قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / دیابت و پیامد ها ی آن را بهتر بشناسید…!
پیامدهای دیابت
پیامدهای دیابت

دیابت و پیامد ها ی آن را بهتر بشناسید…!

دیابت و پیامد ها ی آن را بهتر بشناسید…!

نتایج مطالعات در دیابت نوع ۱هدف اصلی در مداخلات آموزشی در دیابت نوع ۱ کمک به بیماران برای تنظیم شخصی مقدار انسولین تزریقی و یا در واقع افزایش دفعات تزریق انسولین در طول روز به منظور نزدیک شدن هرچه بیشتر به ترشح انسولین در افراد غیر دیابتی است.a25a3362-f782-4f1c-ad3c-d0576ca92d31-jpg__680__460__cropz0x680y460

مطالعه SDIS یکی از شاخص‌ترین این مطالعات و از نوع کارآزمایی شاهددار تصادفی شده (RCT) بود.

شیوع دیابت در تمامی ‌کشورهای دنیا رو به افزایش است. از طرفی دیگر دیابت به سبب ایجاد عوارض مزمن و افزایش خطر مرگ و میر در افراد مبتلا بسیار پرهزینه است، ولی شواهد به روشنی نشان داده‌اند که کنترل متابولیک مناسب، به کاهش عوارض و مرگ و میر در دیابت منجر می‌گردد. از طرفی دیگر کنترل متابولیک رابطه تنگاتنگی با میزان مراقبت شخصی فرد مبتلا و حتی خانواده وی دارد.

هدف از آموزش مراقبت شخصی دیابت، بالا بردن سطح آگاهی فرد مبتلاست که خود به ایجاد رفتار مناسب در جهت افزایش مراقبت شخصی و در نهایت کنترل مطلوب متابولیک و احساس رضایتمندی در وی منجر خواهد شد. این فرآیند دردراز مدت می‌تواند بروز عوارض حاد و مزمن دیابت را کاهش دهد. مقاله درپیش روی خوانندگان گرامی ‌مروری است بر اثرات آموزش بر جنبه‌های مختلف کنترل دیابت که به تفکیک برای دیابت نوع ۱ و نوع ۲ آورده شده است…

پیامدهای دیابت

نوروپاتی و نازایی

نوروپاتی، شایع ترین عوارض دیابت است. بیش از ۵۰درصد مبتلایان،دچار نوروپاتی دیابتی می شوند که منجر به از دست دادن شنوایی، آسیب -دیدگی اعضای بدن و نازایی می شود. تقریبا ۶۵ درصد مبتلایان دچار درد وسوزش در دست و پا و بی حس می شوند.

نوروپاتی و قطع عضو 

دیابت به اعصاب و رگهای خونی آسیب می رساند. مبتلایان دچاراحساس سوزن سوزن شدن پا می شوند. بیش از ۶۰ درصد قطع عضو درمبتلایان به دیابت رخ می دهد.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *