دو عاملی که زیبایی لبخندتان را تهدید می کنند…


دو عاملی که زیبایی لبخندتان را تهدید می کنند…

دو عاملی که زیبایی لبخندتان را تهدید می کنند...

دندانهای شما برای یک عمر باید کار کنند و با مراقبت مناسب نیز از پس این کار بر می‌آیند و این به معنای مسواک زدن روزانه و تمیز کردن بین دندانها در طول روز و پاکسازی صحیح و منظم دندانها است تا از بیماریهای بافتهای نگهدارنده اطراف دندان جلوگیری شود. بیماریهای بافتهای نگهدارنده اطراف دندان علت عمده از دست رفتن دندانها در بزرگسالان است، ولی می‌توان از این بیماریها پیشگیری کرد.480749-600x300

بیش از نیمی از افراد بالای ١٨ سال حداقل در مراحل اولیه زندگی تا حدی درگیر بیماری بافتهای نگهدارنده اطراف دندان هستند. پس از 35 سالگی، تقریباً سه چهارم بزرگسالان دچار نوعی بیماری بافت اطراف دندان می‌باشند.

با این همه، بیماریهای بافت اطراف دندان می‌تواند در هر سنی اتفاق بیافتد. حتی کودکان پنج یا شش ساله هم می‌توانند علائم بیماریهای بافت اطراف دندان را نشان دهند. برای پیشگیری از این بیماریها لازم است بدانید چه عواملی باعث ایجاد این نوع بیماریها می‌شود، عادات بهداشتی خوبی برای حفظ سلامت دهان و دندان خود داشته باشید و تحت مراقبت منظم قرار گیرید.

دشمنان دهان و دندان در بزرگسالی

دو تهدید عمده برای زیبایی لبخند، پوسیدگی دندان و بیماری لثه است که ناشی از تشکیل جرم روی دندانها میباشد. باقی ماندهٔ غذا و باکتریهای موجود در محیط مرطوب و تاریک دهان تشکیل رسوبی چسبنده را می دهد که سطح دندان ها را میپوشاند. باکتریهای مذکور از ذرات بسیار ریز میکروسکوپی غذای باقی مانده در دهان و فضای بین لثه ها و دندان ها تغذیه می کنند. با شستشو و مراقبت از دندان ها، میتوان مانع از رشد این موجودات مضر و مخرب شد.

ریچارد پرایس (استاد بالینی دندانپزشکی دانشگاه بوستون) می گوید با خارج کردن 9 ذرات ریز غذا از دهان و کم کردن فعالیت باکتریها می توان سلامت دهان دندان را فراهم نمود. باری دیلی (دندانپزشک و جراح پلاستیک در نیوجرسی) معتقد اسست کودکان وجوانان بیشتر در سطوح برنده و جونده و بخش کناری دندانها دچار پوسیدگی می شوند و افراد بالغ بیشتر به پوسیدگی ریشه دندان در مجاورت لثه مبتلا می شوند که آمادگیآنان را در ابتلاء به بیماری لثه بیشتر می کند. لثه های بیمار مانع از توجه واقعی فرد بهدندانها می شود. بنابراین لثه ها، بخش زنده و نگاه دارنده دندان ها، بیشتر در معرض باکتریها قرار دارند و زمینهٔ آسیب پذیری بیشتر دندان ها را در ابتلاء به پوسیدگی فراهم می آورد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد