قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / دیفن باخیا را در طب سنتی بشناسید!!!
دیفن باخیا
دیفن باخیا

دیفن باخیا را در طب سنتی بشناسید!!!

!!!دیفن باخیا را در طب سنتی بشناسید

 دیفن باخیا چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی دیفن باخیا است . دیفن باخیاگیاهی است از خانواده ی Araceae و چند ساله. برگهای آن بیضی نوک تیز، پهن و بزرگ به ابعاد ۲۵-۱۸×۸-۷ سانتیمتر به رنگ سبز تیره با لکه های سبز روشن نامنظم می باشد و بین رگبرگهالکه های سفید وجود دارد. ساقه ی ان سبز استوانه ای نسبتاً ضخیم و افراشته و سریع الرشد است، بلندی آن در مواردی که در گلدان داخل منزل کاشته شود تا یک متر هم میرسد. این گیاه بومی آمریکای حاره میباشد و گونه ی ابلق آن بومی کلمبیا، ونزوئلا و اکوادور است، در ایران به عنوان گیاه زینتی در گلخانه و یا در خانه ها کاشته می شود.

نام فارسی اصیل این گل ، دیفن باخیا است که اشاره به سمی بودن برگ آن دارد. گیاهی است برگ زینتی. زادگاهش برزیل است. ساقه‌ها نرم و آبکی و نقش و رنگ برگها سبز رنگ بوده و آراسته به لکه‌های سفید کرمی و زرد کمرنگ است که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند و برگهای پایینی به تدریج ریزند و ساقه حالت سخت به خود می‌گیرد. نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:Dumbe cane – Tuftroot

روش تهیه دیفن باخیا:

برگ تازه ی آن را نرم بکوبیدو ضماد کنید. برای معالجه ی رماتیسم و تحلیل ورم هانافع است.

 

عوارض و درمان دیفن باخیا:

برگها زرد و تار عنکبوت زیر آنها مشاهده می‌گردد: عامل ، کنه ریز قرمز است. هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.
برگها خشک شده و سقوط می‌نمایند: هوا خیلی گرم و خشک است. رطوبت خاک را بازدید و در صورت لزوم آبیاری نمایید. غبار پاشی را فراموش نکنید و گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.
لکه‌های سوخته روی برگها است: در آفتاب غبارپاشی نموده‌اید ، اگر چه گیاه به غبار پاشی نیاز دارد ولی بهترین موقع آن صبح و عصر در سایه است.
بعضی از برگها و ساقه‌ها می‌پوسند: عامل آن قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، غبارپاشی را کمتر کنید. گیاه را در درجه حرارت 16 درجه سانتیگراد نگه دارید و با سم قارچ کش سمپاشی کنید.
برگها رنگ پریده و به سفیدی گرایش نموده‌اند: یا نور زیاد است و یا احتیاج به کود دهی دارد.شرایط را بازدید و نارسایی را رفع کنید.
زخمهای سفید پنبه‌ای شکل روی برگها و قاعده آنها مشاهده می‌گردد: حشره آفت عامل آن است. گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمایید.
برگهای پایین زرد و لکه‌های قهوه‌ای در حاشیه آنها مشاهده می‌گردد: آبیاری بیش از اندازه است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس با میزان کمتری آبیاری را انجام دهید.
برگهای پایین به طرف داخل می‌پیچند و خشک می‌شوند: کاملا طبیعی است با بالا رفتن سن گیاه برگهای پایین می‌ریزند. بهتر است گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.
برگها رنگ پریده و سقوط می‌کنند: هوا خیلی سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید. ( jardinig.blogfaو (Anzaliflowers

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *