دیالیز چگونه است
دیالیز چگونه است

دیالیز چگونه است

دیالیز چگونه است 

در نارسایی کلیه، کلیه ها قادر به تصفیه خون از نمک های اضافی و محصولات زائد ناشی از:

سوخت و ساز، نیستند. این مواد در کوتاه مدت به میزان سمی خود می رسند و حیات را تهدید میکنند، مگر آنکه توسط برخی روش های دیگر مثل دیالیز از خون برداشت شوند. به طور کلی دو نوع دیالیز وجود دارد که عبارتند از: دیالیز صفاقی و دیالیز خونی (همودیالیز).

در دیالیز صفاقی یک لوله باریک لاستیکی از جنس سیلیکون داخل شکم فرو برده می شود و محلولی با ترکیب خاص (محلول دیالیز) از طریق آن به داخل شکم وارد می شود. مواد زائد از جریان خون و از ورای پرده صفاق که حفره شکم را پوشانده است، انتشار مییابد و توسط محلول دیالیز برداشت می شود. سپس این محلول از داخل شکم تخلیه میگردد و دور ریخته میشود.

این عمل معمولاً سه بار در روز انجام می شود و هر بار به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد. روش دیگر استفاده از دستگاه خودکاری است که هنگام خواب به لوله باریک فوق متصل می شود و در طی شب دیالیز را انجام می دهد. در بسیاری از موارد دیالیز صفاقی درازمدت را میتوان در منزل انجام داد. عوارضی که ممکن است هنگام دیالیز صفاقی بروز کند عبارتند از: عفونت (التهاب صفاق یا آبسه شکمی)، انسداد لوله باریک داخل شکمی، سوراخ شدن روده، و انسداد روده.

در دیالیز خونی (همودیالیز) از طریق دست یا پا به جریان خون دسترسی مییابند. خون شریانی به دستگاه دیالیز تلمبه می شود و مواد زائد آن توسط یک غشای مصنوعی برداشته می شود و سپس به ورید دست یا پا بازمیگردد. افراد دیالیزی به ۸ تا ۱۲ ساعت دیالیز در هفته نیازمندند که در چند نوبت انجام میشود. اکثر مردم ترجیح میدهند که در بیمارستان و به طور سرپایی دیالیز شوند، اگرچه در برخی موارد همودیالیز را می توان در منزل انجام داد. عوارض همودیالیز عبارتند از: عفونت ها، سکته مغزی، حمله قلبی، و انسداد عروق خونی (ترومبوز).

telegram

همچنین ببینید

مجاری ادرار

درباره بیماری های مجاری ادرار چه می دانید؟

درباره بیماری های مجاری ادرار چه می دانید؟ بیماری مجاری ادرار  در درجه  اول درمان، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *