قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / دیابت و مکانیسم تأثیرگیاهان در مهار قند خون
دیابت و مکانیسم تأثیرگیاهان در مهار قند خون:
دیابت و مکانیسم تأثیرگیاهان در مهار قند خون:

دیابت و مکانیسم تأثیرگیاهان در مهار قند خون

دیابت و مکانیسم تأثیرگیاهان در مهار قند خون

قبلاً گفته ایم: به طور ساده و خلاصه دیابت عبارت است از وجود مقدار زیادی قند زاید بر حد مجاز در خون و این اتفاق وقتی واقع می شود که لوزالمعده انسان به قدر کافی هورمون انسولین ترشح نکند و یا اصولاً هیچ انسولین ترشح نکند. هورمون انسولین مادهٔ شیمیایی است که سلول ها را تحریک می کند تا قند موجود در خون را جذب و ذخیره کنند. اگر انسولین طبیعی بدن نتواند در جذب خون اثر بگذارد و مقدار قند موجود در خون از حد مجاز بیشتر شود، ایجاد عوارض و ناراحتی هایی می شود از جمله موجب تکرر ادرار و تشنگی زیاد و خستگی مفرط و در حد بالا ممکن است.

آسیب هایی به عروق قلبی و کلیه و چشم و غیره وارد شود. به طور کلی دو نوع بیماری دیابت تشخیص می شود، نوعی که خیلی مشکل و شدید است و خوشبختانه کمتر دیده می شود ( دیابت نوع اول» نامیده می شود که معمولاً کودکان و گاهی نیز جوانان زیر ۴۰-۳۵ سال سن دچار آن می شوند. در دیابت نوع اول چون سلول های لوزالمعده که هورمون انسولین ترشح می کنند به تدریج در اثر انواع عکس العمل های سیستم دفاع طبیعی بدن از بین رفته اند هیچ هورمون انسولینترشح نمی شود، ناچار باید مرتباً به بیمارانسولین مصنوعی تزریق شود.

دیابت نوع ۱ به عنوان دیابت جوانان و یا دیابت وابسته به انسولین نیز نامبرده میشود ولی بیماری دیابت که به طور گسترده ای دامن گیرمردم جهان است بیماری دیابت نوع دو است که معمولاً در سنین پس از جوانی و پس از چهل سالگی ممکن است ایجاد شود و اغلب اشخاصی که به این نوع دیابت مبتلا می شوند از نظر مقدار انسولین که لوزالمعده آنها باید ترشح کند ممکن است مساله ای نداشته باشند و حتی در مواردی مقدار انسولین آنها نیز کافی است ولی تأثیر انسولین آنها روی روند جذب قند توسط سلول ها کم است و سلول ها در مقابل تأثیر انسولین طبیعی بدن مقاوم هستند.

دیابت نوع ۲ را معمولاً دیابت ناوابسته به انسولین و یا دیابت بزرگسالان می نامند، این نوع دیابت شاید حدود ۹۰ درصد بیماری های قند را در جهان شامل می شود. و چون آن چه که انسان می خورد یعنی انواع مواد غذایی که در رژیم غذایی خورده می شود و روش زندگی و کار و اشتغال تأثیر زیادی روی قند خون و انسولین دارد، بنابراین رژیم غذایی و رژیم زندگی مهمترین نقش را در مهاردیابت نوع ۲ می تواند داشته باشد.

به نمونه هایی از تأثیر مواد غذایی و روش تغذیه در بیماری قند (دیابت) اشاره می شود:

۱- پرخوری به طور کلی و به خصوصی زیاد خوردن برخی غذاها موجب بالارفتن سریع قند در خون می شود تا حدی که ممکن است ترشح تدریجی انسولین توسط لوزالمعده نتواند آن را در حد متعادل کنترل کند و در نتیجه، قند خون بالا میرود و اگر پرخوری نشود و از برخی غذاها کمترو به قدر متعارف خورده شود مقدار قند خون با احتمال زیاد در سطح متعادلی قرار می گیرد و به راحتی جذب سلول ها می شود

2-برخی غذاها دارایترکیبات شیمیایی خاصی هستند که فعالیت انسولین وظرفیت قند زذایی انسولین راتحریک می کنندو یا مستقیما روی مکانیسم تنظیم قند خون اثر می گذارند.

3-مواد ضد اکسید کننده موجود در غذاها مانند ویتامین C ۳- وویتامین E ممکن است فعالیت خرابکاری رادیکال های آزاد را خنثی کنند و مانع آن شوند که به سلول های بتا حمله کرده وایجاد التهاب و آسیب نمایند. این نوع ضداکسیدکننده ها هم چنین از اکسیداسیون جزء بد کلسترول (LDL) جلوگیری می کنند و این اثر مهمی است؛ زیرا جزء بد کلسترول (LDL)در بیماران مبتلا به دیابت در مقابل رادیکال هایآزاد بیشتر آسیب پذیر است و به همین دلیل بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم ۳-۲ برابر بیشتر از اشخاصی که مبتلا به دیابت نیستند در مقابل بیماری های قلبی حساس و مستعد هستند.

۴- و بالاخره تأثیر دیگر خاص مواد غذایی این است که ممکن است از طریق جلوگیری از عکس العمل های آلرژیک غذایی نسبت به برخی مواد از جمله پروتئین شیر، بروز دیابت نوع اول به تأخیر بیفتد.. با توجه به توضیحات بالا به طور کلی صحیحنیست گفته شود که تنها، خوردن قند زیاد موجب دیابت می شود زیرا چه بسا هستند اشخاصی که خیلی قند و شیرینی می خورند و به دیابت مبتلا نمی شوند، و علت واقعی بیماری دیابت در حقیقت وجود انسولین غیر کافی و یا بی اثر بودن انسولین بدن برای کمک به هضم و جذاب قند توسط سلول هاست. البته افراط در مصرف قند وشکر سفید به صورت نوشابه و انواع شیرینی های مصنوعی سرانجام احتمال ابتلا به دیابت و حتی بیماری های قلبی و عروقی و افزایش کلسترول و چربی می افزاید. و موجب اختلالات متا بلوکی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *