دیسپارونی، درد هنگام مقاربت


دیسپارونی، درد هنگام مقاربت

دیسپارونی، درد هنگام مقاربت

 این اصطلاح به درد هنگام مقاربت، خواه در مرد، و خواه در زن اطلاقمی شود  و علل متعددی دارد نظیر تنش واضطراب مربوط به عمل انقباضی غیرارادی عضلات مهبلی، و ناکافی بودن لغزندگی مهبل،

علائم

خانم های مبتلا به دیسپارونی ممکن است در دهانه واژن، حین نفوذ یا فشار آلت تناسلی مردانه درد سطحی یا عمیق تری را احساس کنند. ماهیچه های واژن ممکن است در برخی خانم ها حین نفوذ آلت تناسلی مردانه، به شدت سفت و منقبض شود که به این حالت واژینیسموس (vaginismus) گفته می شود.

تشخیص

دیسپارونی عموما بر اساس علائم فرد تشخیص داده می شود. سوابق پزشکی و جنسی و هم چنین معاینات فیزیکی به پزشک در تشخیص علت علائم کمک خواهد کرد. تمایز بین دردی که در اثر لمس جنیتال و یا نفوذ اولیه اتفاق می افتد با دردی که در اثر نفوذ عمیق تر ایجاد می شود، می تواند سرنخی برای علت علائم باشد. بنابراین پزشک سوالاتی را در مورد موقعیت دقیق و طول درد خواهد پرسید:آیا قبلا نزدیکی بدون دردی داشته اید یا این که همیشه به دیسپارونی دچار بوده اید؟آیا به اندازه کافی لوبریکیشن طبیعی داشته اید و آیا علائم تان با استفاده کردن از لوبریکانت های تجاری تخفیف یافته است؟ ممکن است سوالاتی در مورد سابقه روابط جنسی فرد پرسیده شود (تا احتمال بروز بیماری های مقاربتی جنسی بررسی شود) آیا تا به حال مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اید و یا آسیبی به ناحیه جنیتال وارد شده است؟ علاوه بر آن:اگر فرد در دوران میانسالی باشد سوالاتی در این مورد پرسیده خواهد شد که آیا پریود های تان بی نظم شده است، آیا دچار گرگرفتگی یا خشکی واژن شده اید، این علائم نشان دهنده آتروفی شدن واژن می باشد. اگر فرد به تازگی مادر شده باشد، پزشک خواهد پرسید آیا به فرزند خود شیر می دهید؟ زیرا شیردهی می تواند سبب خشکی واژن و دیسپارونی شود.در طول معاینات فیزیکی پزشک دیواره های واژن را به لحاظ علائم خشکی، التهاب، عفونت (مخصوصا قارچ و عفونت هرپس)، زگیل های تناسلی و زخم بررسی می کند. پزشک با استفاده از معاینه لگن به دنبال توده های غیر نرمال لگنی و علائمی مبنی بر اندومتریوز می گردد. ممکن است به فرد پیشنهاد شود برای مشخص کردن این که آیا فرد درمعرض سوء استفاده جنسی قرار گرفته و یا دچار سانحه و یا اضطراب است، با مشاور صحبت کند (زیرا این عوامل می تواند منجر به بروز چنین علائمی شود).

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد