قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / دیابت شایع ترین بیماری را بشناسید…!
دیابت
دیابت

دیابت شایع ترین بیماری را بشناسید…!

دیابت شایع ترین بیماری را بشناسید…!

دیابت

نوعی اختلال در سوخت وساز(متابولیسم) بدن است. سوخت وساز فرآیندی است که طی آن، بدن مواد غذایی را برای رشد و تامین انرژی به کار میگیرد. غذایی که ما میخوریم، به صورت گلوکز و مواد ساده تر دیگر تجزیه شده و از طریق خون در اختیار سلولهای بدن قرار میگیرد. گلوکز، قند اصلی موجود در خون و تأمین کنندهٔ اصلی انرژی مورد نیاز بدن است. گلوکز تنها در حضور هورمون انسولین میتواند به راحتی وارد سلولهای بدن شود. این هورمون از گروهی از سلولهای لوزالمعده ترشح میشود که «جزایر لانگرهانس» نام گرفته اند. زیرا نخستین بار شخص به نام لانگرهانس این سلول ها را کشف کرد. او مشاهده کرد که گروه هایی از سلولهای مشخص، همانند جزیره بر سطح بافت لوزالمعده پراکنده اند. وقتی غذا میخوریم، جزایر لانگرهانس لوزالمعده به طور خودکار مقدار مناسبی انسولین به خون ترشح میکنند.

انسولین ورود گلوکز را به سلول های بدن به خصوص سلولهای کبد، تسهیل میکند. گلوکز درسلولهای کبد، به صورت گلیکوژن، ذخیره می شود تا در موقع نیاز به گلوکز بشکند و نیاز سایر سلول ها را برآورده سازد. مقداری از گلوکز نیز ماهیچه ها اندوخته میشود و در هنگام فعالیت بدنی مصرف می شود. در افرادی که به دیابت مبتلا هستند، یا لوزالمعده مقدار کمی انسولین تولید می کند؛ یا سلولهای بدن به انسولین پاسخ مناسب نمی دهند. در دو حالت، میزان گلوکز خون بالا میرود که بخش از آنها از طریق ادرار دفع می شود و بخش عمدهٔ آن در خون می ماند و به بخش های مختلا بدن آسیب می رساند. بنابراین، با وجودی که مقدار زیادی گلوکز در خون وجود دارد، سلولهای بیمار دیابتی، از منبع اصلی انرژی محروم می ماند سه نوع دیابت اصلی وجود دارد.

علایم دیابت

در مراحل ابتدایی ممکن است دیابت بدون علامت باشد. بسیاری از بیماران به طور اتفاقی در یک آزمایش یا در حین غربالگری شناسایی می‌شوند. با بالاتر رفتن قند خون، علائم دیابت آشکارتر می‌شوند. پرادراری، پرنوشی، پرخوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید از علایم اولیه شایع دیابت است. بسیاری از بیماران در هنگام تشخیص بیماری چندین سال دیابت داشته‌اند و حتی دچار عوارض دیابت شده‌اند. در کودکان دچار دیابت نوع یک علایم معمولاً ناگهانی بارز می‌شوند، این افراد معمولاً قبلاً سالم بوده و چاق نبوده‌اند. در بزرگسالان این علایم معمولاً تدریجی‌تر بارز می‌شوند. عارضه کتواسیدوز می‌تواند به عنوان علامت شروع کننده بیماری هم در دیابت نوع یک بارز شود. در دیابت نوع دو معمولاً فرد تا سال‌ها بدون علامت است. علایم معمولاً خفیف هستند و به طور تدریجی بدتر می‌شوند. در نهایت فرد دچار خستگی مفرط و تاری دید شده و ممکن است دچار دهیدراتاسیون شود. در این بیماران عارضه کتواسیدوز به علت تولید انسولین اندک کمتر دیده می‌شود. با این حال قند خون می‌توانید به مقادیر بسیار بالایی افزایش یابد و فرد دچار عارضه شوک هایپراوسمولار شود.

نتیجه یک مطالعه نشان می دهد که استرس و افسردگی، احتمال سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت بیش از دو برابر افزایش می دهد.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *