قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / دیابت و عوارض آن
پیامدها دیابت
پیامدها دیابت

دیابت و عوارض آن

دیابت و عوارض آن

دیابت عوارض زیادی از جمله:

  • نوروپاتی و نازایی:
  • نوروپاتی، شایع ترین عوارض دیابت است. بیش از ۵۰ درصد مبتلایان، دچار نوروپاتی دیابتی می شوند که منجر به از دست دادن شنوایی، آسیب دیدگی اعضای بدن و نازایی می شود. تقریباً ۶۵ درصد مبتلایان دچار درد و سوزش در دست و پا و بی حسی می شوند. • نورپاتی و قطع عضو:
  • دیابت، به اعصاب و رگ های خونی آسیب می رساند. مبتلایان دچار احساس سوزن سوزن شدن پا می شوند. بیش از ۶۰ درصد قطع عضو در مبتلایان به دیابت رخمی ده اند.
  • ناتوانی جنسی:

نورپاتی دیابت مانع از ترشح هورمون های جنسی نیز می شود و این امر به آسیب دیدگیرگ های خون و ناتوانی جنسی و نازایی منجر می شود.

 سندرم تونل کارپل:

نورپاتی دیابتی، سندروم تونل کارپل ایجاد می کند که روی گوارش معده تأثیر سوءمی گذارد.

  • رتینوپاتی و کوری:

 رتینوپاتی دیابتی منجربه کوری می شود.

 بیماری کلیه:

دیابت علت عمدهٔ از کار افتادن کلیه است. مبتلایان به دیابت به ازکارافتادگی کلیه،دیالیزو پیوند کلیه مستعدتر هستند.

دندان وبیماری لثه:

بیماری دندان و لثه، در افراد مبتلا به دیابت شایع است این افراد نسبت به دیگران ۲برابر بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

یک چهارم ایرانیان در معرض ابتلا به دیابت:

دیابت هر ۶ ثانیه یک قربانی در جهان می گیرد؛ همچنین یک چهارم ایرانیان در معرض ابتلا به دیابت هستند. برخلاف تصور، دیابت تنها یک بیماری با قند خون بالا نیست، بلکه یک عارضه جدی عروقی است که اندام های مختلف بدن از جمله قلب و چشم ها را دچار مشکل می کند. چاقی و اضافه وزن، مصرف فست فودها، کم تحرکی و استرسی شدید ناشی از زندگی ماشینی و بالا بودن چربی و فشارخون از عوامل ابتلا به دیابت است. دردیابت، پیشگیری بر درمان مقدم است،

چون این بیماری با تجویز دارو قابل درمان نیست و مبتلایان باید مدت ها تحت کنترل باشند. تشخیص به موقع دیابت که از طریق آموزش و اطلاع رسانی عمومی به جامعه میسر می شود، نقش مؤثری در پیشگیری از عوارض دیابت دارد. متأسفانه حدود نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاع ندارند که با آگاه کردن مردم به ویژه از طریق رسانه ها میتوان به کنترل بیماری در آنها کمک کرد. شیوع این بیماری در برخی استان ها مثل یزد و بوشهر تا ۱۳ درصد هم تخمین زده می  شود. شیوع حدود ۴۰ درصدی دیابت در برخی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارسی زنگ خطری برای شیوع گسترده دیابت در کشور ماست. چنان که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ شمار مبتلایان دیابت در کشور به مرز ۸ تا ۱۰ میلیون نفر برسد

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *