قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / دوست دارید با خواص نخود آشنا شوید؟
نخود
نخود

دوست دارید با خواص نخود آشنا شوید؟

دوست دارید با خواص نخود آشنا شوید؟

نخود

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی نخود است دانه  گیاهی است از خانواده Leguminosae،یک ساله و کوتاه، بلندی بوته  آن در حدود یک وجب و پوشیده از تار میباشد و برگهای مرکب پری فرد دارای سیزده تا هفده برگچه  کوچک، تخم مرغی، دندانه دار و بدون پیچک دارد. گلهای آن سفید و صورتی و آبی است. میوه  آن نیام و غلاف آن کوچک، متورم و دارای نوک تیز به طول دو تا سه سانتیمتر و عرض یک و نیم تا دو سانتیمتر است که در آن یک دانه نخودگرد و نوک تیز به رنگ نخودی یا سیاه قرار دارد که پوستهى نازکې روی آن را پوشانده و مغز دانه به صورت دولپه می باشد. این گیاه به طور پرورشی در اکثر مناطق ایران کاشته میشود.

طبیعت آن: گرم وخشک است و سبز آن کمی تر می باشد.

ترکیبات شیمیایی: در هر صد گرم نخود خشک و خام مواد زیر وجو دارد: پروتئین حدود ۲۰ گرم – هیدراتهای کربن ۵۵ گرم – آب ۱۰ گرم – خاکستر ۳ گرم – کلسیم ۱۵۰ میلی گرم – فسفر ۳۳۰ میلی گرم – آهن ۶/۹ میلی گرم – سدیم ۲۶ میلی گرم – پتاسیم ۷۹۷ میلیگرم – تیامین ۰/۳۱ میلی گرم – رایبوفلاوین ۰/۱۵ میلی گرم – نیاسین ۲ میلی گرم -ارسنیکا ۰/۰۰۹ میلی گرم – روغن ثابت ۴ تا ۵ درصد – لیسین – لسیتین – سیستین – فیتین – ساپونین – ارژینین – تایروزین – مواد نشاسته ای – تر کاروتنوئید – اکسالیک اسید -استیک اسید – مالیک اسید.

ویتامین ها: D – C-B- A و E در آن وجود دارد.

نام های دیگر گیاه نخود در طب سنتی: نخودچی – نخود نخودچی – نخود رسمی – جنص.

خواص نخود

داروی گیاهی خستگی 

۱- آن را در شیر بجوشانید و بخورید. ریه را تقویت میکند و احساس خستگی در ریه رابرطرف میسازد.

داروی گیاهی اشتهاآور

۲- هر روز آن را در آب بخیسانید و خیسانده آن را خام بجوید و بخورید، بعد آب خیس کرده  آن را هم با کمی عسل شیرین کنید وروی آن بیاشامید. خون ساز، اشتهاآور، مغذی و چاق کننده است، برای برگشت قوه باء مأیوسان بسیار مؤثر می باشد، انسان را جوان تر می کند.

درمان گیاهی دندان درد

۳- آب پخته  آن را نمک بزنید و بنوشید. مدزو کمی ملین است، بازکننده گرفتگی ها مباشد، برای تحلیل ورم لثه ها، تسکین درد دندان و درد سینه و درمان زخم ریه نافع است، لیزی معده را برطرف میکند.

درمان گیاهی کرم معده

۴- شب نخود را در سرکه بخیسانید و صبح ناشتا آن نخودها را بخورید و در آن روز چیز دیگری نخورید. برای کشتن کرم معده نافع است.

۵- آن را با کنجد بجوشانید و بخورید. قاعدگی را باز می کند.

۶ -آب خیسانده آن را هر روز به صورت بمالید. پوست صورت را زیبا می کند.

۷- بوداده  آن (نخودچی) را نرم بسایید و با حنا مخلوط کنید و داخل رحم بپاشید. ترشحات غیرطبیعی را برطرف میکند.

داروی گیاهی رشد مو

۸- آن را نرم بکوبید و با آب خمیر کنید و شبها ضماد نمایید. خارش بدن را تسکین می دهد، درد کمر را بهبود می بخشد، موها را تقویت میکند و باعث رشد مو می شود، مالیجی یاورم بنا گوش را درمان میکند، زردی پوست صورت وککومک رابرطرف می سازد.

درمان گیاهی انگل معده

۹- اگر حلیم نخود با سرکه خورده شود و در آب پخته  نخود نیز بنشینید، برای اصلاح بیماری مقعد، پاک کردن رحم و اخراج انگل معده و روده مؤثر است.

۱۰- آن را نرم بکوبید و با عسل خمیر نمایید و ضماد کنید. جراحت سرطان را باز می کند.

درمان گیاهی کرم های مقعد

۱۱- اگر هر شب یک مثقال خشک آن را نرم بسایید و تنقیه کنید، کرم های ریز مقعد را نابود میکند.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *