادی بر اساس مطالعات بالینی وجود دارند که نشان می دهند کانون های عفونی دهان باعث افزایش ریسک بسیاری از بیماری های عمومی می شود و می تواند آنها را تشدید کند، این بیماریها عبارتند از: ا) آرتریت (تورم مفاصل) به ویژه انواع روماتوئیر (روماتیسم) و تمب روماتیسمی. ۲) بیماری دریچه قلب به ویژه اندرو کاردیت باکتریال بیماری های معده ای - روده ای. ۴) بیماری های چشمی، ۵) بیماری های پوستی.مواد غذایی و پوسیدگی دندان به طور کلی قدرت مواد غذایی در ایجاد پوسیدگی دندان به عوامل زیر بستگی دارد: ۱) شکل و قوام ماده غذایی: شکل ماده غذایی (به صورت جامد یا مایع بودن) مدت زمان تماس دندانها با ماده غذایی را مشخص می کند. همین امر مدت اسیدی بودن محیط دهان را تحت تأثیر قرار کمتری به دندان دارند. غذاهای جامد مانند چیپس ها و شیرینی جات پس از جویدن، روی دندان ها (به خصوص سطح دندانها) قرار می گیرند و به آسانی تمیز نشده و مدت زمان بیشتری در دهان باقی می ماند ۲) دفعات مصرف مواد غذایی: بعد از هر بار استفاده از مواد غذایی باکتری های دهان نیز فعال می شوند و حداقل ۲۰ دقیقه تا دو ساعت بعد از خوردن، شروع به تولید اسیدهایی که سبب پوسیدگی می شوند، کرده و به همین دلیل دفعات خوردن غذا در پوسیدگی دندان نقش دارد.

نکات قابل توجه:

۱) بین غذاهای روزانه، بهتر است به جای شیرینی از میوه های تازه و سبزیجات استفاده کنید. ۲) مصرف مواد قندی را محدود به وعده های اصلی غذایی (صبحانه، ناهار و شام) کنید که پس از آن شستشوی دهان انجام می گیرد.دندان ها چگونه پوسیده می شوند؟(قسمت اول)دندان ها چگونه پوسیده می شوند؟(قسمت دوم)

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد