قالب وردپرس درنا توس
دیالیز چگونه است
دیالیز چگونه است

دیالیز چگونه است

دیالیز چگونه است 

در نارسایی کلیه، کلیه ها قادر به تصفیه خون از نمک های اضافی و محصولات زائد ناشی از:

سوخت و ساز، نیستند. این مواد در کوتاه مدت به میزان سمی خود می رسند و حیات را تهدید میکنند، مگر آنکه توسط برخی روش های دیگر مثل دیالیز از خون برداشت شوند. به طور کلی دو نوع دیالیز وجود دارد که عبارتند از: دیالیز صفاقی و دیالیز خونی (همودیالیز).

در دیالیز صفاقی یک لوله باریک لاستیکی از جنس سیلیکون داخل شکم فرو برده می شود و محلولی با ترکیب خاص (محلول دیالیز) از طریق آن به داخل شکم وارد می شود. مواد زائد از جریان خون و از ورای پرده صفاق که حفره شکم را پوشانده است، انتشار مییابد و توسط محلول دیالیز برداشت می شود. سپس این محلول از داخل شکم تخلیه میگردد و دور ریخته میشود.

این عمل معمولاً سه بار در روز انجام می شود و هر بار به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد. روش دیگر استفاده از دستگاه خودکاری است که هنگام خواب به لوله باریک فوق متصل می شود و در طی شب دیالیز را انجام می دهد. در بسیاری از موارد دیالیز صفاقی درازمدت را میتوان در منزل انجام داد. عوارضی که ممکن است هنگام دیالیز صفاقی بروز کند عبارتند از: عفونت (التهاب صفاق یا آبسه شکمی)، انسداد لوله باریک داخل شکمی، سوراخ شدن روده، و انسداد روده.

در دیالیز خونی (همودیالیز) از طریق دست یا پا به جریان خون دسترسی مییابند. خون شریانی به دستگاه دیالیز تلمبه می شود و مواد زائد آن توسط یک غشای مصنوعی برداشته می شود و سپس به ورید دست یا پا بازمیگردد. افراد دیالیزی به ۸ تا ۱۲ ساعت دیالیز در هفته نیازمندند که در چند نوبت انجام میشود. اکثر مردم ترجیح میدهند که در بیمارستان و به طور سرپایی دیالیز شوند، اگرچه در برخی موارد همودیالیز را می توان در منزل انجام داد. عوارض همودیالیز عبارتند از: عفونت ها، سکته مغزی، حمله قلبی، و انسداد عروق خونی (ترومبوز).

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *